Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy

W niedzielę 25 lipca będzie można zobaczyć jak wyglądał zbiór zbóż na przedwojennej wsi. W Muzeum Wsi Lubelskiej, w godz. 11:00-15:00, odbędzie się bowiem tradycyjne Żniwowanie.

Lublin
2021-07-25, 11:00

Przy wiatraku z Zygmuntowa w Lubelskim skansenie srebrzy się już pole żyta. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że zboże jest już gotowe do zbioru. W najbliższą niedzielę pojawią się tam żniwiarze w lnianych strojach z kosami w dłoniach i ruszą do pracy, aby zebrać tegoroczny plon.

Oznacza to, że każdy chętny będzie mógł zobaczyć, jak wyglądał zbiór zbóż na przedwojennej wsi. Doroczne Żniwowanie ma być jednocześnie próbą przywołania atmosfery pracy, ale także ogólnej radości jaka panowała podczas sprzętu zboża na przedwojennej lubelskiej wsi. Żniwiarze i podbieraczki przywdzieją lniane stroje i chwycą w dłonie ówczesne narzędzia pracy – sierpy i kosy. Nie zabraknie także pokazów koszenia zboża kosiarką konną, posiłku i odpoczynku pracujących.

Dodatkowo w chałupie z Żukowa, w godz. 10:00-12:00, będzie można przyjrzeć się wypiekowi podpłomyków dla żniwiarzy, a w stodole z Urzędowa, w godz. 12:00-12:50 i 14:00-15:00, tradycyjnej młocce zboża przy użyciu cepa. Wydarzeniu będzie towarzyszyła bogata historyczna narracja. Ponadto uzupełnieniem Żniwowania będzie komentarz na temat współczesnej ekologicznej uprawy roli, który poprowadzi p. Wojciech Kniaziuk z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. O godz. 16:00 w zabytkowym kościele z Matczyna zostanie odprawiona Msza święta.

Wstęp do skansenu jest biletowany. Za bilet normalny należy zapłacić 18 zł, zaś za bilet ulgowy 9 zł.

(fot. materiały organizatora/nadesłane)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)