Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wspólny projekt Lublina i Łucka. Powstały aplikacje, które oprowadzają turystów po mieście

Z tygodnia na tydzień pogoda będzie coraz bardziej sprzyjała spacerom i wyjazdom. Dla osób zainteresowanych zwiedzaniem Lublina w towarzystwie opowieści o zabytkach i związanych z nimi legendach i na zasadach gry miejskiej powstała specjalna aplikacja.

W ramach polsko-ukraińskiej współpracy oraz wsparcia Unii Europejskiej w Lublinie i Łucku realizowany jest projekt TowersMysteries. W jego ramach stworzone zostały nowoczesne aplikacje, które oprowadzają turystów po mieście. Jednak nie jest to zwykła mapa. Koncepcję opracowała specjalnie dobrana grupa historyków, etnografów, artystów, projektantów, dzięki czemu zwiedzanie odbywa się w towarzystwie opowieści o zabytkach i związanych z nimi legendach i na zasadach gry miejskiej.

W Lublinie trasa rozpoczyna się na Wzgórzu Zamkowym i prowadzi przez całe Stare Miasto. Zaprezentowane zostały ciekawostki związane z dziesięcioma obiektami m.in.: Bramą Grodzką, Bazyliką Dominikanów czy Trybunałem Koronnym. Po zeskanowaniu kodów umieszczonych na wybranych zabytkach, użytkownicy aplikacji poznają wiele interesujących szczegółów z historii miasta.

Szlak ma formę nagrań opowiadających o przeszłości miejsca z użyciem dźwięków w tle, które odzwierciedlają prawdopodobne odgłosy grodu, dzięki czemu zwiedzający może poczuć klimat dawnego Lublina.

– Nowy, transgraniczny i innowacyjny produkt turystyczny wzmocnił zainteresowanie zabytkami lubelskiego Starego Miasta wśród mieszkańców i turystów. Wirtualne spacery i inne działania powstały za sprawą projektu pn. „Tajemnice dwóch wież: promocja dziedzictwa historycznego poprzez innowacyjne technologie” dofinansowanego ze środków UE za pośrednictwem Programu Współpracy Transgranicznej – wyjaśnia Alicja Wosik-Majewska z biura projektu.

Gra miejska jest nowym sposobem na zwiedzanie Lublina, zapewnia poznanie ciekawych miejsc oraz ludzi z nim związanych. Składa się z zagadek związanych z najważniejszymi zabytkami miasta. Ich rozwiązywanie, wykonywanie zadań i samodzielne poszukiwanie odpowiedzi to wyzwanie dla osób lubiących aktywne i nieszablonowe zwiedzanie. Pakiet do gry można odebrać bezpłatnie w Centrum Inspiracji Turystycznej.

(fot. nadesłane)

8 komentarzy

  1. Taaa .. będą podziwiać Miasto Inspiracji z mojego ZUSu .. taaa

    • To nie są twoje pieniądze. Jeśli tak, to spróbuj je wypłacić.

      • A czyje pieniądze maja samorzady??? kosmitów? któryś z tych ćwoków coś wytwarza??? Wszyscy sa na naszym utrzymaniu i nasze rozdają- innych nie ma!
        I do tego Łuck?? Czemu nie Bahmut…

  2. Łaaał czerwone pazurki ?

  3. i tak oto sie wywala kase w błoto robiąc mapy miejscy z których należy wyjechać jeśli myśli się o rozwoju i rodzinie

  4. W czasie pokoju do Lucka walily tlumy turystow, a teraz to juz ich chyba zadepcza na amen. Co tam mozna ogladac, jakies zrujowane garaze i nieczynna fabryke lapci? W calym tekscie nazwa Luck pada tylko jeden raz (nie liczac tytulu) – wielki mi „wspolny projekt”. no i nie watpie, ze 110% kosztow pokryla strona polska. Pieniadze w bloto.

  5. Ochydne podwójne paznokcie na serdelkach… fuj

Z kraju