Mikołajki Folkowe 2021. Wszystkie wymiary kultury tradycyjnej. Sprawdź program

Już w najbliższy czwartek (9 grudnia) rozpoczyna się XXXI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe”. Impreza potrwa do niedzieli, 12 grudnia br.

Lublin
2021-12-09, 09:00

Wydarzenie tradycyjnie już będzie odbywało się w Akademickim Centrum Kultury i Mediów UMCS „Chatka Żaka” (ul. Radziszewskiego 16). Festiwal jest renomowaną imprezą i od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Łączy on pasjonatów tego gatunku muzyki nie tylko z Polski, ale również i z zagranicy. Najbardziej wyczekiwaną częścią festiwalu są koncerty, które zajmą w bieżącej edycji prawie dobę. Towarzyszyć im będzie około 30 godzin spotkań oraz zajęć warsztatowych.

Pierwsze „Mikołajki Folkowe” odbyły się 31 lat temu z inicjatywy środowiska Orkiestry św. Mikołaja. To wydarzenie od lat kształtuje oblicze polskiego folku. Impreza organizowana była przez wiele lat przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, a obecnie przez ACKiM UMCS „Chatka Żaka” oraz Stowarzyszenie Animatorów Ruchu Folkowego. Lubelskie „Mikołajki Folkowe” to interdyscyplinarne wydarzenie poświęcone różnym aspektom kultury tradycyjnej, możliwościom inspiracji folklorem w rozmaitych dziedzinach sztuki i ludzkiej aktywności. Organizatorzy festiwalu stawiają na działalność popularyzatorską i promocję muzyki tradycyjnej, a także kultury ludowej, dzięki ukazywaniu jej w sposób nowatorski, a jednocześnie zrozumiały dla współczesnego odbiorcy.

– „Mikołajki Folkowe” to już od wielu lat flagowy festiwal Chatki Żaka – zauważa Grażyna Stankiewicz, zastępca dyrektora ACKiM UMCS Chatka Żaka ds. Mediów Akademickich. – Na kilka dni placówka zamienia się w przestrzeń, w której wszyscy – uczestnicy i wykonawcy – celebrują folk i tradycję. Serdecznie zapraszam zarówno tych, którzy wychowali się na mikołajkowych brzmieniach, jak i tych, którzy nie jeszcze nie zakochali się w tym klimacie. Każdy znajdzie coś dla siebie – dodaje.

W piątek o 20.30 na scenie Dużej Sali Widowiskowej Chatki Żaka legendarna „Kapela ze Wsi Warszawa” zagra utwory z najnowszej płyty „Uwodzenie” inspirowanej muzyką „Mazowsza”. W ramach tego koncertu wystąpi też lubelska formacja bębniarska – „Młode Djembe”. Poprzedzą go otwarte zmagania konkursowe – „Scena Otwarta”, która rozpocznie się o 15.00.

Następnego dnia o 18.00 został zaplanowany „Koncert na Sobotę”, podczas którego wystąpi z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową duet „Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng)”, a po słowiańsku zagrają gospodarze – „Orkiestra św. Mikołaja”. Gwiazdą sobotniego koncertu będzie też niezwykle żywiołowa „Dikanda”, nawiązująca do brzmień bałkańskich i romskich, ale nie tylko.

W niedzielę w świąteczną atmosferę wprowadzi słuchaczy „Godni koncert”, rozpoczynający się o 17.00 występem Grupy „Szopka z lalkami” (pochodzącej z Dobczyc). Na scenę zawita też spore grono kolędników. W tym roku reaktywuje się Mikołajkowa Scena Ad Hoc, na której zadebiutuje formacja „Frustra”. Festiwal zakończy występ chorwackiego duetu „Dunjaluk”.

Poza koncertami organizatorzy Mikołajek Folkowych przygotowali szeroki wachlarz zajęć warsztatowych, międzynarodową konferencję naukową, czy Jarmark Cudów.

