Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym

W piątek i w sobotę, 28 i 29 sierpnia, w Kazimierzu Dolnym odbędzie się 54. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Jak co roku, przyjadą zespoły i wykonawcy z całego kraju.

Kazimierz Dolny
2020-08-28, 12:00

Na Festiwalu prezentują się kapele, zespoły śpiewacze, soliści instrumentaliści i śpiewacy wytypowani podczas odbywających się niemal w całym kraju eliminacji regionalnych. Jego celem jest wybranie i nagrodzenie najlepszych artystów wykonujących tradycyjny folklor muzyczny, prezentowany z zachowaniem repertuaru i cech stylu regionalnego.

Festiwal pełni funkcję animacji i edukacji młodego pokolenia w konkursie „Mistrz i Uczeń”, w którym uczestniczą dzieci i młodzież. W ramach Festiwalu odbywają się Targi Sztuki Ludowej, prezentujące najwybitniejszych twórców z kraju-członków STL-u.

1 koncert konkursowy, piątek godz. 12.00
– Kapela Zespołu Regionalnego „Jurkowianie” z Jurkowa woj. małopolskie, Grupa Śpiewacza „Czarni” z Czernej woj. dolnośląskie, Zdzisław Marczuk, skrzypek z Zakalinek woj. lubelskie, Anna Kuc śpiewaczka z Czarnolasu woj. mazowieckie, Zbigniew Butryn z Karoliną Maksim z Janowa Lubelskiego woj. lubelskie –MiU, Zespół Śpiewaczy „Górnianecki” z Górna woj. świętokrzyskie, Olga Burdyna śpiewaczka z Żeliszowa woj. dolnośląskie, Paweł Czaja z Arturem Olesioskim z Jabłonki woj. małopolskie -MiU, Męski Zespół Śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu Obleszcze woj. lubelskie, Kapela „Bocianisko” z Garwolina woj. mazowieckie, Waleria Szkwarek śpiewaczka z Nowego Waliszowa woj. dolnośląskie, Kapela „Huzary” z Gronia woj. małopolskie.

2 koncert konkursowy, piątek godz. 15.00
– Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy woj. podlaskie, Kazimierz Marcinek skrzypek z Nockowej woj. podkarpackie, Eugenia Kuliś śpiewaczka z Kruszy woj. podlaskie, Kapela „Cmolaskie Chłopoki” z Kolbuszowej woj. podkarpackie, Barbara Chorążak z Uherzec Mineralnych woj. podkarpackie, Żeoska Grupa Śpiewacza Zespołu Regionalnego „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy woj. małopolskie, Wieluoska Kapela Ludowa z Wielunia woj. łódzkie, Danuta Kaczmarek śpiewaczka ze Śmiłowic woj. kuj.-pomorskie, Zespół Śpiewaczy „Korona Żarnowca” z Żarnowca woj. śląskie, Sławomir Rutkowski harmonista z Przewozu woj. mazowieckie, Kobiecy Zespół Śpiewaczy „Korczyna” z Korczyny woj. podkarpackie, Sylwester Chojnacki harmonia pedałowa z Dąbrowy woj. mazowieckie, Alina Myszak śpiewaczka z Kocudzy woj. lubelskie, Zdzisław Kwapioski skrzypek z Radomia woj. mazowieckie, Lidia Biały z Zuzanną Walawender z Rzeszowa woj. podkarpackie MiU.

3 koncert konkursowy, piątek godz. 17.30
Rodzinny Zespół Śpiewaczy z Rakowicz woj. podlaskie, Łukasz Murzaoski skrzypek z Baoskiej Niżnej woj. małopolskie, Krystyna Hoduoz zesp. „Młode Rozkopaczewianki” z Rozkopaczewa woj. lubelskie -MiU, Jan Prządka instrumentalista ze Zbąszynia woj. wielkopolskie, Damian Balcer śpiewak z Wiżajn woj. podlaskie, Karolina Demianiuk z zespołem „Dołhobrodzkie Zadułyoce” z Dołhobród woj. lubelskie -MiU, Ryszard Borzymowski śpiewak z Czerwonki woj. warm.-mazurskie, Jan Prządka z uczniami ze Zbąszynia woj. wielkopolskie -MiU, Zespół „Ancyjas” z Suwałk woj. podlaskie, Paweł Grupkajtys cymbalista z Ełku woj. warm.-mazurskie, Zespół „Pelagia” z Leopoldowa woj. lubelskie, Maria Motyka śpiewaczka z Istebnej woj. śląskie, Zespół „Dorbozianki” z Dorboz woj. lubelskie, Maria Motyka z uczennicami z Istebnej woj. śląskie –MiU, Piotr Karpuk z kapelą cymbałową „Lilia” z Ełku woj. warm.-maz. –MiU, Ewelina Szymanowska śpiew. z Kowal Oleckich woj. warm.-mazurskie, Damian Szczepaniak harmonista z Nałęczowa woj. lubelskie, Wiktor Spisla śpiewak z Chróścic woj. Opolskie, Beata Szyszko-Anzulewicz z uczennicami z Rutki –Tartak woj. podlaskie –MiU, Zespół „Swojacy” z Sitna woj. zachodniopomorskie.

