Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa

Z pasji do serowarstwa, mleczarstwa i mleka powstało wydarzenie, które odbędzie się w najbliższą niedzielę przy ul. Lubartowskiej 77 w Lublinie. Wstęp jest bezpłatny.

Lublin

W niedzielę 11 czerwca odbędzie się Święto Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa. To już druga edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Regionalia Lubelszczyzny we współpracy z Lubartowska77 z pasji do serowarstwa, mleczarstwa i mleka. Mieszkańcy będą mieli okazję do zapoznania się z wyrobami mlecznymi oferowanymi przez miejscowe mleczarnie oraz serami warzonymi przez serowarów indywidualnych.

Wystawcy chętnie opowiedzą o procesach zachodzących w mleku, oraz jak białego płynu stworzyć tak wiele różnorodnych gatunków serów. Oczywiście nie zabraknie też degustacji prezentowanych produktów mleczarskich oraz możliwości ich zakupu. Nie zapomniano również o dzieciach, dla których przygotowano warsztaty kulinarne. Otrzymają też balony w kształcie krowy oraz wezmą udział w karaoke śpiewania piosenek o tematyce mleczarskiej

Na dorosłych czekać mają prelekcje na temat wykorzystania produktów mlecznych na lubelskiej wsi oraz odkrywanie magii serowarstwa. Zaplanowano również wybory krowiej i koziej Miss imprezy. Każdy uczestnik będzie witany kieliszkiem mleka krowiego lub koziego oraz krówkami z OSM Piaski.

W Święcie Lubelskiego Serowarstwa i Mleczarstwa weźmie udział również Koło Gospodyń Wiejskich „Sieprawiczanki”, które ugości uczestników pysznymi potrawami stworzonymi z wykorzystaniem lubelskich produktów mlecznych. Odbędzie się także panel dyskusyjny na temat wykorzystania produktów mlecznych w posiłkach przygotowywanych w domu oraz tych wykorzystywanych przez lubelskich kucharzy w punktach gastronomicznych.

Hasłem przewodnim imprezy będzie „Mleko niejedno ma imię”. Wydarzenie jest imprezą rodzinną, skierowaną do wszystkich mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny, turystów odwiedzających nasz region i obywateli Ukrainy mieszkających obecnie w województwie lubelskim. Wstęp jest wolny.

(fot. materiały organziatora)

Dodaj komentarz