W Wojciechowie znów będzie wielkie kucie. Niebawem ruszają Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

We wtorek w Wojciechowie rozpoczną się tegoroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W tym roku impreza ze względu na panujące warunki epidemiczne zorganizowana zostanie na placu przy Wieży Ariańskiej.

Wojciechów
2020-07-07, 14:00

W przyszłym tygodniu w Wojciechowie rozpoczną się XXVI Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. To coroczne wydarzenie realizowane jest przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś jego głównym celem jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Wojciechowska „Kuźnia Talentów” jest bowiem jedyną szkołą kowalstwa w Polsce. W tegorocznych Warsztatach weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z terenu całej Polski, w wieku od 22 do 58 lat.

Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także zarządca stajni czy artysta rzeźbiarz. Przyjadą do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni. W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła i Marek Święch.

Warsztaty Kowalskie rozpoczną się we wtorek 7 lipca. Uczestnicy rozpoczną od zwiedzania Muzeum Kowalstwa, poznają też zasady BHP pracy w kuźni, właściwości cieplne metali, zapoznają się z podstawowymi narzędziami kowalskimi, nauczą rozpalania ogniska kowalskiego oraz zasad ekonomicznego
gospodarowania koksem. Zajęcia praktyczne zaczną się o godz. 14:00 na placu przy Wieży Ariańskiej. Przez kolejne dni, aż do soboty 18 lipca, uczestnicy poznawać będą podstawowe techniki kowalstwa i zdobnictwa, obejrzą pokazy umiejętności kowalskich w wykonaniu mistrzów – instruktorów, będą też uczestniczyć w wykładach teoretycznych.

Jeżeli chodzi o XVII Ogólnopolskie Spotkania Kowali, impreza ta, ze względu na panujące warunki epidemiczne, będzie się w tym roku odbywać w formule wirtualno – korespondencyjnej. W ramach Spotkań zostaną zorganizowane: Korespondencyjny Konkurs Kowalstwa Artystycznego, Konkurs o Nagrodę Publiczności, gdzie na najlepsze prace głosować będą internauci, Wirtualna wystawa prac konkursowych, oraz wydanie będzie Katalog prac konkursowych.

(fot. lublin112)

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.724zł 0.26%
  • GBP 4.9009zł 0.71%
  • EUR 4.4101zł 0.28%
  • CHF 4.0996zł 0.46%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)