Wtorek, 16 kwietnia 202416/04/2024
690 680 960
690 680 960

WOŚP kupi łóżka dla oddziałów walczących z COVID-19. Celem jest zapewnienie ciągłości leczenia innych pacjentów

Po tym, jak łóżka z oddziałów wyposażonych przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy zaczęły trafiać na tzw. oddziały covidowe, Fundacja podjęła decyzję o zakupie nowych łóżek dla szpitali, które borykają się z ich brakiem. Placówki mogą już zgłaszać zapotrzebowania.

Zarząd Fundacji podjął decyzję, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy kupi łóżka na potrzeby nowo powstających oddziałów, w których będą leczeni pacjenci z COVID-19. W ten sposób WOŚP chce po pierwsze wesprzeć szpitale, które borykają się z problemami organizacyjnymi wynikającymi z obecnej sytuacji, po drugie zapewnić ciągłość leczenia pacjentów z innymi problemami zdrowotnymi niż koronawirus. Ustalenia takie zapadły po tym, jak do Fundacji zaczęły docierać informacje, że z oddziałów np. geriatrycznych, które wyposażała w sprzęt Orkiestra, łóżka są przenoszone na tworzone oddziały tzw. covidowe.

Blisko dwa tygodnie temu Jurek Owsiak zaapelował, aby pilnować łóżek które Fundacja przekazała do szpitali. Chodziło o to, że istniały obawy, że sprzęt mający służyć innym pacjentom, gdyż został zakupiony z celowych zbiórek, nigdy już nie wróci na swoje miejsce. Z prośbą o przeniesienie łóżek zakupionych przez WOŚP zwrócił się m.in. Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie. W tym przypadku łóżka miały trafić do zupełnie innej placówki.

– Jeszcze kilka tygodni temu walczyliśmy z tym i mówiliśmy – starajcie się tego nie demontować, z takim trudem to wszystko powstało, te stanowiska geriatryczne, te stanowiska psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej. To oddziały, które mają nasz sprzęt, które mimo pandemii nadal ciężko pracują. Tam także są pacjenci! Jeżeli Państwo macie odgórne polecenie, żeby stworzyć taki oddział, proszę nas zawiadomić, ile łóżek trzeba kupić i my je kupujemy – wyjaśnia Jurek Owsiak.

Fundacja przeprowadziła już rozmowy ze sprawdzonymi polskimi firmami, które produkują szpitalne łóżka. Dzięki temu można je zakupić od razu i dostarczyć tam gdzie są potrzebne. Jak wyjaśnia Jurek Owsiak, kiedy tylko dany szpital skontaktuje się z Fundacją i przedstawi swoje potrzeby co do łóżek dla pacjentów, zostaną one zakupione i dostarczone dla placówki.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

46 komentarzy

  1. A co peło zrobiło.

  2. no tak po zorganizowaniu nieistniejących wyborów czy zakupie maseczek niespełniających norm nie wystarczyło pieniążków na łóżka

Z kraju