690 680 960

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o nowoczesnych koparkach budowlanych

Nowoczesne koparki budowlane służą pracownikom z wielu branż. Usprawniają przebieg prac i odciążają pracowników. Są projektowane w taki sposób, aby nie tylko wydajnie pracowały w trudnych warunkach zewnętrznych, ale też były maksymalnie energooszczędne, intuicyjne i bezpieczne. Dowiedz się więcej na temat niezawodnych maszyn budowlanych stosowanych we współczesnych przedsiębiorstwach.

Przeznaczenie koparek – praca w cyklach ciągłym lub przerywanym

Koparki pracują w różnych warunkach i są angażowane do prac w trybie ciągłym lub przerywanym. Urządzenia wielonaczyniowe do pracy w cyklu ciągłym mają wiele naczyń urabiających połączonych łańcuchem lub ustawionych na czerpakowym kole. Z kolei urządzenia jednonaczyniowe pracują w cyklach, które są przerywane etapami pomocniczymi. To popularny typ koparek spotykanych na placach budów – załadowany urobek jest unoszony i wysypywany, a po przerwie cykl powtarza się od początku. 

Podział koparek w zależności od osprzętu roboczego

Koparki budowlane w istocie wykorzystywane są do prowadzenia znacznie większej ilości prac niż było to założone pierwotnie. Wszystko za sprawą dodatkowych osprzętów mocowanych na szybkozłączach. Łatwo i wygodnie można zmieniać te elementy w zależności od wykonywanych zadań, pór roku, okoliczności. 

Koparki przedsiębierne (pracują na poziomie dna wykopu i są przeznaczone do odspajania gruntu) i koparki podsiębierne (stoją na krawędzi wykopy i pracują z góry) to podstawowy podział maszyn. Jeżeli ich łyżka zostanie zamieniona na chwytak wówczas mówimy o koparkach chwytakowych, które wykonują wykopy głębinowe, studzienne pogłębiają koryta rzek i wykonują wykopy pod filary. Z kolei do układania instalacji czy rurociągów stosuje się koparki zbierakowe. Wykonują one wykopy również w wąskich, ograniczonych przestrzeniach. W takich miejscach, jak również w innych, gdzie pole do manewrowania jest mocno ograniczone, sprawdzają się także nowe minikoparki.

Nowoczesne koparki – różnice w nadwoziach i napędzie

Inwestorzy mogą zadecydować nie tylko o tym, z jakiego poziomu będą obsługiwali koparkę i w jakich warunkach będą ją eksploatowali. Mogą też zadecydować o rodzaju nadwozia. W zależności od gruntu, po którym będzie się poruszała maszyna, stosuje się urządzenia na podwoziu gąsienicowym, kołowym, kroczące, umieszczane na dwukołowych przyczepach i na innych środkach transportu. Są one zasilane elektrycznie, spalinowo lub spalinowo-elektrycznie.

Kursy walut

  • USD 4.2928zł 0.29%
  • GBP 5.2571zł -0.51%
  • EUR 4.692zł -0.34%
  • CHF 4.7023zł -0.26%

Polub nas