Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wszystko w Waszych rękach: Lubelski dąb może zostać Drzewem Roku, dzisiaj koniec głosowania

W 2015 roku Drzewem Roku został Dąb Bolko z Hniszowa, w 2018 roku nie miał sobie równych rosnący na rynku w Krasnymstawie klon, w tym roku dużą szansę na wygraną ma dąb z Lublina. Zostały ostatnie godziny głosowania, sprawmy aby po raz kolejny zwyciężyło drzewo z naszego regionu.

Tylko do północy można głosować w tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku 2021. Organizowany jest on przez Klub Gaja i co ważne, nie chodzi w nim o wyłonienie drzewa najstarszego, najwyższego, najgrubszego, najpiękniejszego, czy też najrzadszego. Ma to być drzewo, które dużo znaczy dla mieszkańców. Co więcej może poszczycić się wyjątkową historią.

Z pewnością warunki te spełnia mający bardzo dużą szansę na zwycięstwo 74-letni dąb szypułkowy z Lublina. Rośnie on w pasie zieleni dzielącym ruchliwe jezdnie ulicy Bohaterów Monte Cassino. Każdego dnia drzew to jest mijane przez tysiące osób, jednak mało kto zwraca na nie uwagę.

Tymczasem dąb pamięta czasy, kiedy w tym miejscu nie było wysokich bloków, lecz zabudowania gospodarskie oraz pola. Teren ten zaś należał do wówczas do rodziny Lucjana Ważnego. To on po powrocie z wojny w 1946 r. zasadził owe drzewo przed domem swoich rodziców. Dąb jest też przykładem drzewa zachowanego przy budowie drogi i tym samym zwiększa wartość krajobrazową ulicy. Obecnie ma on 16 m wysokości i 186 cm obwodu pnia.

– Po raz pierwszy w finale konkursu znalazło się lubelskie drzewo. Wykorzystajmy tę szansę, zwłaszcza, że dąb szypułkowy rosnący przy ul. Bohaterów Monte Cassino jest nie tylko zdrowym i pięknym okazem przyrody, ale też świadkiem historii Lublina. Ubiegłorocznemu zwycięzcy konkursu wystarczyło niewiele ponad 15 tysięcy głosów, by zdobyć tytuł Drzewa Roku 2020. Wierzę, że naszych mieszkańców stać na wiele więcej. Podejmijmy wyzwanie i zagłosujmy na swoje drzewo! – mówi Hanna Pawlikowska, Miejski Architekt Zieleni w Lublinie.

Dąb z ul. Bohaterów Monte Cassino do konkursu został zgłoszony właśnie przez Biuro Miejskiego Architekta Zieleni. Co ważne, niebawem stanie się on pomnikiem przyrody. Miasto jest właśnie w trakcie ustanowienia niezbędnych procedur. W 2019 roku dąb otrzymał miano jednego ze Skarbów Kultury Przestrzeni Lublina. Fakt ten został upamiętniony okazałym kamieniem-samotnikiem.

Głosować można TUTAJ. Walka o zwycięstwo toczy się obecnie pomiędzy dwoma drzewami, oba to dęby. Głównym rywalem lubelskiego przedstawiciela jest dąb szypułkowy rosnący w miejscowości Przybudki w woj. podlaskim. Obecnie dąb z ul. Bohaterów Monte Cassino ma 5239 głosów, z kolei ten z Podlasia 5263. Także wszystko w Waszych rękach, sprawmy aby po raz kolejny zwyciężyło drzewo z naszego regionu. W 2018 roku nie miał sobie równych rosnący na rynku w Krasnymstawie klon. Prowadził od samego początku i ostatecznie zwyciężył w konkursie. Z kolei w 2015 roku najwięcej głosów zdobył Dąb Bolko z Hniszowa.

(fot. UM Lublin)

27 komentarzy

 1. Dziwne bo krzyczy, że niepoprawny mail

 2. głosujmy na dąb „Prywaciarz” ze zbiegu ulic Bursztynowej i Perłowej 🙂
  http://www.google.com/maps/@51.2243318,22.5060166,3a,75y,4.39h,94.15t/data=!3m6!1e1!3m4!1senTWEl24E252foW4-QXnvA!2e0!7i13312!8i6656

 3. Czy dąb był przebadane przez specjalistę od dębu z perłowej ?
  Może też jest chory w środku.

  A nie, nie trzeba, developery nie zainteresowane tym skrawkiem między korzeniami.

 4. to [***] jeszcze go nie wyciął. Jemu wszystkie drzewa przeszkadzają. A no tak działki na której stoi to drzewo nie da się przekazać jakiemuś koledze developerowi.

 5. Jak się głośno o nim zrobi to zaraz wytną…

 6. Poprośmy Żuka o oddanie głosu

 7. Wyciąć dziada a przy wycince ze 20 ochroniarzy postawić

 8. Konrad Kukułka

  Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2021 – Dąb Dunin w Przybudkach (gmina Narew, woj. podlaskie) – 7380 głosów! GRATULUJE!