Sobota, 20 kwietnia 202420/04/2024
690 680 960
690 680 960

Widzieliście balony nad regionem? To uczestnicy Pucharu Gordona Bennetta

Pokonali kilkaset kilometrów balonami i obecnie znajdują się nad woj. lubelskim. To uczestnicy najstarszych i najbardziej prestiżowych zawodów baloniarskich na Świecie.

19 sierpnia w Toruniu rozpoczęły się zawody baloniarskie o Puchar Gordona Bennetta. To najstarsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie baloniarskie na świecie, które zostały zapoczątkowane w 1906 r. w Paryżu.

Polska sześciokrotnie tryumfowała w tych zawodach. Czterokrotnie przed wojną w latach 1933, 1934, 1935, 1938 i dwukrotnie po wojnie w latach 1983, 2018. Nazwiska polskich pilotów balonowych Hynka, Burzyńskiego, Pomaskiego, Wysockiego, Janusza, Janika, Maknego i Cieślaka na trwałe wpisały się do historii lotnictwa. W stulecie polskiej niepodległości, w 2018 roku załoga Mateusz Rękas i Jacek Bogdański zwyciężyła zawody o Puchar Gordona Bennetta zapewniając Polsce przywilej ich organizacji w 2020 roku. Jednak z powodu pandemii koronawirusa Sars-Cov-2 zawody mające się odbyć we Wrocławiu zostały przeniesione na rok 2021. Uroczyste otwarcie zawodów odbyło się na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu w miniony piątek.

Od 1906 roku zasady są takie same i w teorii proste: najlepsi piloci balonów gazowych startują z tego samego miejsca, w podobnym czasie na balonach o jednakowej pojemności. Wszyscy próbują osiągnąć jak najdłuższy dystans w linii prostej od miejsca startu do lądowania w obszarze mapy zawodów przy czym nie wolno lądować na wodzie. Dwuosobowe załogi spędzają ze sobą 2-3 dni w jednym małym koszu pokonując setki kilometrów. Dzisiaj ten sport łączy tradycję z nowoczesną technologią, a widzowie mogą podziwiać zmagania zawodników online gdziekolwiek na Świecie.

Obecnie nad woj. lubelskim można obserwować trzy balony (pod Chełmem i pomiędzy Parczewem a Włodawą), które przemieszczają się w kierunku wschodniej granicy. Najdłuższy dystans ma za sobą drużyna z Austrii, jest to obecnie 411 km, za nią jest ekipa z Polski z dystansem 355 km, a na trzeciej pozycji zwodnicy z USA z pokonanym dystansem 341 km. Pozostali zawodnicy mają znacznie krótsze dystanse i przemieszczają się na północny-wschód od Torunia.

Aktualna pozycja balonów na mapie

(fot. Team Poland One Gordon Bennett)

6 komentarzy

  1. „Najdłuższy dystans ma za sobą drużyna z Austrii, jest to obecnie 408 km, za nią jest ekipa z Polski z dystansem 435 km” – 435 jest chyba większe od 408.

  2. Podpis elektroniczny

    Robi się ciekawie zaraz będą Amerykanie nad terytorium zajętej Ukrainy i prosto do Władimira Władimirowicza.

  3. Kogoś zrobili w balona.

    • Tak, mnie. Połakomiłam się na hulajnogę elektryczna, reklamowaną na Facebook’u za 8 PLN (niby specjalnie dla „biednych”, a głupich Polaków).
      Z konta pobrano mi nie dziesięć złotych, a 40, bo okazało się, że „omyłkowo” napisano 10 PLN, a nie 10″ojro”.
      Oczywiście hulajnogi pewnie nie dostanę ( czekam od 2 tygodni).

  4. Na razie nasi (POL-2, 825 km) na czele. Właśnie minęli Stuttgart i wygląda na to, że uda się ominąć Alpy i dalej lecieć na południe Francji. 200 km za nimi Szwajcarzy (SUI-1), a 100 km za Szwajcarami Niemcy (GER-1).

Z kraju