W Wierzbicy zniszczono pomnik upamiętniający Ukraińską Powstańczą Armię

Nazywają siebie „Cichociemnymi”. W Internecie opublikowali film, na którymi widać jak zamaskowany mężczyzna rozbija pomnik ku czci Ukraińskiej Powstańczej Armii, na cmentarzu greckokatolickim w Wierzbicy, w powiecie chełmskim.

Na filmie widać zamaskowanego mężczyznę, który stopniowo rozbiera pomnik a następnie rozbija go na kawałki młotem. Na pomniku znajdował się napis: „W walce za wolność Ukrainy we wsi Wierzbica i z różnych oddziałów UPA zginęło ponad sto osób. Wieczna im pamięć”. Ta sama grupa zniszczyła w lipcu tego roku pomniki na wzgórzu Monastyrz w Werchracie i Radrużu, na Podkarpaciu. „Cichociemni” zapowiedzieli także zniszczenie pomników UPA w powiecie hrubieszowskim oraz w powiecie tomaszowskim.

Ukraińska Powstańcza Armia zawiązała się 14 października 1942. Był to efekt połączenia oddziałów partyzanckich działających na Polesiu i Wołyniu, oddziałów Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN-Banderowcy) i innych. Dowództwo jednostki sprawował R. Szuchewycz (pseudonim Taras Czuprynka).

UPA była zbrojnym ramieniem radykalnego skrzydła OUN. Wysuwała program walki o samodzielną, niepodległą Ukrainę. W latach 1943–1944 liczyła 40 tys. osób. Oddziały organizacji prowadziły walkę z Rosjanami, Czechami, Polakami z terenów polsko-ukraińskiego pogranicza etnicznego, a także sporadycznie z niemieckimi formacjami wojskowymi.

Jej ofiarą padło ok. 100 tys. Polaków, a dalsze 300 tys. musiało uciekać przed prześladowaniami. Historycy szacują, że podczas samej Rzezi Wołyńskiej zginęło ok. 50–60 tys. Polaków i w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców.

2015-09-17 17:18:11
(fot. wideo Novorossia Today YouTube)

19 komentarzy

 1. bardzo dobrze, tylko jakoś mało efektowne to rozwalanie

 2. tylko, że teraz pewnie kopaczowa będzie chciała go odbudować, za nasze publiczne oczywiście pieniądze :/

 3. heh tu chociaż za darmo poczytam szczegółów bo gównix wschodni to jeszcze sobie za to każe płacić a i tak pewnie oprócz filmiku to nic do artykułu zbytniego nie wniosą tylko nazwą gościa bandytą. Dobrze że wy chociaż wyjaśniliście co to było UPA więc zanim ktoś uzna go za debila, wandala itd. to będzie wiedział co kierowało jego zachowaniem, aaa btw to popieram akcje.

 4. Bravo!!! Są jeszcze w naszym kraju sprawiedliwi ludzie!!! Jestem ZA

 5. brawo brawo. Gratulacje. Nie ma czczenia banderowskiego ścierwa na polskiej ziemi.

 6. dobrze chłop zrobił

 7. Pan Sołtys z Lublina - (tego koło Świdnika)

  Popieram cała akcję – swoich bohaterów niech czczą u siebie na Ukrainie.
  Nie będę tu opisywał co ci zbrodniarze zrobili moim dziadkom podczas owych walk o samoistną Ukrainę, ale nie mam powodów aby ich tolerować.

 8. plumlak pimpelasty

  Zdecydowanie popieram takowe działania (!),

  nareszcie mające wymiar czynu, a nie rozkosznego oplatania kocopołów jak to powinniśmy coś może uczynić w ramach ostatecznego zaprzestania udawanek na kształt ‚w sumie-to-nic-się-nie-stało-bracia-ha ha ha-ukaraińcy’ , ale może jeszcze nie teraz, może jeszcze nie nasze pokolenie itd.

  Działają, no szacun !

