122. rocznica urodzin Józefa Czechowicza w lubelskim muzeum poety
22:05 10-03-2025 | Autor: redakcja

Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie zaprasza do wspólnego świętowania urodzin tego, jednego z najwybitniejszych polskich poetów XX stulecia. Jego twórczość, zanurzona w aurze prowincjonalnego Lublina, nasycona sielankowymi wizjami, a jednocześnie pełna katastroficznych przeczuć, stała się wzorem dla kolejnych generacji twórców.
W programie:
10:00 – spotkanie pod pomnikiem Józefa Czechowicza
11:00 – prezentacja maszyny do pisania
12:00 – wystawa KOŁYSANKI. Maria Urban-Mieszkowska i Józef Czechowicz [GaleriaRatusz, Plac Króla Łokietka 1]
14:00 – spektakl „Czechowicz znany i mniej znany”
9:00 – 16:00 – wystawa Danuty Mazur „Metafizyczne reminiscencje”, inspirowanej poezją Czechowicza
PREZENTACJA MASZYNY. O godz. 11:00 organizatorzy zapraszają na uroczystą prezentację nowego eksponatu – maszyny do pisania, na której Józef Czechowicz przepisywał swoje wiersze na początku lat 30. minionego stulecia. W wydarzeniu udział weźmie Wojciech Rusin, odgrywający rolę Józefa Czechowicza w spektaklu „Czechowicz. 20 i 2” prezentowanym przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Przedstawione zostaną także maszynopisy i rękopisy ze zbiorów placówki. Pracownicy opowiedzą, w jaki sposób powstawały wiersze poety.
WYSTAWA. Na wystawie zaprezentowane zostaną obrazy Marii Urban Mieszkowskiej, które powstały pod wpływem poezji Józefa Czechowicza. Zainspirowana napisanymi przez niego „Kołysankami” malarka stworzyła cykl obrazów, w którym inspiracja słowem poetyckim stała się punktem wyjścia do stworzenia sugestywnej wizji artystycznej. Przewodnim motywem ekspozycji jest dialog między obrazem a słowem. Prace Marii Urban- Mieszkowskiej zostaną zestawione z przygotowanymi przez Józefa Czechowicza stronicami maszynopisu „Kołysanek”. Całość dopełni prezentacja bogatego dorobku malarskiego, który skupiał się przede wszystkim na przedstawianiu dziecięcych postaci. Prace pochodzą z domowej kolekcji rodziny malarki. Wystawa odbędzie się w Galerii Ratusz przy Placu Króla Łokietka 1.
SPEKTAKL. „Czechowicz znany i mniej znany” to spektakl, który powstał w oparciu o informacje o lubelskim poecie zamieszczone w materiałach Teatru NN Brama Grodzka. Ma na celu przybliżenie postaci Józefa Czechowicza w sposób, w jaki opisywali go przyjaciele – finezyjny i żartobliwy. To nienachalna próba odczarowania katastroficznego wizerunku artysty ukazanego zazwyczaj w podręcznikach języka polskiego.
Dodatkowo przez cały dzień odwiedzający będą mogli posłuchać opowieści o życiu poety, zobaczyć wyjątkowe pamiątki związane z Józefem Czechowiczem, poczytać jego wiersze, a nawet samodzielnie wykonać urodzinową przypinkę.