Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Książeczka sanepidu: jak wyrobić, dlaczego jest wymagana w pracy kasjera?

Książeczka sanepidu to dokument wymagany do pracy na wielu stanowiskach. Muszą ją posiadać nie tylko kucharze czy kelnerzy, ale również m.in. kasjerzy. Jak wyrobić książeczkę sanepidu, jak długo jest ważna i dlaczego jest tak potrzebna? Wszystkiego dowiesz się z poniższego tekstu.

Książeczka sanepidu: co to jest?

Podczas przeglądania ofert Twoją uwagę przyciągnęła praca kasjera w Lublinie. Zauważyłeś jednak, że przedsiębiorcy wśród wymagań wymieniają posiadanie aktualnej książeczki sanepidu. Dlaczego jest to takie ważne? 

Wyjaśnijmy, czym jest książeczka sanepidu. Pełna nazwa dokumentu, o którym mowa, brzmi: książeczka zdrowia na potrzeby sanitarno-epidemiologiczne. I choć już od 2008 roku nie ma konieczności posiadania książeczki, zastąpiły ją badania do celów sanitarno-epidemiologicznych – dokładnie takie same, jak wcześniej, tylko pod inną nazwą. Choć obecnie mówi się o tzw. orzeczeniach, w praktyce są one nazywane książeczkami sanepidowskimi. My również pozostaniemy przy tym powszechnie używanym określeniu. Przejście badań i otrzymanie orzeczenia jest obowiązkiem osób, które mogą podczas wykonywania swojej pracy przenieść zakażenie lub chorobę zakaźną na innych. 

Książeczka sanepidu w pracy kasjera

Aktualne badania muszą posiadać m.in. wszyscy pracownicy gastronomii oraz zawodów, w których mają kontakt z wieloma klientami czy też dziećmi w wieku do 6 lat. To wymóg stawiany również wszystkim, którzy w swojej pracy mają styczność z żywnością oraz wodą pitną dla ludzi, a także pracownikom, których obowiązki zawodowe związane są m.in. z myciem naczyń czy pojemników na żywność oraz lekami przyjmowanymi doustnie. 

Jak można wywnioskować – książeczka sanepidu w pracy kasjera jest zatem niezbędna. Zdarza się, że np. w niektórych sklepach budowlanych czy specjalistycznych, niewielkich punktach nie będzie ona wymagana, jeżeli jednak chcesz pracować przy bezpośredniej obsłudze klienta, w większości przypadków musisz mieć aktualne badania. 

Jak wyrobić książeczkę sanepidu dla kasjera?

Jeżeli jeszcze nie posiadasz aktualnych badań, powinieneś postępować zgodnie ze wskazówkami, jak wyrobić książeczkę sanepidu. Pracodawca powinien wystawić Ci skierowanie na badania. Na skierowaniu powinien podać nie tylko dane swojej firmy, ale również Twoje – m.in. numer PESEL oraz adres, a także stanowisko, które będziesz zajmować, i Twoje przyszłe obowiązki. Może jednak zdarzyć się, że przeszukując oferty pracy dla kasjera w Lublinie, zauważysz, iż część pracodawców oczekuje, że będziesz posiadać wspomniany dokument już na etapie rekrutacji – wtedy powinieneś wyrobić go we własnym zakresie, bez skierowania.

W celu wyrobienia książeczki sanepidu odwiedź najbliższą sobie stację sanitarno-epidemiologiczną – dostaniesz tam trzy pojemniczki. Będziesz musiał dostarczać kał do badania przez 3 kolejne dni. Później musisz uzbroić się w cierpliwość – materiał zostanie zbadany w laboratorium, a następnie dostaniesz informację o wyniku badań. Później pozostało Ci udać się do lekarza medycyny pracy, u którego otrzymasz zaświadczenie o tym, że jesteś zdrowy. 

Jak długo ważna jest książeczka sanepidu?

Wyrobiłeś dokument jakiś czas temu i nie wiesz, czy jest jeszcze aktualny? Jak długo ważna jest książeczka sanepidu? Nie ma jednego, określonego terminu ważności tego dokumentu, określonego w polskich przepisach. Oznacza to, że o tym, kiedy będziesz musiał powtórzyć badania, decyduje lekarz medycyny pracy podczas wypisywania orzeczenia (książeczki sanepidu). Decyzja podejmowana jest na podstawie przeprowadzonych badań oraz tego, na jakim stanowisku będziesz pracować. Niekiedy zdarza się, że orzeczenie wystawiane jest bezterminowo – oznacza to, że nie będziesz już musiał powtarzać badań.