 9. Mam nadzieję że już niedługo prawdziwi Polacy wybiorą prawdziwych Polakow. Czesc bohaterom. Niech żyje Polska.

 10. Brawo, brawo gratulacje Panowie.

 11. O proszę, to ruscy już „swoich” osadzili w Polsce? Ja rozumiem że UPA że mord Wołyński, ale moi mili.. Chodzi, wg mnie, o podkopanie relacji PL-UA, co jest na rękę radzieckim, a w obecnym czasie nie na rękę, ani UA, ani PL. I na Boga, przestańcie już pisać o „Banderowcach” bo my też mieliśmy swoich Dmowskich i Piłsudskich… To byli po prostu FASZYŚCI. No ale czego spodziewać się po potomkach, zesłańców?? Przecież „U krainu” to było coś na kanwę „kolonii karnej” dla chłopstwa i wszelkiej maści bojarstwa / drobnej szlachty, która miała do wyboru iść na hak(tak wieszano u nas na haku częściej niż na sznurku) lub „uchodzić za porochy”, czyli na tereny dzisiejszej Ukrainy(konkretniej właśnie Donbas/Donieck )I tam zakładać swe osady, które miały stanowić PIERWSZY PUNKT OPORU i OCHRONĘ przeciw najazdom TATARÓW KRYMSKICH(KRYM BYŁ TATARSKI!! NIE RUSKI CZY UKRAIŃSKI!!) To Polacy dali podwalinę pod dzisiejsze państwo Ukraińskie, wcześniej były to dzikie stepy, oczerety zamieszkałe przez kniazi, Ruskich(NIE ROSYJSKICH!!), Litewskich, oraz Polskich… Ale nie było to jako takie PAŃSTWO. Po za tym, nie wiem czemu są tak skutecznie przemilczane tematy związane z oddziałami ukraińskimi oraz tatarskimi w Polskiej Armii przed IIWŚ? Jazda tatarska…. Dywizje 1 i 2 Litewsko Białoruska, przeformowane potem w 19 i 20 dywizję polską… To nie jest tak, że coś jest CZARNE lub BIAŁE… Jest jeszcze ogrom „odcieni szarości” pomiędzy tymi dwoma kolorami… Jak chociażby całkowicie zapomniana WOJNA POLSKA UKRAIŃSKA Z 1918 ROKU… I pogrom Lwowski… Ale to osobny temat…

  • Uomatkoibosko. Gdzie się historii uczyłeś(aś)? W WUML-u? Zgroza.

  • Widzę że pomijasz bardzo ważne fakty. Z kim walczyło upa , z niemowlętami i kobietami w ciąży a Piłsudski trochę innymi kategoriami. Nie zabijał noworodków nie robił czystek etnicznych. Gdzie tu porównania?

 12. Po co w ogóle ktoś stawiał taki pomnik.

  • żeby pokazać, że tu jest Ukraina, a nie Polska.
   Brawo dla tych Panów! Już dawno ten pomnik nie powinien istnieć!

 13. w Wierzbicy w pow. Chełmskim na cmentarzu nigdy nie było takiego pomnika

 14. 1. Pomniki nie oddają, takie kozaki to niech misanthropic division ścigają, ukraińskie naziolki już w Polsce rekrutują. 2. Trzeba mieć ego wysoko w chmurach, żeby się nazwać „Cichociemni” i pójść cmentarz demolować, i to w czasach utraty realnej suwerenności przez nasz kraj. Jest tysiąc płaszczyzn na których trzeba działać. Wybraliście najważniejszą i najtrudniejszą. Brawo, prawdziwi patrioci.

 15. []c upa w du pa
  dobrze zrobili,popieram

 16. Bardzo dobrze, UPA gwałciło, paliło i mordowało cywili na Wołyniu. Nie chcę widzieć pomników tej organizacji w Polsce.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7364zł -0.66%
  • GBP 4.9793zł -0.89%
  • EUR 4.4779zł -0.14%
  • CHF 4.1364zł -0.27%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach