Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

W tym roku do strażaków ochotników z całego kraju trafią 292 nowe pojazdy. W naszym regionie będzie to 19 jednostek

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zatwierdziło listę jednostek OSP, które w tym roku otrzymają dotacje na zakup nowych wozów strażackich. Na Lubelszczyznę trafi 19 pojazdów. W ubiegłym roku było ich aż 62.

Znacznie później, niż w latach ubiegłych, MSWiA ogłosiło wyniki tegorocznego naboru na nowe samochody ratowniczo-gaśnicze dla Ochotniczych Straży Pożarnych. Zazwyczaj lista jednostek, które trzymały dofinansowanie, pojawiała się już w lutym. Tym razem trzeba było na nią czekać cztery miesiące dłużej.

Jak wyjaśniał niedawno wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Wiesław Leśniakiewicz, opóźnienie w rozdysponowaniu środków związane było z oczekiwaniem na informacje zwrotne od poszczególnych gmin. Resort chciał bowiem mieć pewność, że samorządy zarezerwowały w swoim budżecie środki na wkład własny. Postanowiono uniknąć sytuacji, jakie miały miejsce w latach ubiegłych, kiedy to jednostka otrzymywała dofinansowanie, jednak gmina nie miała z czego dołożyć brakujących środków.

W tym roku zmienione zostały również kryteria przyznawania dotacji. Środki mają trafiać tam, gdzie będą najlepiej wykorzystywane. Analizowano m.in. stopień zagrożenia na danym terenie, aktywność jednostki w akcjach ratowniczo-gaśniczych, liczbę strażaków uprawnionych do udziału w akcjach czy też liczbę kierowców. Nie bez znaczenia był również wiek posiadanych obecnie pojazdów jak też odpowiednia infrastruktura. W tym przypadku mowa o ogrzewanym garażu.

Do strażaków ochotników z całego kraju trafią 292 nowe pojazdy: 55 ciężkich, 140 średnich i 83 lekkich samochodów ratowniczo-gaśniczych oraz 14 pojazdów innego rodzaju. Ich szacowana wartość to ponad 291 milionów złotych. Na dofinansowanie ich zakupu przeznaczone zostało 106,5 mln zł. Pozostałe środki ma zapewnić m.in. wkład własny poszczególnych jednostek oraz samorządów.

W naszym regionie dofinansowanie otrzymały jednostki: OSP Krzczonów i OSP Nowy Dwór w powiecie lubelskim, OSP Czerniczyn w powiecie hrubieszowskim, OSP Ryki w powiecie ryckim, OSP Biskupice w powiecie świdnickim, OSP Krępa w powiecie lubartowskim oraz OSP Strupin Duży w powiecie chełmskim na lekkie samochody ratowniczo gaśnicze.

W przypadku OSP Hrud w powiecie bialskim, OSP Werechanie w powiecie tomaszowskim, OSP Łopiennik Dolny w powiecie krasnostawskim, OSP Kopina w powiecie łukowskim, OSP Gruszka Duża w powiecie zamojskim, OSP Mętów w powiecie lubelskim, OSP Tereszpol Kukiełki w powiecie biłgorajskim, OSP Ostrów i OSP Krzywice w powiecie chełmskim oraz OSP Końskowola w powiecie puławskim środki mają trafić na zakup średniego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Natomiast OSP Siedliszcze w powiecie chełmskim dostało dofinansowanie na pojazd ciężki a OSP Włodawa na lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy.

6 komentarzy

  1. W tym roku do strażaków ochotników z całego kraju trafią 292 nowe pojazdy. Co za egoistyczne podejście do tematu !!!
    Przecież powszechnie wiadomo, że „braterskiemu” krajowi przydałyby się bardziej.
    U nas i tak do byle kolizji, czy nie daj Boże pożaru, wysyła się nadmiar druhów, jak nie będą mieli czym jeździć, będzie mniej strażackich kibiców.

  2. Czy się stoi czy się leży dniówka się należy.

  3. To jeszcze dzięki PiS.

  4. EM PATYK jesteś dureń

  5. Super Wiadomość ! A Czy OSP MOTYCZ – też dostanie samochód ? Może w tym roku choć 1-raz pojadą do pożaru ???

  6. Nowe auto i wyjazdów kilka max kilkanaście w roku.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport