Wtorek, 23 kwietnia 202423/04/2024
690 680 960
690 680 960

Więcej pojazdów komunikacji miejskiej będzie wyposażonych w urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie już niebawem w lubelskiej komunikacji miejskiej pojawi się więcej pojazdów wyposażonych w urządzenia do neutralizacji patogenów chorobotwórczych. Wczoraj ZTM ogłosił kolejne postępowanie na zakup tego typu urządzeń.

Przedmiotem niniejszego postępowania jest zakup i dostawa urządzeń do neutralizacji patogenów chorobotwórczych (wirusów – w tym SARS CoV2, grzybów, bakterii itp.) wraz z ich rozmieszczeniem i montażem w 8 pojazdach komunikacji miejskiej.

– Przedmiot zamówienia realizowany jest w ramach międzynarodowego projektu „MOVE IT like Lublin – a Chisinau public transport sustainable development initiative” (Działaj jak Lublin – inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie), finansowanego w ramach programu Local Authorities: Partnerships for sustainable cities 2020 (Władze Lokalne – Partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast 2020) – informuje Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Obecnie ponad 60% autobusów i trolejbusów wyposażonych jest w urządzenia do dezynfekcji, które wykorzystują promieniowanie o najszerszym spektrum biobójczym – lampy UV-C. Dzięki zastosowanemu rozwiązaniu niszczone są wirusy, w tym SARS-CoV-2, oraz bakterie, grzyby i pleśnie. Pojazdy, w których zastosowano powyższe rozwiązanie zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami informującymi pasażerów o zastosowanej metodzie dezynfekcji. Lampy UV-C są zamontowane w klimatyzatorach. Stanowią one skuteczny system ciągłej dezynfekcji powietrza przepływającego przez układy klimatyzacji i dystrybucji powietrza w autobusach i trolejbusach.

– Zasada działania oparta jest na emisji promieniowania UV-C o odpowiednio dobranej długości fali. Powietrze z przestrzeni pasażerskiej jest zasysane, następnie dzięki promieniowaniu UV-C odkażane, po czym wraca do przestrzeni pasażerskiej pojazdu. System wykazuje wysoką skuteczność neutralizacyjną i jest w pełni bezpieczny dla człowieka. Dzięki specjalnym osłonom nie kieruje promieniowania UV-C do przestrzeni pasażerskiej. Może być więc bezpiecznie eksploatowany podczas realizacji codziennych zadań przewozowych i obecności pasażerów w pojeździe – wyjaśnia Monika Fisz.

ZTM Lublin przypomina jednocześnie, że 28 marca zniesiony został obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach komunikacji miejskiej. Usunięte zostały już informacje przypominające o tym obowiązku przed zmianą, a komunikaty głosowe nie są już emitowane. Ponadto zdemontowane zostały specjalne strefy buforowe w pojazdach.

(fot. lublin112.pl)

6 komentarzy

  1. No tak… A kierowcy mają jeździć za 18zl/h brutto

    • Autobusami już powoli nie ma przecież kto jeździć, z trolejbusów przerzucają kierowców. Jeszcze trochę i prezes mpk z dyrektorem ztm-u będą musieli sami obstawiać linie… może wtedy zacznie im świtać o co w tym wszystkim chodzi…

      • Pan Anioł Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

        Może wtedy zacznie im świtać o co w tym wszystkim chodzi… ponad 40 lat tam przepracowałem i tez się taką nadzieją łudziłem… są zbyt odporni na wiedzę… nie zacznie świtać…

    • Strajkujcie

  2. czy to przypadkiem nie Prima Aprilis ?

Z kraju