690 680 960

Wielkie kucie w Wojciechowie

Normal
0
21

W Wojciechowie rozpoczęły się XIX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury.

Przed najsłynniejszą w kraju kuźnią a jednocześnie jedyną w Polsce „Kuźnią Talentów” trwa wielkie kucie. Z całego kraju zjechało do Wojciechowa 16 adeptów sztuki kowalskiej. Przez 10 dni będą zdobywać umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisów prawnych. Są to mężczyźni w wieku od 21 do 49 lat, w większości zawodowo związani z pracą w metalu, ślusarze i  metaloplastycy choć jest wśród nich również listonosz.

Głównym celem organizowanych corocznie warsztatów jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Tegoroczni uczestnicy pod okiem mistrzów kowalstwa: Andrzeja Słowika i Kazimierza Kudły z woj. podkarpackiego oraz Józefa Kułaka z Zakopanego będą poznawać tajniki sztuki kowalskiej, natomiast pod koniec warsztatów pięciu kowali z różnych regionów Polski przystąpi do egzaminu czeladniczego.

Do 11 lipca będą trwały nauki podstawowych technik kowalskich, zdobnictwa, wykonywania i regeneracji narzędzi kowalskich a także pokazy technik i umiejętności w wykonaniu  mistrzów – instruktorów. 11 i 12 lipca odbędzie się egzamin czeladniczy i mistrzowski w zawodzie kowala, 12 lipca przewidziano także pokaz instruktażowy zdobnictwa regionalnego, charakterystycznego dla Środkowej Polski. Natomiast w dniach12 – 14 lipca będą trwały Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej zaś 14 lipca odbędzie się uroczyste zakończenie XIX Ogólnopolskich Warsztatów Kowalskich oraz Ogólnopolskich Targów Sztuki Kowalskiej.

Komentarze wyłączone

Kursy walut

  • USD 4.348zł 0.51%
  • GBP 5.3595zł -0.03%
  • EUR 4.7089zł -0.15%
  • CHF 4.6918zł -0.29%

Polub nas