W środę 27 stopni i lokalne, gwałtowne burze z gradem w regionie

W środę w regionie będzie ciepło, jednak lokalnie należy spodziewać się zjawisk burzowych. Punktowo przyniosą one obfite opady deszczu, niewykluczony jest również grad oraz silne porywy wiatru.

Dzisiaj Polska w dalszym ciągu znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia. Na południe od naszego kraju ulokowany ma być górny niż, który sprzyjać ma dalszej adwekcji ciepłego i niestabilnego powietrza z południowego-wschodu. Na termometrach zobaczymy dziś od 25°C do 27°C.

Modele numeryczne prognozują w środę umiarkowaną i dużą niestabilność powietrza. Występować ma bardzo duża zawartość wody opadowej, dlatego podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu, punktowo prowadzące do podtopień. Ze względu na niewielką różnicę ciśnienia w naszej części Europy przepływ mas powietrza na wszystkim poziomach izobarycznych ma być na ogół słaby, dlatego chmury Cumulonimbus nie powinny łączyć się w bardziej zorganizowane i trwałe struktury burzowe.

Rozwój burz rozpocznie się już od około 12. Chmury Cumulonimbus przemieszczać mają się zgodnie z przepływem w środkowej troposferze, czyli od południowego-wschodu na zachód, północny-zachód. Najwięcej burz prognozowanych jest na popołudnie. Podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu od 10 mm do 30 mm, jak i też grad od 1 cm do 3 cm. Warunki sprzyjać mogą też silnym porywom wiatru do 80 km/h, punktowo prowadząc do szkód.

Podobnie tak jak wczoraj należy uważnie obserwować niebo od godzin południowych. Chmury Cumulonimbus mają być mocno punktowe, miejscami tylko łączące się w słabo zorganizowane struktury wielokomórkowe o niskiej trwałości. Średni okres „życia ” pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do godziny, obok jednej wygasającej mogą tworzyć się kolejne.

Gdy nad jednym obszarem przechodzić może gwałtowna burza, to 5 km dalej może być słonecznie. Chmury Cumulonimbus i związane z nimi burze możliwe są dziś punktowo w całym regionie, jednak powinno być ich nieco więcej niż wczoraj. Pod wieczór burze mają słabnąć i zanikać, w regionie najpóźniej przestanie grzmieć do pierwszej części nocy.

Najnowsze wieści pogodowe

POŁOŻENIE OPADÓW I BURZ

(fot. Fani Pogody)

Zobacz również

Komentarze wyłączone

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7614zł 0.07%
  • GBP 5.0239zł 0.04%
  • EUR 4.4843zł 0.23%
  • CHF 4.1477zł 0.3%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach