Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Oni wiedzą jak skutecznie udzielać pierwszej pomocy. W Olimpie pokazali co potrafią

W piątek na terenie Galerii Olimp w Lublinie odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Uczestnicy mieli za zadanie pomóc poszkodowanym w zainscenizowanych, lecz bardzo realistycznych wypadkach. Jednocześnie zachęcano do odbycia kursu pierwszej pomocy, dzięki któremu można uratować komuś życie.

Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK to składające się z trzech etapów zawody, w których biorą udział uczniowie szkół średnich. Uczestnicy biorą udział w etapie rejonowym, następnie okręgowym a najlepsi awansują do etapu centralnego. Drużyny składają się z 5 osób. Nadzór nad nimi pełni opiekun. Do etapu centralnego awansuje jedna drużyna z każdego województwa. Nad poprawną oceną Mistrzostw czuwają: Sędzia Główny, Techniczny oraz Sędziowie stacji urazowych, a także komitet organizacyjny.

Celem Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża, jest wzmocnienie procesu edukacji młodzieży poprzez podniesienie poziomu wiedzy z zakresu zasad udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa i wykształcenie nawyków ich przestrzegania.

Kursy pierwszej pomocy PCK to jedne z najbardziej popularnych kursów w Polsce wybieranych przez klientów biznesowych oraz z tzw. wolnego naboru. Na terenie naszego kraju PCK dysponuje 16 oddziałami okręgowymi, w których rocznie szkoli się średnio ponad 3 000 osób. W samym Lubelskim Oddziale Okręgowym w 2015 i 2016 roku zorganizowano 44 kursy podstawowe, 29 kursów bazowych i 25 kursów elementarnych. Łącznie było to 98 kursów pierwszej pomocy, 1 061 godzin zajęć, na których wyszkolonych zostało 1 169 osób.

– Niewątpliwie jesteśmy liderem na skalę ogólnopolską bazując na naszym blisko 100 – letnim doświadczeniu. Nasza baza dydaktyczna to sala konferencyjna, w której mieści się 20 miejsc siedzących. Dysponujemy 2 – defibrylatorami treningowymi typu Samaritan, 11 fantomami ”Little Anne” firmy Laerdal Poland, 11 torbami pierwszej pomocy, 2 plecakami medycznymi wyposażonymi w zestaw PSP – R1 oraz zestawy pozoracji ran od firmy Kryolan. Naszym priorytetem w prowadzeniu kursów jest nie tylko ich jakość ale przede wszystkim wiedza, którą przekazujemy naszym kursantom. Dba o to 33 – osobowa kadra Instruktorów pierwszej pomocy PCK na terenie całego województwa, którzy na co dzień są lekarzami, ratownikami, a także nauczycielami z wieloletnim doświadczeniem. Przede wszystkim są to pasjonaci ratowania ludzkiego życia – wyjaśnia Mateusz Cichy, Specjalista ds. pierwszej pomocy i pomocy humanitarnej w lubelskim PCK.

Portal lublin112.pl był patronem medialnym wydarzenia.

(fot. lublin112)
2017-04-30 19:13:31

2 komentarze

  1. Dziwię się że BMW nie wzięli do inscenizacji wypadku, byłby bardziej realny.

  2. Dobrze im tak, pijaczkom za kierownicą 🙂 Duś go, nikt nie zauważy