W szpitalu w Puławach będą leczone tylko osoby z koronawirusem. „Zwykli” pacjenci zostaną przewiezieni do innych placówek

Szpital w Puławach zostanie przekształcony w jednoimienny szpital zakaźny. Będą w nim leczone tylko osoby, u których potwierdzone zostanie zakażenie, jak również u których istnieją uzasadnione obawy infekcji.

Po decyzji ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego, o wyznaczeniu w każdym województwie przynajmniej jednego szpitala, w którym będą leczone tylko osoby z koronawirusem, w naszym regionie zapadła decyzja, że w jednoimienny szpital zakaźny zostanie przekształcona placówka z Puław. Oznacza to, że do puławskiego szpitala będą trafiali tylko pacjenci, u których potwierdzone zostanie zakażenie, jak również u których istnieją uzasadnione obawy infekcji. Jak wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka, ma to na celu przygotowanie się na dynamiczny wzrost liczby zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 w następnym i kolejnych tygodniach.

– Miejsca w dotychczasowych oddziałach zakaźnych w szpitalach województwa lubelskiego wypełnią się bardzo szybko i doprowadzilibyśmy do dramatycznych sytuacji braku miejsc dla osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2, szczególnie tych z ostrą niewydolnością oddechową. Byłoby to skazanie ich na śmierć. Równocześnie zaszłaby potrzeba chaotycznej ewakuacji innych pacjentów – tłumaczy wojewoda.

Nad wyborem Puław zaważyło kilka czynników. Przede wszystkim miasto jest dobrze skomunikowane z całym regionem, szpital ten posiada zarówno oddział zakaźny, jak również wiele innych, co może być bardzo potrzebne, gdyż na zakażenia narażeni są nie tylko osoby zdrowe, lecz również takie, które np. wymagają zabiegów kardiologicznych, ortopedycznych czy też kobiety w ciąży. Także szpital będzie w stanie zagwarantować pełną opiekę dla wszystkich zainfekowanych. Co więcej placówka ta cieszy się bardzo dobrą opinią.

-Wskazałem SP ZOZ w Puławach do przekształcenia w jednoimienny szpital zakaźny biorąc pod uwagę to, że jest dobrze skomunikowany, położony w pobliżu innych szpitali: Ryki, Dęblin i Opole Lubelskie oraz posiada najważniejsze oddziały specjalistyczne, w tym: położniczy, kardiologiczny, neurologiczny i ortopedyczny. Nie możemy dopuścić do chaosu skutkującego poważnym narażeniem życia ludzi. Wszystkich Państwa protestujących bardzo proszę o refleksję i zrozumienie. Każdy z nas lub nasi najbliżsi możemy potrzebować łóżka z respiratorem w takim szpitalu – wyjaśnia Lech Sprawka.

Przygotowania do przekształcenia szpitala w Puławach już się rozpoczęły. Od północy w nocy z czwartku na piątek zacznie obowiązywać zakaz przewożenia do placówki „zwykłych” pacjentów. Osoby, które przebywają w puławskim szpitalu, będą albo wypisywane do domów, jeżeli ich stan zdrowia na to już pozwala, bądź też transportowani do innych placówek w regionie. Od poniedziałku, ma być dostępnych 300 łóżek tylko dla osób zakażonych, lub też z podejrzeniem zainfekowania wirusem. 23 miejsca będą dla pacjentów w ciężkim stanie, przy każdym z tych łóżek znajdzie się aparatura podtrzymująca funkcje życiowe.

(fot. SP ZOZ Puławy)

18 komentarzy

 1. To sobie wybrali szpital…

 2. No i gdzie Ci nie zarażeni z Puław Nałeczowa Kazimierza Ryk Dęblina Kurowa Konskowoli Gołebia Żyrzyna maja teraz jechać z innymi chorobami albo po wypadku? Jeden szpital na taki wielki rejon. W szpitalach w Rykach czy Deblinie brak tomografu czy usg a nawet radiologa nie ma na dyzurze. W Lublinie 5 szpitali wiec możnaby było jeden przerobić na zakaźny.

 3. Już dawno powinny być zamknięte granice. Teraz będą zjeżdżać chore cybulaki, co bez ubezpieczenia pracowały. A kto chce jechać na tanią wycieczkę to niech jedzie ale musi sobie tam zorganizować atrakcje na min 3 miesiące. I przed powrotem obligatoryjnie kwarantanna w zamkniętym ośrodku.

 4. Mieszkam 600 m od tego szpitala. Jeszcze 2 tygodnie temu problem miałem w Chinach teraz pod nosem….

 5. Pogratulować pomysłu Wojewodo. Do Puław zewsząd blisko. Bardzo łatwy i szybki dojazd z Hrubieszowa Zamościa, Tomaszowa czy choćby z Włodawy. Zaoszczędzimy na transporcie, karetki będą śmigały aż miło.

 6. Trochę kpina, że tylko 300 miejsc patrząc na to co się dzieje w innych krajach będzie potrzeba 10 razy tyle albo i więcej.

  Co poradzić jak nie jesteśmy na to przygotowani, co oni myśleli, że magicznie wirus Polskę ominie? Skoro jedna osoba średnio zaraża 3 do 4 osób to było pewne że dojdzie i do nas bardzo szybko.

 7. Jaja W Majonezie

  Zgadzam się z innymi, a co z ludzmi z wypadków z zawalami i innymi pilnymi przypadkami? Tu w regionie nie ma szpitala w okolicy ten szpital obsluguje dużo miejscowości okolicznych..trzeba będzie szybkiej pomocy i co…ktoś umrze bo ktos z gory dokonał zlego wyboru..to nie jest dobry wybór zabierać ludzia jedyny szpital…

  • Wiesz co to jest „pandemia”? Mniemam iż nie, tak więc poczytaj o tym więcej to dowiesz się ile ofiar jest w wypadku drogowym, a ile podczas pandemii. Co niektórzy jak widzę chyba są ograniczeni umysłowo i nie mają pojęcia z jak wielkim wirusem mamy problem i jak bardzo jest on groźny. Ludzie jak nie musicie nie łaźcie i zostańcie w domach, koronawirus to nie jest zwykła grypa!

 8. Jaja W Majonezie

  Wiem co to jest pandemia ale nie mozna wybierać ktorym ludzia watro ratowac zycie ktorym nie

 9. Wszyscy zginiemy oj oj oj nie będzie niczego…. Proszę o radę od ekspertów od wszystkiego czy kupno 3000 rolek papieru toaletowego i 5000 kg ryżu na coś pomoże? Ps. Wydaje mi się też że wirus atakuje z telewizji co o tym myślicie? Proszę o odpowiedź od osób znających się na wszystkim….. Z kaszlem pozdrawiam..

 10. Jaja W Majonezie

  Ja myślę że internet

 11. Chcąc pogodzić wszystkich tu komentujących sugeruję zrobić jak w Chinach – wybudować w tydzień nowe szpitale…

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach