Ważna informacja dla osób powracających z Włoch

W ostatnich kilku dniach na obszarze północnych Włoch (regiony Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum) obserwuje się rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. Główny Inspektorat Sanitarny wydał informację dla osób wracających z Włoch.

Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeżeli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, zakończ kontrolę. Jeżeli zaś w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeżeli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół. Niezbędne jest także przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Instrukcja jak poprawnie i skutecznie myć ręce znajduje się poniżej.

(fot. GIS, Gerd Altmann z Pixabay)

Zobacz również

13 komentarzy

 1. YT ” Minister Morawieckiego atakuje Ruch 11 Listopada za oświadczenie o #koronawirus IPP ” no ciekawe czy pójdzie

 2. Ręce dobrze umiem myć nawet lepiej

  • Nie chodzi o to że akurat Ty się zakazisz ! Mediolan jest większy od Lublina a jednak zablokowali miasto zero dostaw do sklepów ! Pustki na półkach kto pamięta PRL to wie że był tylko ocet i musztarda na półkach sklepowych ! Ale Pis mówi jesteśmy przygotowani (chyba oni są)

 3. Anonimowy wielbiciel

  Cholera miałem kontakt, wczoraj, przez telefon – czy to zakaźne?

 4. Na 100% w Polsce też będzie epidemia, bo za dużo polako-cebulaków zamiast z rozsądku odwołać wyjazdy za granicę to lecą to takich chin czy innej tajlandii a potem srają na kwarantanne bo „on to się dobrze czuje i nie musi”…

 5. Wypełniła się przepowiednia Hymnu Narodowego : „z Ziemi Włoskiej do Polski”

 6. powinni wykonywać anoskopie,kolonoskopie i lewatywę wszystkim wracającym

 7. Stało sie. Prorokini Sybilla pisała ze ludzi będą łapać i w piecach palic (juz było ) bedą rózne mody i wybryki i cuda techniki
  żywnosc pod ziemia trzeba bedzie produkowac . Przyjdzie czas ze konca swiata nie bedzie ale człowiek człowieka slad bedzie calowal jak zobaczy

 8. Walking Dead nadchodzi.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9121zł -0.46%
  • GBP 4.9186zł -0.3%
  • EUR 4.3859zł -0.1%
  • CHF 4.0635zł -0.95%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Dzień Dziecka w gminie Podedwórze. Dla najmłodszych przygotowano balony z helem
   Policjanci zapraszają do honorowego oddawania krwi
   Lubelskie obchody Dnia Flagi RP i Święta Narodowego Trzeciego Maja
   #zostańwdomu z Muzeum Wsi Lubelskiej | Oferta kulturalna Muzeum w sieci
   #zostańwdomu i weź udział w warsztatach kultury online