Poniedziałek, 27 maja 202427/05/2024
690 680 960
690 680 960

W związku ze wzrostem liczby zakażeń Sanepid apeluje do mieszkańców regionu. Nie do każdego to jednak dociera (wideo)

Niemal codziennie służby sanitarne i medyczne apelują do mieszkańców regionu o odpowiedzialne zachowanie w obliczu pandemii koronawirusa. Nie do wszystkich jednak te apele docierają, co pokazuje nagranie przesłane do redakcji.

Ostatnie dni to rekordowe liczby zakażeń koronawirusem w woj. lubelskim, głównie w powiatach Lublin i lubelskim. Zapełniają się łóżka w szpitalach przeznaczone dla osób zmagających się z COVID-19. Codziennie służby sanitarne, medyczne, a nawet sam wojewoda lubelski apelują o odpowiedzialne zachowanie w obliczu rosnącej z dnia na dzień liczby zakażeń.

Wczoraj do mieszkańców woj. lubelskiego został skierowany Apel Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, w którym czytamy m.in., że statystyki zakażeń bezwzględnie obnażają nasze słabości.

– Nie pozwólmy, aby postrzegano nas jako społeczność, która nie ma zaufania do nauki: nie stosuje się do obowiązujących zaleceń, nie zachowuje zasad higienicznych i sanitarnych, lekceważy obowiązek zakrywania nosa i ust w miejscach publicznych, nie zachowuje dystansu społecznego, a przede wszystkim, nie stosuje szczepień ochronnych. Na tle kraju województwo lubelskie jest jednym z najsłabiej zaszczepionych przeciw COVID-19 regionem w Polsce. I równocześnie na czele statystyk zakażeń. Nagminnie rośnie liczba placówek, w których uczniowie częściowo lub w całości przechodzą na naukę zdalną, rośnie liczba kwarantann, a rodzice muszą w tym czasie zapewnić dzieciom opiekę i pozostać w domu. Z powodu ognisk w zakładach pracy pracodawcy zmagają się z różnymi problemami. Podmioty medyczne, w których zdarzają się zakażenia nie mogą bezpiecznie udzielać pomocy pacjentom, a zakażenia w obrębie ognisk domowych paraliżują życie rodzinne, często przekreślając zaplanowane atrakcje i destabilizując codzienne plany… Za to, co się dzieje wokół, odpowiada każdy z nas, w każdej chwili, gdy wykazujemy odpowiedzialność i w każdej chwili, gdy lekkomyślność bierze przewagę nad rozsądkiem. Często za tą lekkomyślność wysoką ceną muszą zapłacić inni, nasi bliscy, lub osoby których nie znamy – dosłownie grzmi w apelu Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk.

Niestety nie do wszystkich te apele docierają. Przedwczoraj tłum ludzi w centrum Lublina, na deptaku, oczekiwał na wejście do jednego z klubów muzycznych. Osoby te nie zachowywały dystansu pomiędzy sobą, co więcej trudno było też dojrzeć na ich twarzach maseczki. Mieszkańcy widząc, co się dzieje zaalarmowali policję. Na miejscu interweniował patrol. Jak udało nam się ustalić, to nie pierwsza taka sytuacja na deptaku. Mieszkańcy o wszystkim powiadomili również odpowiednie służby,  a także przesłali nagrania do Ministerstwa Zdrowia.

– Wiadomość potraktowaliśmy jako interwencję, która wymaga podjęcia właściwych działań przez Inspekcję Sanitarną. W związku z powyższym została ona przekazana do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Lublinie w celu podjęcia odpowiednich czynności – przekazała nam wz. rzecznika prasowego WSSE Lublin Magdalena Kaproń.