– Artyści zaproszeni do wystąpienia na mikołajkowej scenie prezentują swoją twórczość inspirowaną folklorem – tłumaczy Bogdan Bracha, organizator festiwalu, kurator linii programowej LIFESTYLE w Chatce Żaka. – Dokonując swobodnych interpretacji źródeł, jakie stanowi muzyka ludowa, wykorzystują współczesne środki, łącząc nowoczesne formy wyrazu z tradycyjnym brzmieniem. Ta idea przyświecała nam już 30 lat temu, kiedy jako studenci zorganizowaliśmy pierwsze „Mikołajki”.

Międzynarodowa reputacja Mikołajek Folkowych przyciąga co roku do Lublina spore grono stałych uczestników oraz widzów. W ciągu trzydziestu edycji na mikołajkowej scenie wystąpiło ponad 260 wykonawców z 27 krajów, zaś co najmniej drugie tyle uczestniczyło w Konkursie „Scena Otwarta”, który od 1993 roku pomaga wypromować młodych wykonawców na polskiej scenie folkowej.

PROGRAM – Mikołajki Folkowe 2021

Czwartek, 9 grudnia 2021

09.00 – (online) Międzynarodowa konferencja naukowa ” Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej”.

Piątek, 10 grudnia 2021

09.00 – (online) Międzynarodowa konferencja naukowa ” Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej”;

11.00 – (Galeria Zewnętrzna) Tradycja w Obiektywie;

12.00 – (Białe Foyer) Catch the Magic Moment;

15.00 – (Mała Sala Widowiskowa) Konkurs „Scena Otwarta”;

17.00 – (08) Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego;

17.30 – (hol) Mikołajkowy Gabinet Portretowy;

18.00 – (hol) Jarmark Cudów;

19.00 – (Chatka Cafe) Spotkanie z Martą Krajewską;

20.30 – Koncert: Uwodzenie (Duża Sala Widowiskowa) – Młode Djembe, Kapela ze Wsi Warszawa (bilety: 30/40 zł).

Sobota, 11 grudnia 2021

11.00 – (hol I piętro) Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz;

13.00 – (Sala Ciszy) Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević;

14.00 – (coworking) O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego;

16.00 – (08) Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego;

16.30 – (Mała Sala Widowiskowa) Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich – Józef Sowa;

17.00 – (hol) Mikołajkowy Gabinet Portretowy;

18.00 – (hol) Jarmark Cudów;

18.00 – Koncert na Sobotę (Duża Sala Widowiskowa) – Maria Pomianowska & Mingjie Yu, Orkiestra św. Mikołaja, Dikanda (bilety: 40/50 zł).

Niedziela, 12 grudnia 2021

11.00 – (hol I piętro) Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz;

13.00 – (coworking) O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego;

14.00 – (sala – 1.4) Wszystko gra – warsztaty muzyczne Marcina Skrzypka dla dzieci;

15.00 – (hol) Warsztaty świąteczne;

17.00 – (hol) Jarmark Cudów;

17.00 – Godni koncert (Duża Sala Widowiskowa) – Grupa Kolędnicza „Ludowa Szopka z Lalkami, Prezentacja warsztatów Przemysława Łozowskiego, Bronisław Rawski i Przyjaciele, Teatr „My Persony” – kolędowanie lubelskie, Ani Duzi Ani Mali (bilety: 10 zł);

18.30 – Mikołajkowa Scena Ad Hoc (Białe Foyer) Frustra – nowe stare historie;

19.30 – Folk i okolice (Mała Sala Widowiskowa) Dunjaluk (Chorwacja) (bilety: 20/30 zł).

Bilety i karnety można zakupić: online i przed koncertami w miarę wolnych miejsc.

Karnet na wszystkie koncerty biletowane – 80 zł. Do karnetu dołączony jest gratis folder festiwalowy oraz płyta CD (odbiór podczas festiwalu).

Bilety ulgowe – dla studentów studiów licencjackich i magisterskich, dla uczniów szkół oraz dla posiadaczy Karty Absolwenta UMCS.

Imprezę zrealizowano przy pomocy finansowej Województwa Lubelskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)