Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Wojciechowie rozpocznie się niebawem wielkie kucie. Zbliżają się Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie

We wtorek w Wojciechowie rozpoczną się tegoroczne Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. Podobnie jak w roku ubiegłym, impreza ze względu na panujące warunki epidemiczne, zorganizowana zostanie na placu przy Wieży Ariańskiej.

We wtorek 29 czerwca w Wojciechowie rozpoczną się XXVII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie. W tegorocznym wydarzeniu weźmie udział 16 adeptów sztuki kowalskiej z całej Polski. Wśród uczestników są nie tylko osoby zawodowo związane z pracą w metalu, ale także tłumacz przysięgły, zdun, informatyk czy lekarz weterynarii. Najmłodszy z nich ma 18 lat, najstarszy zaś 60 lat.

Przyjadą oni do Wojciechowa, aby zdobyć umiejętności z zakresu kucia i zdobienia metalu oraz wiedzę o historii kowalstwa, marketingu i przepisach prawnych w zakładaniu i prowadzeniu kuźni. W tajniki kowalstwa wprowadzą ich mistrzowie z województwa podkarpackiego: Andrzej Słowik, Kazimierz Kudła oraz Jerzy Kwarciany z województwa lubelskiego.

Warsztaty tak jak co roku, organizowane są przez Gminny Ośrodek Kultury w Wojciechowie, przy wsparciu Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Ich głównym celem, jest ochrona i zachowanie tradycji polskiego ludowego kowalstwa artystycznego. Wojciechowska „Kuźnia Talentów” jest bowiem jedyną szkołą kowalstwa w Polsce.

Ze względu na panujące warunki epidemiczne XXVII Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie odbywać się będą na placu przy Wieży Ariańskiej. Oznacza to, że nie będzie możliwości podziwiania kowali podczas pracy, tak jak to miało miejsce, gdy wydarzenie odbywało się przed kuźnią. Całość potrwa do 11 lipca.

Z kolei Ogólnopolskie Targi Sztuki Kowalskiej zorganizowane zostaną w formule hybrydowej. W ramach Targów zaplanowano: Konkurs Kowalstwa Artystycznego w formie stacjonarnej lub korespondencyjnej, Konkurs o Nagrodę Kowali Polskich oraz Konkurs o nagrodę Publiczności, gdzie głosować będą internauci. Będzie też wirtualna wystawa prac konkursowych, wydany zostanie również katalog prac konkursowych.

Impreza została nagrodzona ludowym Oskarem za wkład w ratowanie ginącego zawodu, propagowanie kowalstwa artystycznego i użytkowego oraz utrwalanie odrębności regionalnych w kowalstwie polskim. Na przestrzeni lat uczestniczyło w niej ponad 400
osób, z których znaczna część założyła własne kuźnie lub pracuje w firmach o podobnym profilu.

(fot. lublin112)

Jeden komentarz

  1. Gołymi rękoma takie brudne żelazo ? ! Zepsułbym sobie manicure i pobrudził skurki na rączkach 🙁

Z kraju