Warbus nie ma pieniędzy na dalszą działalność. Od czwartku przestanie wozić pasażerów po Lublinie

Jeden z przewoźników, który od kilku miesięcy jest w konflikcie z Zarządem Transportu Miejskiego w Lublinie, poinformował, że zaprzestaje wykonywać usługi przewozowe. Już teraz z tras zjeżdża dziewięć autobusów.

Dzisiejszy dzień ma być ostatnim, kiedy to po ulicach Lublina kursują autobusy firmy Warbus. Jak już informowaliśmy na początku czerwca, przewoźnik wypowiedział obowiązującą do 2024 roku umowę na świadczenie usług komunikacyjnych. Jak twierdził Paweł Szymonik, Dyrektor Generalny Warbusa, powodem takiej decyzji miał być brak uczciwości ze strony Zarządu Transportu Miejskiego.

Tłumaczył, że przez ponad pół roku współpraca przebiegała bez żadnych problemów. Jednak od lipca 2017 roku zaczęły się nieporozumienia związane z wynagrodzeniem za świadczone usługi. Poszło o zawartą w umowie kwartalną waloryzację stawki za wozokilometr. ZTM Lublin bez żadnych podstaw faktycznych i prawnych, wbrew jasnym i klarownym postanowieniom umowy w sposób jednostronny miał zmienić zasady naliczania waloryzacji i wypłacać spółce mniejsze kwoty, niż ta wyliczała.

– Na dzień dzisiejszy niedopłata ZTM Lublin na rzecz spółki z tytułu nieprawidłowej waloryzacji stawki ma przekraczać kwotę 5 milionów złotych i ciągle rosnąć. Pomimo zwracania uwagi na nieprawidłową i sprzeczną z postanowieniami umowy waloryzację, ZTM miał nie przejawiać dobrej woli polubownego załatwienia sporu – wyjaśniał Paweł Szymonik.

Z kolei przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego tłumaczyli, że zarzuty Warbusa są bezzasadne i określono je, jako próbę wyłudzenia pieniędzy. Co więcej pozostali przewoźnicy nie występowali z roszczeniami w tym zakresie, uznając sposób liczenia waloryzacji za prawidłowy, nigdy też nie mieli żadnych wątpliwości dotyczących sposobu waloryzacji. Podkreślano również, że wszystkie należności wynikające z umowy ZTM reguluje na bieżąco i bez opóźnień. Wielokrotnie również na wniosek wykonawcy ze względu na trudną sytuację finansową, miał dokonywać wcześniejszych płatności na rzecz przewoźnika.

Rozmowy pomiędzy Warbusem a ZTM, odnośnie dalszej realizacji umowy nie przyniosły skutku i firma miała wykonywać swoje usługi tylko do końca sierpnia. Dzisiaj wieczorem otrzymaliśmy informację, że z powodów ekonomicznych autobusy Warbusa przestaną kursować już teraz. Przyczyną zaprzestania świadczenia usług przewozowych ma być brak zapłaty za wykonane usługi przewozowe zgodnie z zasadami waloryzacji wynikającymi z umowy. Jak wyjaśnia Katarzyna Szymonik, prezes zarządu Warbus, ZTM miał nie wypłacić kwoty 1,413 mln zł, która to wynika ze sposobu waloryzacji wynikającej z interpretacji ZTM, a tym samym winna być uznana za bezsporną i zapłacona.

W środę mają być wykonane wszystkie kursy, natomiast w czwartek pojazdy już nie wyjadą na ulice. Przewożnik wykonuje kursy 30 autobusami: 20 przegubowymi i 10 standardowej długości. Obecnie w okresie wakacyjnym, są to 24 pojazdy.  Obsługują one kursy na liniach: 2, 3, 6, 8, 10, 13, 14, 17, 18, 20, 26, 31, 32, 39, 42, 45, 57 i 74. Jak nas poinformowano, dziewięć z nich już teraz zjeżdża z tras. Zarząd Transportu Miejskiego zapewnia z kolei, że nie zostali poinformowani przez Warbus o decyzji związanej z jutrzejszym zaprzestaniem działalności w Lublinie.

(fot. Dronolot – archiwum)

Zobacz również

36 komentarzy

 1. I niedługo komunikacja u nas będzie jeździć jak na wsi, jeden autobus co trzy godziny. Piechotą zdrowiej …

  • To może więcej BUSpasów zróbmy?
   Wtedy wszyscy będą niezadowoleni po równo… 🙂

 2. Cóż..to było do przewidzenia 🙂 Warbus nie dogada się z ZTM bo chyba o to wlaśnie aby zniknął chodziło. Teraz można będzie bez przetargu przekazać kursy firmom które by nawet do przetargu nie stanęły :)) Przypominam różnicę w cenie za wzkm 6 – 9-11 zł? ‚;) Na prawdę wierzy ktoś, że jakakolwiek firma zgodziłaby się na waloryzację zawsze wyjściowej ceny??? toż doszłoby do tego że przy wzroście kosztów o 100% cena nadal byłaby jedynie o 5% wyższa … nikt by tego nie wytrzymał… i nikt by na to nie poszedł. Pewnie miasto w sądzie przegra…ale o to tutaj chyba chodziło.. wszak swoimi nikt płacił nie będzie… a kolejny przetarg to ze dwa lata… Pytanie -kto i za ile będzie przez ten czas obsługiwał te kursy? 😉 Ufam, że wnikliwa redakcja udzieli odpowiedzi – tak co do firmy jak i ceny, wszak to informacje jawne :))

  • duet dewe-ratusz i ztm jest jak zwykle nie do pokonania. Jak zwykle wygrywa prywata nad ,, pro publico bono ,,

 3. A może ja kupię Warbus?

 4. Powinni zaparkować pod ZTM autobusy na zakończenie:)

 5. Macie swoją taniość, macie przetargi macie bylejakoś. A to trawa nie skoszona bo by chcieli za pół ceny a to inteligentny system zarządzania ruchem w rozsypce a to może by Racławickie przebudować za tyle ile mamy w budżecie a to szkołę wybudujemy na Sławinkowskiej i nie zapłacimy podwykonawcom. Najlepiej czyim kosztem. I przestańcie w końcu zachwalać jaka to komunikacja publiczna jest wspaniała i że każdy powinien z niej korzystać. A w ratuszu niech ktoś w końcu poda się do dymisji.

  • Uważaj, bo prezydent znowu się obrazi i zostaniesz oskarżony o stosowanie mowy nienawiści. Urzędników w Polsce nie wolno krytykować

  • Magia przetargów. Zlikwidować ten chory system 🙂 Odmalować ikarusy i niech lubelska spółka powozi jak za dawnych lat. Na Węgrzech ikarusy odremontowane pomykają do dziś 🙂

 6. To było od dawna wiadomo, dziwię się tylko kierowcom, którzy wiedząc , że z tego Dziad transa nic nie będzie , siedzą tam dalej i czekają na taką sytuację, która właśnie się wydarzyła. Paru mądrzejszych chłopaków wcześniej poszli do konkurencji lub gdziekolwiek indziej, bo każdy wiedział jak to się skończy.

 7. To celowe dzialanie juz jeden z lubelskich przewoznikow sprowadza autobusy i zmienia barwy na lubelskie Warbus musi odejsc ciekawe ile i jaka ku…..w urzedzie pobrala lapuwy?

 8. PIĘKNIE NIE DOŚĆ ŻE NA RUDNIK nic nie jedzie poza 74 praktycznie to jeszcze może wcale nam utną!!!
  Prosimy o rozszerzenie kursów 31 do Rudnika albo choć uruchomienie innej linii.

 9. Podobno Budimex Żukiem ma wozić po lublinie

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Klimat mazurskich jezior w Opolu Lubelskim, czyli impreza „Szanty i ryby”
Żniwowanie w skansenie: W lnianych strojach i z kosami w dłoniach ruszą do pracy
Pokazy symulatora dachowania oraz wystrzału poduszki powietrznej
Koncert Marcina Stycznia w Parku Dźwięków. Będą też zajęcia o ziołach
Muzyka, leżaki, jedzenie, kawa i napoje: Chillout Festiwal 2021