690 680 960

W wiatach śmietnikowych zainstalują ukryte kamery. Kolejne miasto zdecydowało się na taki krok

Fotopułapki mają zostać zamontowane w wiatach śmietnikowych w Janowie Lubelskim. W ten sposób miasto chce walczyć z osobami, które podrzucają śmieci.

Mieszkańcy Janowa Lubelskiego, zwłaszcza ci zamieszkujący zabudowie wielorodzinnej, coraz częściej zgłaszają przypadki podrzucania odpadów. Nieznane osoby ukradkiem dorzucają swoje śmieci do tych, które czekają na odbiór w punktach ich gromadzenia. Władze miasta dłuższy czas zastanawiały się, jak poradzić sobie z tym problemem. W końcu postanowiono skorzystać z urządzeń do bezobsługowej, automatycznej, elektronicznej rejestracji obrazów. Chodzi o tzw. fotopułapki, które najlepiej sprawdzają się w sytuacjach, kiedy konieczne jest utrwalenie wizerunku sprawcy danego czynu.

Wszystko dlatego, że urządzenia te mogą pracować długi czas na jednej baterii uaktywniając się dopiero wtedy, kiedy wykryją w danym miejscu ruch. Są też niewielkich rozmiarów, dzięki czemu można je umieścić praktycznie w każdym miejscu i są one praktycznie nie do zauważenia. Co więcej są powszechnie wykorzystywane przez różne służby, a ich użycie przynosi wymierne korzyści. W tym przypadku postawiono jednak również na element prewencyjny, gdyż w miejscu jej zainstalowania pojawią się na ten temat odpowiednie informacje.

Janów Lubelski to kolejne miasto, które zdecydowało się na taki krok. Już w ubiegłym roku w podobny sposób z problemem podrzucania śmieci postanowiły walczyć władze Zamościa. Zdarzało się również, że w wiatach znajdywano stare meble, armaturę łazienkową, wersalki, lodówki, pralki a nawet sterty gruzu, które to potem potrafiły zalegać miesiącami. Dlatego też miasto zakupiło przenośną, reagującą na ruch kamerę, która może pracować zarówno w dzień jak i w nocy. Zasięg czujnika ruchu urządzenia wynosi ok. 20 metrów. Urzędnicy zapowiedzieli, że w uzasadnionych przypadkach nagrania będą przekazywane Policji lub Straży Miejskiej, celem nałożenia mandatu karnego na mieszkańców, którzy podrzucają odpady do miejsc do tego nieprzeznaczonych.

(fot. archiwum)

15 komentarzy

 1. Niech zgadnę. Kara dla złapanego śmieciarza to 100 złotych?

  • Nie zgadujesz, tylko taką dostałeś?

  • ja zamontuję kamerę przed domem…ostatnio jakiś de*il wrzucił do pojemnika BIO szklane butelki…juz jakby do tego obok…na zmieszane…trudno…ale do bio!!!!!!!!!??????????
   a wszystko przez to , że SUEZowi nie chce się niezamykanej furtki otworzyć…śmietniki stały zaraz za nią…a teraz na ulicy…u wszystkich sąsiadów też…

 2. Kamery w wiatach ? I co wjedzie gosciu w kapturze i po czym go zidentyfikują ? Kamery to przed wiatami ,tam gdzie podjezdzają auta tych co podrzucają

 3. ŚMIECI GÓRĄ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. i tak wywóz śmieci podrożał to dlaczego mam je jeszcze dokładnie sortować ?
  wystarczy zgrubnie , szkło, plastik, papier, zmieszane
  robicie na tym interes to sobie sortujcie

  • Niesortowane były tańsze o wiele niż sortowane wiec jak to jest?

   • Bo rząd podniósł wysypiskom stawki za składowanie śmieci na rzecz recyklingu. Problem w tym, że nie wprowadzili żadnych uregulowań prawnych, które zmuszałyby do tego przedsiębiorstwa, a wszystko przerzucono na obywateli. Gdyby pozostawić odpady niesortowane, to przy tych stawkach za ich składowanie, ceny za wywóz byłyby jeszcze wyższe.

    • Od dawna wiadomo, że mają gdzieś dobro obywateli i nie liczą się z ich zdaniem. A głupole i tak głosują na jedyna słuszna opcję.

 5. Ja tam w kominiarce chodzę bo mi zimno, także możecie sobie utrwalić swój ograniczony umysł.

 6. Niech władze Janowa najpierw posprzątają miasto z walających się małpeczek po bocznych ulicach, bo ich ilość jest niczym ta zamówiona przez pewnego prezydenta. Główna ulica i tam gdzie kościół urządza imprezy, posprzątana, a trochę w bok syf i kiła, niczym czyste majtki założone na brudną d. Co druga latarnia nie świeci, walają się po mieście liście od jesieni, a smog jest niczym w jakimś Zaporożu. Jak się z tym uporają, niech sprawdzą czy dalej jak jest odbiór gabarytów czy złom z tego nie ląduje w prywatnych samochodach zaparkowanych na ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza. I nie wiem po co ograniczono odbiór odpadów bio, skoro wcześniej ludzie wystawiali po 2-3 worki, znaczy że była taka potrzeba.

 7. Nikt was nagrywać nie może, pamiętajcie !!! Szczególnie jakaś firma, są prawa . Za wywóz śmieci powinni nam płacić a nie my im i jeszcze na tym zarabiają.

 8. A może mają hrabino jeszcze śmiecie z pod kuchni zabrać ?Kosze ze śmieciami mają być wystawione przed bramą

Kursy walut

 • USD 4.3043zł -0.47%
 • GBP 5.3177zł -0.23%
 • EUR 4.6801zł -0.1%
 • CHF 4.698zł -0.07%

Polub nas