Piątek, 19 lipca 202419/07/2024
690 680 960
690 680 960

Wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem (zdjęcia)

W środę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie zostały podpisane porozumienia pomiędzy wojewodą lubelskim Lechem Sprawką a dowódcą 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rafałem Miernikiem oraz komendantem Wojskowej Komendy Transportu Lublin mjr. Lesławem Litwinem.

Ceremonia odbyła się w obecności m.in. radcy prawnego 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej kpt. Arkadiusza Lesiewicza, specjalisty w Sekcji Przeładunku i Sieci Transportowej Wojskowej Komendy Transportu Sylwestra Wiśniewskiego, wicewojewody lubelskiego Bolesława Gzika i przedstawicieli Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Współpraca cywilno-wojskowa. Zawiązanie współpracy i przypieczętowanie obecnych działań

Celem porozumień jest zawiązanie ścisłej współpracy cywilno-wojskowej m.in. w zakresie monitorowania, analizowania i prognozowania potencjalnych zagrożeń, wymiany doświadczeń podczas wspólnych ćwiczeń i treningów z zakresu zarządzania kryzysowego, a także koordynacji przemieszczania się i transportu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, uczestniczących w realizacji zadań w ramach zarządzania kryzysowego na terenie województwa lubelskiego.

– Ta uroczystość ma istotną wymowę, szczególnie w obecnych uwarunkowaniach zewnętrznych i wewnętrznych bezpieczeństwa mieszkańców całego kraju i mieszkańców naszego województwa. To formalizacja tego, co się już dzieje, szczególnie w ostatnim czasie. Nie ukrywam, działań związanych z sytuacjami kryzysowymi na terenie województwa lubelskiego było bardzo dużo – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

– Dziękuję za to, że wyrażacie gotowość do udzielenia wsparcia administracji rządowej i samorządowej w każdej chwili, w sytuacjach kryzysowych. Dziękuję za stałą gotowość i realne, rzeczywiste działanie. Ja tego wsparcia doświadczyłem po raz pierwszy prawie po miesiącu bycia wojewodą, kiedy wybuchła epidemia ptasiej grypy w gminie Uścimów, i doświadczam nadal – dodał wojewoda lubelski.

– Po doświadczeniach, które dotknęły nas jako społeczeństwo wiemy, jak ważna jest współpraca sił zbrojnych z wszystkimi podmiotami i to co niesie współpraca sił zbrojnych i innych służb mundurowych. Bardzo się cieszę, że pan wojewoda reprezentuje sprawność w zakresie zarządzania kryzysowego – podkreślał dowódca 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Rafał Miernik.

– Ten akt, który dzisiaj podpiszemy jest wynikiem tego, co się dzieje na co dzień. Jest to przejaw tego, że pan wojewoda wyprzedza czas i potrzeby, my przygotowujemy się, a nie chcemy być zaskoczeni, kiedy przyjdzie chwila próby. Te ostatnie sytuacje kryzysowe pokazały, jak nowe kompilacje potrafią wystąpić, jak wiele tych zdarzeń występuje. To od nas wszystkich wymaga większego wysiłku i przygotowania – dodał gen. bryg. Rafał Miernik.

Szczegóły dotyczące współdziałania ustalane będą na bieżąco stosownie do zaistniałej sytuacji kryzysowej. Porozumienia zostały zawarte na czas nieokreślony.

Wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem (zdjęcia)

Wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem (zdjęcia)

Wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem (zdjęcia)

Wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem (zdjęcia)

(fot. źródło LUW)

17 komentarzy

 1. Duduś (nie mylić z panem prezydentem)

  Cały czas, jak kto głupi, myślałem, że sens i potrzeba istnienia wojska jest jasna i wszystko to do czego zostało powołane wojsko powinno się dziać niejako z automatu, a tymczasem okazuje się, że trzeba celebrować coś w rodzaju mszy, żeby wojsko robiło to co do niego należy.
  Teraz należy się spodziewać, że pan wojewoda urządzi taką celebrę dl wszystkich innych służb mundurowych…
  Może go ręka rozboleć od podpisywania, bo to i policja, i służba zdrowia, służba więzienna, pogranicznicy, celnicy…
  O, kur…a !!! Wody święconej może być za mało, mus zamówić u Chińczyków (najtańsza).

 2. Pan generał jakby przytyty. W prawdziwej armii takiego nie spotkasz. Chory czy zaniedbany ?

  • Raczej dość dobrze „zadbany”. A parkingu jak nie było tak nie ma pod jednostką…

   • Dziadek ze "slamsowa" (nie mylić z dziadem)

    Nooo, jakby tak pan generał zechciał szpadelkiem (albo nawet saperką) kopać pod ten parking, wyglądałby smukle jak nie przykładając, pan wojewoda !!!

  • Ui stary kacapie. U was chlają nawet na froncie. I dlatego przegrywacie wojnę z Ukrainą. Wkrótce spotkacie się na syberii.

 3. Pan G. Amoński

  Wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem – trzeba społeczeństwu pokazać, jak się ciężko pracuje…
  A już myślałem, że tak jak w powiedzeniu: „I bez księdza wiedzą kiedy jest niedziela”.

 4. Chłopka w gumofilcach na szpileczkach (od wiosny: wieśniaczka)

  Patrzycie i pewnie własnym oczom nie wierzycie – przy jednym stole trzech ich się zebrało i… wszyscy umieją pisać !

 5. Duduś nie mylić z każdym niedorozwojem z PO. W Polsce musi być porządek a nie jak za PO z PSL, gdy tablice mendeljewa miały służyć jako samoloty i czołgi.

 6. Kolejne niewiele znaczące teczki przecudnej urody spoczną w paru gabinetach.Efektów tych doniosłych aktów społeczeństwo raczej nie zauważy.

 7. Dobrze się stało, że wojewoda lubelski podpisał ważne porozumienia z wojskiem – dopóki Putin nie kwapi się zaatakować Polski, to trudno utrzymywać nic nie robiących żołnierzy, którzy nie wiedzieliby za co kasę biorą.
  Szkoda tylko, że do roboty nie można ich namówić tak z dnia na dzień, bez celebrowanych spędów i pod kamerki.

 8. Dlaczego o moim bezpieczeństwie decydują grube, starsze chłopy, czy to wojskowi czy też politycy – znawcy i eksperci od wszystkiego!?

 9. ceremonia!! od kiedy podpis to ceremonia!!! a no jak król szedł na wojnę !!!! wojewoda wyprzedza czas i problemy!!!! problemem jest zboże z ukrabandy , a może jednak stan wyjątkowy bo nie udało się w czasie srowida

 10. dobrze że te zachodnie czołgi trochę większe włazy mają. Swoją drogą to wojsko nie ma już wyjściowych mundurów tylko te „poligonowo- robocze? Pomijam co było podpisywane, ale trochę to słabe przy oficjalnych wizytach oficerowie w wojskowych ciuchach roboczych.

Z kraju

Sport