Wyjątkowa noc: Megapełnia księżyca i spadające gwiazdy

Dzisiejsza noc będzie wyjątkową gratką dla miłośników astronomii, jednak nie tylko. O ile dopisze pogoda, każdy z nas będzie mógł obserwować księżyc, który będzie najbliżej ziemi.

W nocy z niedzieli na poniedziałek księżyc będzie się znajdował w położeniu najbliższym ziemi a więc dla obserwujących go, będzie o wiele większy i jaśniejszy. Zjawisko to zwane jest superksiężycem. Dodatkowo dzisiaj przypada jego pełnia, więc są to doskonałe warunki do jego obserwacji. Jak informują astronomowie, o godzinie 20.10 księżyc osiągnie pełnię, będzie się wtedy znajdował tuż nad horyzontem, co dodatkowo sprawi, że będzie on doskonale widoczny.

Dzięki temu, że księżyc znajdzie się w punkcie orbity okołoziemskiej najbliżej naszej planety, a więc w odległości niecałych 357 tys. km, dla nas będzie on optycznie jaśniejszy o ponad 30 procent oraz większy o 14 procent. Co ważne, dzisiejsza pełnia superksiężyca, jest największa od 3 lat. Najlepsze warunki do obserwacji wystąpią pomiędzy 19:44 a 20:09. Natomiast ogólnie księżyc będzie można obserwować od 19.40, kiedy to nastąpi jego wschód, do około 6.00 nad ranem, do jego zachodu.

Z kolei pomiędzy 10 a 13 sierpnia przypada szczyt aktywności Perseidów, czyli będziemy mogli podziwiać deszcz meteorów. Jednak jego obserwację będzie można prowadzić dopiero w drugiej połowie nocy. Co ważne nie potrzebne będą żadne dodatkowe przyrządy optyczne, rój będzie doskonale widoczny gołym okiem. Należy ich wypatrywać nad wschodnim horyzontem, wysoko nad głowami i najlepiej z dala od sztucznego oświetlenia. Według prognoz, dostrzeżemy kilkadziesiąt z nich w przeciągu godziny. Najwięcej Perseidów zobaczymy jednak we wtorek 12 sierpnia.

(fot. lublin112)
2014-08-10 19:06:10

Komentarze wyłączone

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska