Wyłudzenia dotacji unijnych na celowniku śledczych. Część pieniędzy czekała na wypłatę, do akcji wkroczyli policjanci (wideo, zdjęcia)

W ramach śledztwa prowadzonego przez policjantów z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano trzech mężczyzn. Na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 mln złotych.

W śledztwo dotyczące wyłudzenia dotacji unijnych zaangażowani są policjanci z Lublina oraz funkcjonariusze z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej. Dotycz ono dofinansowania w wysokości prawie 8,5 miliona złotych, które miał wyłudzić jeden z zamojskich przedsiębiorców.

Jak informują śledczy, mężczyzna dzięki współpracy z innymi podmiotami uczestniczył w obrocie „pustymi”, bądź częściowo „pustymi” fakturami, co pozwoliło zawyżyć dochody firmy i ubiegać się o większe fundusze. Pozyskane środki z Unii Europejskiej miały być przeznaczone na innowacyjne usługi internetowe. Do wystawiania faktur dochodziło od 2017 roku. Wyniku wytworzenia fałszywych dokumentów o wartości prawie 5 milionów złotych, doszło do uszczuplenia podatku VAT na łączną kwotę blisko miliona złotych. Faktury dotyczyły głównie nabycia i zbycia usług oraz towarów, które nigdy nie zostały zrealizowane. Transakcje były fikcyjne.

Ustalenia w sprawie wskazują, że na wypłatę z funduszy czekało kolejne pół miliona złotych. W związku z tym przystąpiono do zatrzymań osób biorących udział w procederze.

W miniony czwartek funkcjonariusze z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie wspierani przez policjantów zajmujących się cyberprzestępczością z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie weszli do mieszkań osób podejrzewanych o ten proceder. Na terenie powiatu zamojskiego mundurowi zatrzymali trzech mężczyzn w wieku 29, 43 i 46 lat. W trakcie przeszukań funkcjonariusze zabezpieczyli nośniki danych, kopie binarne jednostek komputerowych, dokumentację dotyczącą prowadzonych działalności, faktury oraz gotówkę w łącznej kwocie prawie 40 tysięcy złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie usłyszeli zarzuty związane z wprowadzaniem do obrotu sfałszowanych faktur. Wobec dwóch podejrzanych w wieku 29 i 43 lat prokurator zastosował środki wolnościowe w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwotach po 30 tys. złotych.

Odpowiadający za zorganizowanie całego procederu 46-latek, na wniosek śledczych został tymczasowo aresztowany na okres 3 miesięcy. Dodatkowo na poczet przyszłej kary dokonano zabezpieczenia majątkowego na kwotę prawie 10 mln złotych. Podejrzanym grozi do 10 lat więzienia. Sprawa jest rozwojowa.

(fot. wideo Policja Lublin)

7 komentarzy

 1. ...................

  Młodzieżówka Platformy Obywatelskiej i Hołowni …..?

  • Nie grzeszysz inteligencją, ale błysnąłeś w Sieci. ŁAŁ.
   Z tym, że tylko ty wiesz o swoim wpisie i tylko ty wiesz, że jesteś łał. Słabo.

 2. Nie jest napisane a może to mlodziezowka PIS przecież Zamość to bastion PISowski.

 3. To przecie Sasinówka

 4. ojjj tam Jacuś podciągnął sobie 70 mln i do tej pory nikt nic nie wie.

 5. a mówią że rolnicy tylko dotacje biorą

 6. pewnie mieli się dzielić i ktoś nie dostał……

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7374zł -0.8%
  • GBP 5.2571zł -0.55%
  • EUR 4.5316zł -0.29%
  • CHF 4.1413zł -0.14%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Pokrzywowy Jarmark Lubelski: Królować będą produkty z pokrzywą