Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę

Skrzydła na Fali to wystawa z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego, w Roku Stulecia Zaślubin Polski z morzem. Będzie można ją oglądać do 30 września 2020r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Dęblin
2020-07-15, 12:00

W środę 15 lipca o godz. 12.00 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się wernisaż jubileuszowej wystawy czasowej, przygotowanej z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego, w Roku Stulecia Zaślubin Polski z morzem. Prezentować ona będzie wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa morskiego. Dokładnie sto lat wcześniej, gdyż 15 lipca 1920 r. chor. pil. Andrzej Zubrzycki wykonał pierwszy lot samolotu z polskiej Bazy Lotnictwa Morskiego w Pucku. Dokonał tego na wodnosamolocie typu Friedrichshaffen FF-33 H, złożonym z części kilku wraków znalezionych w byłej niemieckiej bazie Seefliegerstation Puztzig. Tak rozpoczęła się stuletnia historia polskiego lotnictwa morskiego, którego utworzenie miało ścisły związek z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i symbolicznym powrotem Polski nad Bałtyk 10 lutego 1920 roku. Od tego czasu lotnictwo morskie stanowi integralną część morskiego rodzaju sił zbrojnych, specjalizując się w morskich operacjach lotniczych.

Na ekspozycji prezentowane będą archiwalne fotografie, modele samolotów, umundurowanie i uzbrojenie, a także osobiste pamiątki. Dla miłośników lotnictwa morskiego gratką będzie z pewnością oryginalne śmigło z samolotu Lublin R-VIII, wydobyte w 2015 roku z Morza Bałtyckiego, oraz elementy jedynego wodnosamolotu pływakowego typu CANT Z-506 B Airone (Czapla) z 1939 roku, odnalezione w jeziorze Siemień k. Parczewa w 2007 roku. Elementem kulminacyjnym będzie makieta lotniska Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku w skali 1 : 150, prezentująca budowle lotniska w tym lotniska trawiastego i fragment zatoki Puckiej z sierpnia 1939 roku. Zobaczymy na niej m.in. hangary lotnicze, slip dla samolotów z modelem samolotu wyciąganego na brzeg przez marynarzy, domek pilotów, słupek zaślubinowy z 1920 r., a także modele samolotów: CANT Z.506B , Lublin R XIII ter/hydro, Lublin R VIII ter/hydro RWD 17W, FBA 17 Schreck HE.2.

Będzie to również okazja do obejrzenia wystawy z cyklu „Na krawędzi żywiołów. Lotnictwo morskie w rysunkach Jarosława Wróbla” – ponad 60 prac wybitnego rysownika i ilustratora wielu publikacji o tematyce lotniczej i wojskowej. Na wystawie zobaczymy także rysunki Pawła Mierzwy. Uzupełnieniem będą statki powietrzne prezentowane na ekspozycji plenerowej, m. in:, śmigłowce ratownicze Mi-14 PS SAR i Mi-2 służące w 29 Darłowskiej Eskadrze Lotniczej, śmigłowiec zwalczania okrętów podwodnych Mi-4ME. Podczas wernisażu będzie się można spotkać z uznanymi autorami publikacji o tematyce lotniczej: prof. dr hab. Stanisław Januszewski (Prezes Zarządu Fundacji Otwartego Muzeum Techniki), prof. nadzw dr hab. Andrzej Olejko, oraz autorami związanymi ze Stowarzyszeniem Morskiego Dywizjonu Lotniczego: Ireneuszem Makowskim, Mariuszem Konarskim, Krzysztofem Kirschensteinem, i Marcinem Braszakiem.

Z okazji 100-lecia polskiego lotnictwa morskiego otworzą wyjątkową wystawę

(fot. lublin112, materiały organizatora)

Dodaj komentarz

Z kraju