– Razem możemy sprawić, aby nasze województwo, miejsce, w którym żyjemy było wolne od ograniczeń, wolne od zapełnionych szpitali, dzieci przebywających w domach na nauce zdalnej, zamkniętych zakładów pracy, odwołanych wydarzeń kulturalnych. Dlatego apeluję, do każdego z osobna o odpowiedzialność i o zaufanie nauce: zaszczepienie się przeciw COVID – 19 i przestrzeganie obowiązujących zaleceń. Szczepienia w wielu krajach zminimalizowały liczbę zgonów i hospitalizacji. W znacznej mierze szczepienia ograniczyły ryzyko transmisji wirusa i rozwoju choroby COVID – 19, równocześnie osłabiając jej przebieg i negatywne skutki – apeluje Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

W sposób szczególny Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zwraca się do:

 • Rodziców – nie posyłajcie dzieci z infekcjami do żłobka/przedszkola/szkoły,
 • Rektorów uczelni i szkół wyższych, dyrektorów i nauczycieli o szybką reakcję na pojawiające się symptomy infekcji u studentów, podopiecznych jak i kadry pedagogicznej. W przypadku objawów chorobowych należy pozostać w domu i skonsultować się z lekarzem,
 • Seniorów o unikanie skupisk, ludzi. bezpieczne zachowania,
 • Uczniów, młodzieży i studentów o odpowiedzialne zachowanie w każdych okolicznościach i bezpieczne postępowanie w warunkach pandemii oparte o zdobycze nauki,
 • Organizatorów spotkań i imprez masowych o przestrzeganie wymagań p/pandemicznych.

Z tego względu Lubelski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny apeluje o:

 • pozostanie w domu gdy pojawiają się objawy infekcji dróg oddechowych!
 • zakrywanie nosa i ust, szczególnie we wspólnie uczęszczanych przestrzeniach zamkniętych, tj. galeriach handlowych, sklepach, kościołach, a także podczas imprez masowych, spotkań okolicznościowych,
 • higieniczne zachowania pracownika w każdym zakładzie pracy i instytucji,
 • szczególną troskę w przestrzeganiu zasad DDM przez organizatorów i uczestników imprez masowych, kierownictwo podmiotów medycznych, aby pacjenci i personel medyczny mogli czuć się bezpiecznie.
 • rozwagę i odpowiedzialności osób szczepionych. Pomimo wysokiej skuteczności szczepionek zdarzają się zakażenia osób zaszczepionych. Celem szczepienia jest przede wszystkim ochrona przed ciężkim przebiegiem choroby i powikłaniami, których nie da się przewidzieć.

– Bądźmy rozsądni, korzystajmy z informacji ze sprawdzonych źródeł. Słuchajmy autorytetów medycznych. Nie ulegajmy manipulacji środowisk, których celem jest dezinformacja. Tylko solidarnie, ufając sobie nawzajem z dbałością o najwyższe dobro – ZDROWIE KAŻDEGO Z NAS możemy poczuć się bezpieczni, uniknąć ograniczeń i wielu innych problemów powodowanych przez pandemię i poprawić wizerunek naszego regionu – dodaje dr n. med. Maria Jolanta Korniszuk.

(fot. wideo nadesłane)

109 komentarzy

 1. REDAKCJO PISZESZ O NAUCE!! TO PONAD 100 RÓŻNYCH BADAŃ W RÓZNYCH KRAJACH NA TEMAT MASECZEK BYŁO!!! I MASECZKA KTÓRĄ KAŻECIE NA BUZIE ZAKŁADAĆ NIC NIE CHRONI TYLKO SZKODZ!!!!!!! CZY KTOŚ KTO KAŻE TE ARTYKÓŁY PISAĆ TO ZASTANAWIA SIĘ CO BĘDZIĘ DALEJ,CZY W KOŃCU I PO NIEGO NIE PRZYJDĄ, JAK SWOJĄ ROLĘ WYKONA!!!

 2. Mieszkańcy zgłosili sprawę na policję? Hahaha. Nikt się nie boi, ludzie chodzą coraz więcej bez masek i będą chodzić. Nic nie zrobicie. Wnioski w sądzie ludzie wygrywają. Ludzie mają dosyć kłamstwa!!

 3. Proponuję być jak Norwegia.
  Zacznijcie leczyć pacjentów, na wszystkie choroby. A covid stanie się tylko grypą, tak jak powinno być.
  Dodatkowo polecam zaprzestać oglądać telewizję.
  „Covid będzie dopóty dopóki o nim mówimy” – profesor ekonomii

  W Norwegii pod koniec września zniesiono obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Zaraz po tym pojawiły się sugestie, że ten skandynawski kraj zmienił klasyfikację COVID-19, traktując chorobę jak sezonową grypę.4 paź 2021