Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wracają pociągi z Dęblina w stronę Warszawy. Maszyniści już poznają trasę

Od poniedziałku wrócą pociągi z Dęblina do Warszawy. Udostępniony zostanie bowiem jeden tor do Pilawy. Tam trzeba będzie się przesiąść w komunikację zastępczą.

Na szlaku kolejowym z Dęblina w kierunku Warszawy znów można zauważyć ruch pojazdów szynowych. Na razie są to przejazdy techniczne, podczas których maszyniści poznają zmodernizowany szlak. Wszystko dlatego, że od poniedziałku 6 maja pomiędzy Dęblinem a Pilawą zaczną kursować pociągi pasażerskie. Na razie jednym nowym 52-km torem, na którym zamontowano 109 rozjazdów, rozwieszono nową sieć trakcyjna i zmodernizowano 29 obiektów inżynieryjnych, w tym m.in. 11 mostów i wiadukty.

Na linii powstaje 13 nowych peronów, zmodernizowano też stacje i przystanki: Garwolin, Ruda Talubska, Wola Rowska, Łaskarzew Przystanek, Leokadia, Sobolew, Grabniak, Mika, Życzyn, Rokitnia Stara oraz Dęblin. Kończy się na nich budowa wiat, ustawiane są ławki, szykowane jest nowe oświetlenie a podróże ułatwi czytelne oznakowanie i nagłośnienie oraz tablice z rozkładami jazdy. Pasażerowie skorzystają też z przejść podziemnych w Garwolinie i Sobolewie. W Dęblinie od marca zapewnione jest dojście tunelem do peronu nr 2.

Jednocześnie rozpoczną się prace na odcinku Otwock – Pilawa, co spowoduje wstrzymanie ruchu pociągów. Wymienione będzie około 30 km istniejącego toru i dobudowany zostanie drugi. Efektami będą likwidacja „wąskiego gardła“ na linii kolejowej, zwiększenie przepustowości, większy komfort podróżowania oraz wyższy poziom bezpieczeństwa.

Pasażerowie jadący z Dęblina do Warszawy pociągiem dojadą do Pilawy, gdzie przesiądą się do komunikacji zastępczej. Pomiędzy Otwockiem a Warszawą ruch pociągów zostanie utrzymany. Kolej zapewnia również, że jesienią b.r. zaplanowane jest wznowienie ruchu pociągów po jednym torze na odcinku Lublin – Dęblin i dalej do Warszawy. Oba tory mają być przejezdne pod koniec 2020 roku.

(fot. PKP)

7 komentarzy

  1. to po co na krótkim fragmencie pomiędzy remontami puszczać pociągi ??

  2. by nie płacić za autobusy

    • Ale słyszałem że od kiedy są autobusy zastępcze, pewnym kolejowym przewoźnikom wzrosły zyski…

  3. Czyli pociągi nie do Warszawy tylko do Pilawy. Co to za wprowadzanie w błąd.

  4. …..Maszyniści już poznają trasę……A co tu jest poznawać?Tory same zaprowadzą

  5. ….przecież jak jedziesz autem do Choracji to też jedziesz najpierw poznać trasę następnie ….jedziesz trasę docelowo …!!!
    ha ha ha

  6. Dęblin Lublin jesienią tego roku…. ? ? ? Powodzenia