Środa, 06 listopada 202406/11/2024
690 680 960
690 680 960

Wyjątkowe patrole znów wyruszyły na szlaki. Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody rozpoczęła akcję letnią

Na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego znów można spotkać jeźdźców na koniach, którzy pilnują porządku na szlakach. Po raz kolejny ruszyła letnia akcja Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody.

W piątek 10 lipca o godz. 13:00 w gajówce Dębowiec położonej w lasach Roztoczańskiego Parku Narodowego miało miejsce uroczyste rozpoczęcie akcji letniej Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. Jest to już 37 akcja, w której strażnicy będą przeprowadzać patrole konne i piesze o charakterze interwencyjno-informacyjnym na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także codzienną pracą przyczyniać się do utrwalenia jednej z największych atrakcji na turystycznej mapie Lubelszczyzny.

Uczestnikami akcji są głównie młodzi ludzie, których połączyła pasja do koni, przyrody i tradycji polskiej kawalerii. Wszyscy wykonują patrole społecznie poświęcając swój czas wolny na rzecz ochrony przyrody. Dzięki nim w Parku Narodowym jest o wiele czyściej, natomiast pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego notują o wiele mniej dewastacji przyrody, sprzętu oraz urządzeń które mają służyć turystom. Konne patrole stanowią również nie lada atrakcję dla turystów, z których większość jest przyjemnie zaskoczona ich widokiem.

Funkcjonująca od 1984 roku Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody im. 25 Pułku Ułanów Wielkopolskich wpisała się już na stałe w krajobraz Roztocza. Jej członkowie od lat prowadzą bowiem letnie akcje prewencyjno-informacyjne na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Konne patrole dbają nie tylko o przyrodę, lecz także o bezpieczeństwo przemierzających szlaki turystów. Co ważne, nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia, robiąc wszystko w ramach wolontariatu. Kontynuując tradycje polskiej kawalerii, biorą też udział w licznych uroczystościach patriotycznych.

Roztoczańska Konna Straż Ochrony Przyrody jest jedyną tego typu strażą konną w naszym kraju, która jest oparta na zasadzie wolontariatu, oraz działającą na tak szeroką skalę i skupiającą w swoich szeregach tak wielu strażników. Powstała ona z inicjatywy członków lubelskiego Akademickiego Klubu Jeździeckiego. Od samego początku strażnicy ściśle współpracują z dyrekcją Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Bazą strażników jest leśniczówka Dębowiec. Uczestnictwo w akcji to nie tylko patrole, lecz również doskonała szkoła przetrwania, gdyż w leśniczówce czas zatrzymał się w XIX wieku. Nie ma tam prądu, woda czerpana jest z głębokiej na ponad 30 metrów studni, co stanowi nie lada wysiłek przy utrzymaniu koni, zaś posiłki przygotowuje się bez użycia nowoczesnych urządzeń. Strażników i ich konie w Roztoczańskim Parku Narodowym będzie można spotkać do końca września.

W tym roku można zostać Patronem Roztoczańskiej Konnej Straży Ochrony Przyrody. Wspierając strażników i ich konie finansowo, wpłacając regularnie comiesięczne kwoty 5, 10, 20 lub 35 zł, można otrzymać dostęp do wyjątkowych nagród od RKSOP, a także bezcenną świadomość realnego wspierania koni i Organizacji. Otrzymane w ten sposób środki są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby działalności Organizacji, która od ubiegłego roku zmaga się z problemami finansowymi.

(fot. RKSOP)

Komentarze wyłączone

Biznes i handel

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia