Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii (zdjęcia)

Na początku przyszłego roku w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie planowane jest otwarcie trzeciej już pracowni tomografii komputerowej. Będzie w niej pracować nowoczesny tomograf zapewniający wysoką jakość badań przy najniższej dawce promieniowania dla pacjenta. Inwestycja jest niezwykle potrzebna, gdyż w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonuje się w ciągu miesiąca ponad dwa tysiące badań z użyciem tomografu.

– Jeżeli dodamy do tego czterysta badań w pracowni rezonansu magnetycznego i około siedemdziesięciu operacji wewnątrznaczyniowych wykonanych w ciągu miesiąca, to widać, że wykorzystujemy sprzęt w stopniu maksymalnym. Każdego roku przeprowadzamy w zakładzie łącznie ponad osiemdziesiąt tysięcy badań diagnostycznych i procedur radiologii zabiegowej. Dlatego już wkrótce zwiększymy dostępność badań dla pacjentów i planujemy rozpocząć zapisy na badania w pracowni rezonansu magnetycznego w każdą sobotę – mówi doktor Maciej Mazgaj, kierownik Zakładu Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej wykonywane są badania niemal wszystkimi dostępnymi dziś metodami. Oprócz radiologii klasycznej, tomografii komputerowej czy wspomnianego rezonansu magnetycznego wykonuje się też mammografię cyfrową i badania ultrasonograficzne. Z kolei w pracowni radiologii zabiegowej przeprowadza się procedury zarówno diagnostyczne jak i lecznicze.
Zakład – jako pierwszy ośrodek w regionie – przeprowadził operację trombektomii mechanicznej u pacjenta z ostrym, niedokrwiennym udarem mózgu, polegającą na udrożnieniu tętnicy mózgu zamkniętej przez zator. Poza zabiegami wewnątrznaczyniowymi, w zakładzie przeprowadza się także procedury nienaczyniowe np. w przypadku zamknięcia przez proces nowotworowy drogi odpływu żółci do przewodu pokarmowego, operacje układu moczowego czy przezskórne biopsje narządowe (pobranie materiału do badań histopatologicznych przez nakłucie).

– Każda inwestycja w nowy sprzęt medyczny bardzo mnie cieszy. Szpital przy al. Kraśnickiej każdego roku leczy tysiące mieszkańców województwa. Nowa pracownia tomografii pozwoli zatem diagnozować jeszcze większą liczbę pacjentów – dodaje Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

– Jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, który wykonuje nowatorską operację embolizacji tętnic sterczowych u mężczyzn z łagodnym przerostem prostaty. Przebieg operacji jest kontrolowany dzięki aparaturze rentgenowskiej – tłumaczy
doktor Maciej Mazgaj.

Embolizacja oznacza zamknięcie światła naczyń krwionośnych. Procedura ma na celu ograniczyć dopływ krwi do prostaty, dzięki czemu komórki tego narządu sukcesywnie obumierają. W wyniku tego pojawia się efekt bliznowacenia, co w konsekwencji doprowadza do zmniejszenia objętości gruczołu krokowego, a tym samym znosi objawy jego przerostu.

Zakład Diagnostyki Obrazowej i Radiologii Zabiegowej szpitala przy al. Kraśnickiej jest również jednym z nielicznych ośrodków diagnostycznych, w którym wykonywane są, przy współpracy z lekarzami oddziału kardiologii, specjalistyczne badania serca za pomocą rezonansu magnetycznego. Rozwija się tu także diagnostykę i leczenie chorób naczyń u pacjentów z niewydolnością nerek lub uczulonych na jodowe środki kontrastujące.

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii (zdjęcia)

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii (zdjęcia)

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii (zdjęcia)

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii (zdjęcia)

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wkrótce powstanie nowa pracownia tomografii (zdjęcia)

(fot. UMWL)

11 komentarzy

  1. Taka zaawansowana technologia. XXI wiek. Urządzenie za kilka/kilkanaście milionów, a pod szpitalem nie mogą zrobić porządku z parkowaniem. Zawsze musi stać jakiś czarny Merc czy BMWu na dojeździe do SORU czy izby przyjęć. A tam, gdzie nawet betonowymi słupkami wygrodzono dojście pieszy, to pomiędzy tymi słupkami, ktoś notorycznie parkuje. Co za bydło samochodowe, które, gdyby mogło, to by do windy wjechało.

    • Zaawansowana technologia, sprzęty za kilkanaście milionów a ciężko zatrudnic dodatkowych ludzi do pracy za tak naprawde najniższa krajową.. Fajnie, że bedzie nowy tomograf, wiadomo, że z tego jest dobry hajs dla szpitala, szkoda że stanie w miejscu w którym wykonywało się badania rentgenowskie. Teraz pacjenci z poradni mieszają się z oddziałowymi i z izby przyjęć w jednym ciasnym korytarzu na jednej pracowni.. To jest logika

    • Taki zaawansowany pisarz komentarzy, a nie czai prostych spraw… 🙂 w oddziale ginekologii i położnictwa zapytaj o to „co za bydło” 😀

    • Podpis elektroniczny

      Ciężko zdążyć z pracy do pracy z przychodni do szpitala , z prywatnej praktyki na etat itd. i to wszystko za marne jak widać pieniądze.

      • Oj marne i to bardzo. Wystarczy pojechać do Niemiec i zobaczyć jak tu ,,konował” musi się męczyć za drobne.

  2. „Powstanie nowa pracownia tomografii”, myślę, że w dobie jakże modnych teleporad, raczej się nie przyda.

    • Na krasnickiej od dawna nie ma teleporad tylko normalne wizyty. Chyba że ktos sam woli teleporade. Poza tym zaklad radiologii to nie poradnia a tak naprawdę oddział szpitalny

  3. Ciekawe jaki czas oczekiwania na badanie będzie

  4. Jeszcze niedawno szpital był tak zasłużony, że groziło mu zamknięcie. A tu proszę, w dobie Covida nagle stać szpital na nowe inwestycje !?

Z kraju