4 koncert konkursowy, sobota godz. 9.30
Tadeusz Malik harmonista z Lusławic woj. małopolskie, Anna Andruszkiewicz śpiewaczka z Wiżajn woj. podlaskie, Józef Luty harmonista z Szypliszki woj. podlaskie, Zespół „Na swojską nutę” z Wierzbinka woj. wielkopolskie, Krystian Barszczewski z Wiktorią Wawrukiewicz z Zajączkowa woj. podlaskie –MiU, Rodzinna Kapela Bałdygów z Mazuchówki woj. warm.-mazurskie, Kobieca Grupa Śpiewacza „Pogórzanki” z Jastrzębi woj. małopolskie, Jakub Guzik skrzypek z Juszczyna woj. małopolskie, Zespół Śpiewaczy ze Zbójnej woj. podlaskie, Piotr Cedzidło z Michałem Hryciukiem z Krzymowa woj. wielkopolskie -MiU, Zespół Śpiewaczy „Orzyszanki” z Orzysza woj. warm.-mazurskie, Michał Umławski z Dziecięcą Kapelą Dudziarską „Swojacy” z Moszczanki woj. wielkopolskie -MiU, Duet wokalny z Sępopola woj. warm.-mazurskie, Grupa Śpiewacza „Magurzanki” z Łodygowic woj. śląskie.

5 koncert konkursowy, sobota godz. 12
Kapela Juliusza Kublika i Antoniego Nowickiego z Rudy woj. podlaskie, Monika Walas śpiewaczka z Korczyna woj. świętokrzyskie, Czesław Czyż harmonista z Olsztyna woj. warm.-mazurskie, Zespół Śpiewaczy „Jankowskie Wolanki” z Woli Jankowskiej woj. łódzkie, Kapela „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej woj. małopolskie, Małgorzata Madera z Natalią Dyndał z Cewkowa woj. podkarpackie -MiU, Kapela Zesp. Regionalnego „Przyszowianie” z Przyszowej woj. małopolskie, Krzysztof Ryndak śpiewak z Siedliszowic woj. małopolskie, Zespół „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa woj. podkarpackie, Jan Kania z Mateuszem Dziczkiem ze Zbójnej woj. podlaskie –MiU, Jan Kania z Maciejem Bakułą z Lipnik woj. mazowieckie -MiU, Regina Wróbel z Kaliną Różycką z Osmolic Drugich woj. lubelskie -MiU, Kapela „Spod Tonecnika” z Sopotni Małej woj. śląskie, Zespół „Grębowianki” z Gębowa woj. podkarpackie.

6 koncert konkursowy, sobota godz. 15
Anna Petrovska z córkami z Białegostoku woj. podlaskie –MiU, Piotr Majerczyk z Adamem Czyszczoniem z woj. małopolskie –MiU, Stanisław Madanowski śpiewak z Boczków Chełmooskich woj. łódzkie, Kapela „Kurasie” z Lubziny woj. podkarpackie, Sabina Cichoo i „Mali Lubatowianie” z Lubatowej woj. podkarpackie -MiU, Aleksandra Kuraś skrzypaczka z Lubziny woj. podkarpackie, Roman Wojciechowski z Wiktorią Chwalioską z Teodozjów woj. łódzkie -MiU, Szymon Tadla cymbalista ze Szklar woj. podkarpackie, Danuta Dębska z Justyną Kwiatkowską z Wilkowic woj. łódzkie –MiU, Władysław Mlaś śpiewak z Tyczyna woj. podkarpackie, Kapela „Spod Kowala” z Kowal woj. kuj.-pomorskie, Zespół „Kumowianki” z Kumowa Majorackiego woj. lubelskie, Kapela Młodzieżowa „Pogórzanie” z Dynowa woj. podkarpackie -MiU, Barbara Kietlioska śpiewaczka z Gałek woj. mazowieckie, Kapela Henryka Gwiazdy z Radomia woj. mazowieckie.

7 koncert konkursowy, sobota godz. 17.30
Grupa Śpiewacza „Sydko Gro” z Maniów woj. małopolskie, Kazimierz Rzemyk śpiewak z Ujeznej woj. podkarpackie, Tadeusz Sałbut skrzypek ze Zwolenia woj. mazowieckie, Stanisława Kapusta z uczniami z Wierzchowisk woj. lubelskie –MiU, Zespół Śpiewaczy „Strykowice” ze Strykowic Górnych woj. mazowieckie, Edward Gola skrzypek z Sędziszowa woj. świętokrzyskie, Krzysztof Malec śpiewak z Bukowej woj. lubelskie, Kapela Stanisława Wlazło z Wieniawy woj. mazowieckie, Zespół Śpiewaczy „Mlądz” z Otwocka woj. mazowieckie, Kapela Zastawnych z Brzostka woj. podkarpackie, Zespół „Przystalanki” z Przystałowic Małych woj. mazowieckie, Jakub Czapla cymbalista z Dębicy woj. podkarpackie, Zespół „Na Swojską Nutę” z Zahorowa woj. lubelskie, Kapela Ludowa „Trzcinicoki”z Trzcinicy woj. podkarpackie.

(fot. materiały organizatora)

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)