Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

W tym miejscu chcą stworzyć wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy. Budowa właśnie ruszyła (zdjęcia)

W Lubartowie rozpoczęła się budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu. Obiekt ma być gotowy pod koniec przyszłego roku.

We wtorek na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Lubartowie odbyło się symboliczne „wbicie łopaty” pod budowę Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu. Inwestycję realizuje firma IPT Fiber, która zamierza stworzyć wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy, w którym rozwijać będzie unikatową polską technologię światłowodów specjalnych, w tym światłowodów wielordzeniowych.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski, burmistrz miasta Lubartów Krzysztof Paśnik oraz zarząd spółki IPT Fiber pod przewodnictwem prezesa Krzysztofa Witonia.

Burmistrz Lubartowa podkreślał, że jest to nie tylko bardzo ważny dzień dla miasta, lecz również i nobilitacja. Dodał, że strefa ekonomiczna wciąż się rozwija, jak też cieszy się, że w Lubartowie pojawią się naukowcy i specjaliści, którzy będą pracować nad tak przełomowym polskim rozwiązaniem, które ma potencjał stać się naszym produktem narodowym i zapewnić przewagę
konkurencyjną polskiej gospodarce.

W Lubartowie opracowywane i wytwarzane będą światłowody specjalne, w tym sztandarowe rozwiązanie spółki IPT Fiber, czyli wielokrotnie nagradzany światłowód siedmiordzeniowy, zapewniający siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż powszechnie stosowane na świecie światłowody jednordzeniowe. Przedstawiciele firmy zaznaczają, że wyjątkowy potencjał tej polskiej technologii potwierdzają patenty przyznane w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Europie, Japonii, Brazylii i Korei Południowej. Nie należy też zapominać o światowym rekordzie transmisji danych, uzyskanym w trakcie zeszłorocznych międzynarodowych testów z udziałem firm Orange Polska i Infinera.

– Na Lubelszczyźnie powstaje ośrodek najnowocześniejszych technologii światłowodowych, a pamiętajmy, że to w Lublinie, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej blisko 50 lat temu opracowano pierwsze polskie światłowody. Inauguracja budowy wpisuje się zatem niezaprzeczalnie w realizację strategii rozwoju województwa lubelskiego, w której kładziemy szczególny nacisk na tradycję oraz nowoczesność – mówił wicemarszałek województwa lubelskiego Zbigniew Wojciechowski.

Przedstawiciele IPT Fiber tłumaczyli, że światłowód siedmiordzeniowy gwarantuje najwyższą osiągniętą dotąd przepustowość i jest kompatybilny z najnowszą infrastrukturą telekomunikacyjną. Światłowód umożliwiający transfer danych w terabitach na sekundę może stać się polską odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne. Z kolei uczestniczący w uroczystości przedstawiciele władz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz Politechniki Lubelskiej zadeklarowali wsparcie w kształceniu specjalistycznych kadr dla przemysłu zaawansowanych technologii.

Światłowody specjalne oraz innowacyjne komponenty światłowodowe opracowywane i wytwarzane w Lubartowie będą służyły rozwojowi telekomunikacji nowej generacji oraz innych sektorów gospodarki. Nowoczesne rozwiązania światłowodowe dzięki swoim wyjątkowym parametrom oraz właściwościom są w stanie monitorować procesy przemysłowe oraz rozwijać ideę Przemysłu 4.0 koncepcję, Internetu Rzeczy czy inteligentne systemy bazujące na sztucznej inteligencji.

Zakończenie budowy centrum planowane jest na koniec 2023 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 65 milionów złotych, z czego ponad 37 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych.

W tym miejscu chcą stworzyć wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy. Budowa właśnie ruszyła (zdjęcia)

W tym miejscu chcą stworzyć wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy. Budowa właśnie ruszyła (zdjęcia)
(fot. UM Lubartów/nadesłane)

4 komentarze

  1. No i super ! Oby więcej inwestycji pojawiało się w regionie stymulujac potencjał i gospodarkę. Oby lokalsi przestali wyjeżdżać za pracą po Warszawach.

  2. Ale łapki zacierają..

Z kraju