W województwie lubelskim trwają pomiary pól elektromagnetycznych przy stacjach bazowych sieci komórkowych

W rejonie anten stacji bazowych telefonii komórkowej w naszym regionie prowadzone są pomiary poziomów pól elektromagnetycznych. Specjaliści, którzy dokonują badań, mogą zwracać się do mieszkańców z prośbą o wejście na teren prywatny.

Od kilku dni w całym regionie prowadzone są pomiary poziomów pól elektromagnetycznych od anten stacji bazowych telefonii komórkowej. Wykonują je pracownicy akredytowanego laboratorium badawczego Mobi-Telekom. Badania wykonywane są na zlecenie operatorów, którzy zgodnie z rozporządzeniem Ministra Klimatu zobowiązani są do 31 lipca 2020 r., do wykonania pomiarów od anten stacji bazowych. Najczęściej obejmują one obszar do 500 m od stacji bazowej.

Obowiązujące od 1 stycznia 2020 roku rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku zakłada, że dla częstotliwości z zakresu 2-300 GHz dopuszczalne jest natężenie pola elektromagnetycznego (PEM) do 10 W/m2 (gęstość mocy) i 61 V/m (składowa elektryczna). Wcześniej dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego, dotyczący częstotliwości od 300 MHz do 300 GHz, a obejmujący sieci komórkowe, wynosił 0,1 W/m2.

Corocznie prowadzone są także pomiary pól elektromagnetycznych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. W tym przypadku na terenie każdego województwa wyznaczana jest sieć 135 punktów pomiarowych, w których pomiary wykonuje się w trzyletnim cyklu, po 45 punktów każdego roku. Punkty rozmieszcza się równomiernie na terenie województwa w centralnych dzielnicach lub osiedlach większych miast, w małych miasteczkach, a także na terenach wiejskich.

(fot. Mobi-Telekom)

Zobacz również

46 komentarzy

  1. Taki zakres dopuszczalny jest teraz śmiercionośny!!!!

  2. Po co przepraszam te pomiary skoro zwiększyli dopuszczalną normę x 10? Niech sobie wsadzą te pomiary! Precz z 5G!

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Pobiegnij leśnym szlakiem w szczytnym celu
Wyprawa – „Uroczyska pogranicza zapomniane cmentarze Polesia”
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Spotkanie autorskie z Joanną Brodzik – „Umami. Opowieści i przepisy”
European Teqball Tour w Chełmie (wideo)