Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Wizyta lubelskich Terytorialsów w Szwecji (zdjęcia)

W dniach 4-7 kwietnia br. dowódca 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Tadeusz Nastarowicz przebywał z wizytą w ośrodku szkoleniowym w miejscowości Kosta w Szwecji. Dowódca i towarzyszący mu oficerowie lubelskiej brygady obserwowali ćwiczenia szwedzkich Terytorialsów i planowali wspólne przedsięwzięcia szkoleniowe.

Lubelska delegacja podczas kilkudniowej wizyty na poligonie w Szwecji miała okazję obserwować szkolenie żołnierzy Szwedzkiej Gwardii Krajowej (Hemvärnet). Żołnierze odbywali szkolenie w kilku grupach, m.in. snajperów, obsługi karabinów maszynowych i granatników ppanc. Pierwszego dnia realizowano szkolenie indywidualne, drugiego działania w grupach, a trzeciego działanie w plutonach. Szwedzi zaprezentowali również swój sprzęt i wyposażenie.

Wizyta dała możliwość bliższego zapoznania się z systemem szkoleniowym, uzbrojeniem i wyposażeniem Szwedzkiej Gwardii Krajowej.

– Szwedzi mają inny system szkoleniowy, szkolą się dwa razy w roku, po 4-5 dni. Mają bardzo dobry system szkoleń strzelców wyborowych oraz system szkolenia instruktorów. Nie ukrywam, że właśnie w tym obszarze skupimy się na szerszej współpracy. Będziemy rozwijać naszą współpracę w zakresie dzielenia się doświadczeniami z prowadzonych szkoleń. Już niebawem rozpoczniemy wspólne szkolenia instruktorów – powiedział Dowódca 2 LBOT płk Tadeusz Nastarowicz, podsumowując wizytę.

Była to już trzecia wizyta dowództwa 2 LBOT w Szwecji, planowana jest jeszcze jedna w tym roku. Z kolei Szwedzi mieli już okazję w tym roku obserwować ćwiczenia lubelskich Terytorialsów na zimowym poligonie w Wędrzynie. Odwiedzą nas ponownie w połowie roku na poligonie w Nowej Dębie.

Przypomnijmy, współpraca lubelskich i szwedzkich Terytorialsów rozwija się od 2017 roku. Zgodnie z koncepcją dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, każda brygada OT w Polsce będzie rozwijać współpracę w obszarze obrony terytorialnej z innym partnerem zagranicznym.

Szwedzka Gwardia Krajowa, czyli Hemvärnet (w dosłownym tłumaczeniu obrona domu) istnieje od 1940 roku i jest oddzielnym rodzajem wojsk w Siłach Zbrojnych Szwecji. Formacja pełni funkcję wyspecjalizowanego elementu rezerwy mobilizacyjnej wojsk operacyjnych. Jej misją w czasie pokoju jest pomoc w akcjach poszukiwawczych i ratowniczych, a także udzielaniu wszechstronnej pomocy społeczeństwu w przypadkach ciężkich sytuacji nadzwyczajnych, takich jak klęski żywiołowe. W czasie wojny głównym zdaniem Gwardii Krajowej jest ochrona i obrona infrastruktury i obiektów istotnych dla obronności państwa.

Wizyta lubelskich Terytorialsów w Szwecji (zdjęcia)

Wizyta lubelskich Terytorialsów w Szwecji (zdjęcia)

Wizyta lubelskich Terytorialsów w Szwecji (zdjęcia)

(fot. LBOT)

Jeden komentarz

  1. Za peerelowsko – sowieckiej , komuny OTK – obrona terytorialna kraju w służbie zasadniczej była najgorsza formacja skupiająca ludzi po mniejszych wyrokach i mających rodziny za granica..! Dla przykładu ..wielkopolski pułk otk im. płk. Franciszka Bartoszka w Poznaniu..!