Sobota, 21 czerwca 202521/06/2025
690 680 960
690 680 960

CZASO/PRZESTRZEŃ – XIII edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej w Chatce Żaka

W dniach 21–23 maja 2025 roku Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka ponownie stanie się teatralnym centrum Polski, goszcząc XIII Ogólnopolski Festiwal Studencka Wiosna Teatralna. Tegoroczna edycja – wyjątkowa także ze względu na jubileusz 60-lecia Chatki Żaka – przebiega pod hasłem CZASO/PRZESTRZEŃ, stając się przestrzenią twórczych poszukiwań, eksperymentów i refleksji nad kategoriami, które w teatrze nabierają zupełnie nowego wymiaru.

Lublin
2025-05-21

W programie festiwalu znalazło się 9 spektakli studenckich grup teatralnych z całej Polski – od Gdańska, przez Szczecin i Warszawę, po Toruń, Białystok i Lublin, które będą rywalizowały o główną nagrodę festiwalu – Grand Prix. Na zakończenie pierwszego dnia uczestnicy festiwalu będą mieli okazję obejrzeć wyjątkowy spektakl jubileuszowy Chatki Żaka – „2129”, który przenosi widzów w futurystyczną wizję świata.

Wyjątkowym momentem tegorocznej edycji będzie stworzenie Kapsuły Czasu Teatrów Studenckich, która zostanie zamknięta 21 maja o godzinie 19:00.

„Studencka Wiosna Teatralna to czas twórczego dialogu i artystycznej odwagi, w którym Chatka Żaka rozbrzmiewa autentycznym głosem młodych teatrów. W tym roku szczególne miejsce zajmuje Kapsuła Czasu Teatrów Studenckich — symbol pamięci, a także ciągłości ruchu teatralnego, który od dekad kształtuje tożsamość tego miejsca, jak i całego Lublina. Przechowamy w niej fragmenty teraźniejszości i ślady przeszłości: plakaty, rzeźby, maski, festiwalowe gazetki, rekwizyty, pamiątkowe zdjęcia i nagrania. To gest wobec historii, ale też inspiracja dla przyszłych pokoleń – teatr studencki zawsze był i będzie przestrzenią żywej kultury, wolności twórczej i międzypokoleniowego spotkania.” – mówi Dyrektorka ACKiM UMCS Chatka Żaka, Izabela Pastuszko.

Studencka Wiosna Teatralna 2025 to nie tylko przegląd spektakli – to manifest młodego pokolenia, które odważnie podejmuje dialog z rzeczywistością i redefiniuje sens istnienia teatru w kulturze studenckiej. CZASO/PRZESTRZEŃ staje się punktem wyjścia do artystycznej podróży, w której granice są umowne, a teatr – jak zawsze – otwarty na wszystko, co nowe, autentyczne i poruszające.

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Sport

Polityka

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia