Czwartek, 28 marca 202428/03/2024
690 680 960
690 680 960

Wirus ptasiej grypy w natarciu. Gminy apelują do hodowców drobiu

Gminy z terenu województwa lubelskiego apelują do hodowców drobiu o przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z pojawieniem się wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI). Zachorowania na tę chorobę stwierdzono w ostatnim czasie u drobiu i ptaków dzikich na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie zachodniej Rosji i w Kazachstanie.

Niektóre gminy z woj. lubelskiego apelują do hodowców drobiu o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI).

W sezonie jesiennym bieżącego roku na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie zachodniej Rosji i w Kazachstanie stwierdzono występowanie tej choroby u drobiu i ptaków dzikich.

Apel do hodowców

W związku z dużym ryzykiem wystąpienia zakażeń w krajowej populacji drobiu i ptaków dzikich skierowano apel do hodowców o podjęcie stosownych działań polegających na wzmocnieniu bioasekuracji w gospodarstwach, w których utrzymywany jest drób, a także przekazywanie informacji o zagrożeniu osobom prowadzących hodowle przyzagrodowe.

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 — nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy i niebezpieczny dla gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki. Niestety przyczyną bywa też człowiek. Należy pamiętać, że za brak stosowania zasad bioasekuracji mogą być nałożone kary administracyjne.

Należy bezwzględne przestrzegać zasady bioasekuracji:
– zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich; nie karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany;
– nie poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki;
– stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami umyć ręce wodą z mydłem;
– stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, w których utrzymywany jest drób;
– przetrzymywać drób w przeznaczonych do tego celu pomieszczeniach bez możliwości wolnego poruszania się po otwartym wybiegu.

Drób i jaja upieczone, usmażone lub ugotowane są w pełni bezpieczne dla ludzi. Powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne, mydło i detergenty bardzo skutecznie eliminują zagrożenie. Zachowanie podstawowych zasad higieny, częste mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich, są prostymi, a jednocześnie bardzo efektywnymi sposobami zapobiegania grypie.

Ptasia grypa w natarciu

Kilka dni temu Instytut Weterynaryjny w Puławach potwierdził wystąpienie drugiego w tym półroczu ogniska grypy ptaków. Zostało ono zarejestrowane w powiecie siedleckim. Choroba pojawiła się na fermie indyków, na której znajduje się ponad 117 tys. ptaków. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Nakory, w gminie Suchożebry. Służby sanitarne podjęły decyzję o likwidacji stada.

(fot. pixabay.com)

9 komentarzy

  1. Na zachodzie Polski już jest od 2 tygodni ta ptasia grypa, ale lublin112 ani słowa w tym temacie….

    • Prosimy o czytanie ze zrozumieniem, temat dotyczy apelu na terenie woj. lubelskiego, a tutaj nie ma obecnie ognisk ptasiej grypy. W pierwszym półroczu 2020 r. odnotowano 32 ogniska na terenie kraju. Z kolei 33. ognisko grypy ptaków zostało zarejestrowane we Wroniawach pod Wolsztynem (woj. wielkopolskie) 24 listopada, a 34. ognisko grypy ptaków zostało zarejestrowane, tak jak zostało to napisane w tekście.

      Na temat zagrożenia pisaliśmy już w październiku…

  2. Ddm dla drobiu i szczepionki, innej opcji nie ma.

  3. Tia jasne u nas wszystko jest drobiu świń pszczół kochana Unia…

  4. kochana unia – no właśnie przed 2004 r nie było u nas asf , pomoru , ptasiej ani świńskiej. Nie dziwne ?

  5. A co z oddychaniem zużytym przez dzikie ptaki powietrzem?

  6. Najgroźniejszy wirus, który nas atakuje od 16 lat to unia europejska!

  7. To przecież normalne bo kurczaki z izraela już naszykowane żeby przywieźć do nas na święta. Trzeba nasze wybić bo ich się nie sprzedadzą. Rząd dba o swoich mocodawców.

  8. ludzie wy macie się bać a nie pytać, ASF atakuje to atakuje, covid odpuszcza czymś media muszą ludzi zająć żeby za dużo nie myśleli. pytanie do inteligentnych inaczej, czy 20 lat temu jak zwierzyna padała był asf?? nikt nie pytał nikt nie badał, zwierzę padło to się zakopało i tyle było, dziwne że nie było tego 20 lat temu jak nic nie badali, i jakoś ludzie to jedli i żyją, niedługo od rządu maski tlenowe trzeba będzie kupować bo skażone powietrze będzie i nie można bedzie normalnie oddychać.

Z kraju