690 680 960

Festiwal Kultury Pszczelarskiej: Nowe wydarzenie związane z pszczołami i słodkimi efektami ich pracy

W czwartek, 28 września, w Lublinie rozpocznie się Festiwal Kultury Pszczelarskiej. Część wydarzeń zaplanowano również w Pszczelej Woli. Przedstawiamy szczegóły i program.

Lublin
2023-09-28, 10:00

Mało kto wie, że nasz region przoduje w produkcji miodu. W całym województwie zarejestrowanych jest 10 190 pasiek z ponad 260 tysiącami uli. Z Lubelszczyzny pochodzi ponad 17 proc. krajowej produkcji tego słodkiego przysmaku, co daje ponad 2 tysiące ton. Na drugim miejscu jest województwo wielkopolskie – 13 proc. a na trzecim zachodniopomorskie – 9 proc.

Lubelszczyzna jest kolebką polskiego pszczelarstwa, słynie też z bogatego dziedzictwa historyczno-kulturowego i pielęgnowanych od lat tradycji. Nic więc dziwnego, że to właśnie w Lublinie odbędzie się Festiwal Kultury Pszczelarskiej. W ramach wydarzenia zaplanowano pokazy, spacery i spotkania, których głównym tematem będą pszczoły i słodkie efekty ich pracy, czyli uwielbiane przez wszystkich, zdrowe miody.

– Festiwal Kultury Pszczelarskiej to nowe wydarzenie, które w wielowymiarowy i interaktywny sposób zaprezentuje historię pszczelarstwa od czasów pierwotnych gospodarek pasiecznych, do współczesnych inicjatyw w obrębie zrównoważonego rozwoju. W ramach akcji odbędą się ciekawe wystawy, warsztaty, pokazy, spotkania autorskie, koncerty oraz targi produktów naturalnych, których celem jest promocja regionalnych pszczelarzy i wytwarzanych przez nich produktów. Osoby biorące udział w festiwalu będą mogły z bliska przyjrzeć się podstawowym pracom pszczelarza, poznać anatomiczną budowę pszczoły w technologii VR, a nawet własnoręcznie wykonać świece woskowe i całuski pszczelowolskie – regionalne ciasteczka miodowe wpisane na Listę Produktów Regionalnych – tłumaczą przedstawiciele organizatora.

Wydarzenie organizowane jest przez Archidiecezję Lubelską i Centrum Kultury w Lublinie dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udział w Festiwalu Kultury Pszczelarskiej jest bezpłatny, na część atrakcji obowiązują wcześniejsze zapisy. W tegorocznej edycji, zaplanowane są dwa dni wyjątkowych atrakcji:

Czwartek 28 września – CSK
● 10.00-12.00 Marcin Sudziński – pasieka – pracownia – sala pszczelarska – dr hab. Anetą Ptaszyńską, prof. UMCS (warsztat dla seniorów – grupa zamknięta)
● 12.00-14.00 Marcin Sudziński – pasieka – pracownia – sala pszczelarska – dr hab. Anetą Ptaszyńską, prof. UMCS (warsztat dla uczniów – grupa zamknięta)
● 16.30 (1,5h) Spacer z dr hab. Anetą Ptaszyńską, prof. UMCS (obowiązują zapisy) (tłumaczenie PJM) Temat: Pszczoły i rośliny miododajne. Miejsce rozpoczęcia spaceru: Plac Teatralny
● 17.00 Pokazy VR – Budowa Pszczoły (wstęp wolny)
● 20.00 Kolektyw Złodzieje Miodu + pokaz filmowy (obowiązują zapisy)

Sobota 30 września 2023 – Pszczela Wola – dzień otwarty
WARSZTATY – BEZPŁATNE ZAPISY – JEDNA OSOBA MOŻE SIĘ ZAPISAĆ NA KILKA WARSZTATÓW
● 12.30 Podstawowe prace pszczelarza – zbijanie ramek, drutowanie, wtapianie węzy. + przegląd rodziny pszczelej (jeżeli będą odpowiednie warunki atmosferyczne) – prowadzi Mirosław Worobik
● 13.30 Tworzenie mieszanki roślin miododajnych – kwietna łąka – prowadzi Jarosław Stępień
● 14.00 Wyrób całusków pszczelowolskich (produkt regionalny) – prowadzi Elżbieta Wróbel
● 15.00 Wyrób świec woskowych z węzy – prowadzi Anna Korbus
● 15.30 Rozpoznawanie roślin miododajnych rosnących na terenie ZSR CKZ w
Pszczelej Woli – prowadzi Jarosław Stępień

POKAZY – BEZPŁATNE ZAPISY – JEDNA OSOBA MOŻE SIĘ ZAPISAĆ NA OBA POKAZY
● 14.30 Pokaz miodobrania (Inkubator pszczelarstwa) – odsklepianie, odwirowywanie i postępowanie z miodem w pracowni pasieczne – prowadzi Tomasz Kędziora, Mirosław Worobik
● 16.30 Pokaz wylewu świec woskowych przy użyciu form silikonowych – prowadzi Anna Korbus
INNE ATRAKCJE
● 17.00 Otwarcie wystawy plenerowej – prezentacja
● Poczęstunek – Ognisko i degustacja produktów pszczelich

TRANSPORT – BEZPŁATNE ZAPISY
● 11.30 (Lublin, Radziszewskiego pod CSK) – powrót 17.30 – Pszczela Wola (obowiązują zapisy)

Aby zapisać się na warsztaty, pokazy, wydarzenia w ramach Festiwalu Kultury Pszczelarskiej, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy TUTAJ

Dodaj komentarz

Kursy walut

  • USD 3.981zł 0.84%
  • GBP 5.035zł 0.57%
  • EUR 4.3492zł 0.38%
  • CHF 4.551zł 1.06%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)