Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

W sobotę akcja „Godzina dla Ziemi”. Zgasną światła w wielu domach i instytucjach

Już po raz trzynasty w naszym kraju, a czternasty na świecie, organizowana jest akcja Godzina Dla Ziemi. Polega ona na wyłączeniu na 60 minut oświetlenia.

W sobotę zorganizowana zostanie przez polski oddział WWF kolejna akcja Godzina dla Ziemi. Tak jak przy poprzednich edycjach, organizatorzy zachęcają do wyłączenia o godzinie 20:30 świateł w swoich domach na 60 minut. Z roku na rok inicjatywa jest coraz bardziej popularna i przyłącza się do niej coraz więcej osób prywatnych, a także firm i instytucji. W tym roku bierze w niej udział ok. 180 państw na 7 kontynentach.

Celem akcji jest zwrócenie uwagi na kwestie ochrony przyrody. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Ocalmy Bałtyk, nim zatęsknimy”. Jak wskazują naukowcy, na naszych oczach odgrywa się walka mieszkańców morza o przetrwanie. Intensywne rolnictwo, lata nadmiernych połowów, zanieczyszczenie wód doprowadziły do znaczących zniszczeń środowiska naturalnego.

Morze Bałtyckie, ze względu na swoją specyfikę, czyli zamkniętego akwenu zlokalizowanego w głębi kontynentu, jest morzem bardzo wrażliwym, a wymiana wody następuje w nim wolno. Wśród największych problemów, z jakimi mierzy się Bałtyk, wymienia się brak zrównoważonego rybołówstwa a także sieci widmo, czyli zagubione lub porzucone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią. Do tego dochodzą martwe strefy całkowicie pozbawione tlenu oraz niefunkcjonalne obszary chronione.

W Lublinie, tak jak w wielu miejscach na świecie, na godzinę zostanie wyłączona iluminacja Bramy Trynitarskiej, Archikatedry Lubelskiej, Bramy Krakowskiej, Muzeum Narodowego w Lublinie. Światło zgaśnie również w budynkach Urzędu Miasta, czyli w Ratuszu oraz w budynkach przy ul. Wieniawskiej 14 i przy ul. Leszczyńskiego 20. W Zamościu wyłączone zostanie oświetlenie Ratusza oraz terenów pofortecznych.

(fot. WWF)

11 komentarzy

  1. Najgłupsza gospodarczo akcja z możliwych. Kto cokolwiek słyszał o produkcji energii elektrycznej, ten wie.

    • To prawda. Taka akcja wprowadza chaos w układach energetycznych. Przecież elektrowni nie da się zatrzymać na godzin. A swoją drogą to nie rozumiem dlaczego jedna godzina w roku ma mieć wpływ na środowisko?

      • Na środowisko nie, ale na dobre samopoczucie uczestników – owszem. Dobrostan psychiczny prawem, nie towarem.

  2. Intensywne rolnictwo… groźniejsze dla Bałtyku jest to, co niemieckie wojska zostawiły na jego dnie w czasie wojen. To jest dopiero zagrożenie i tykająca bomba ekologiczna, bo beczki są już tak skorodowane, że groźne substancje zaczynają się powoli uwalniać. A jest tam tego sporo.

  3. Tylko głupcy mogli wymyślić taką formę. Ale w tego typu organizacjach nie o faktyczne działanie chodzi a jedynie o reklamę i rozgłos. Jeśli komuś zależy na naszej planecie to na codzień ograniczy konsumpcję i zbędne aktywności co będzie miało pozytywny wpływ, a nie głupkowate i populistyczne akcyjki. Swoją drogą ciekawe jakie to instytucje w nie gaszą świateł o tej porze na co dzień, skoro większość pracuje do circa czternastej trzydzieści.

  4. Wystarczy trochę wiatraki na godzinkę spowol ic,i parę szufelek węgla mniej do elektrowni,i rzekom zwolnic na godzinę,super akcja.

  5. Elektrownię atomową w Polsce zbudujcie, a nie światło gasicie! Co to sredniowiecze jakieś?

  6. JUŻ PO RAZ TRZYNASTY PAJACOWANIE !!!!!

  7. „W ramach akcji arena lublin oraz CSK podświetli się na niebiesko”… ciekawe ile na takie różne pierbololo poszło prądu i pieniędzy

  8. A tymczasem, gdzieś na całym świecie kopalnie kryptowalut zużywają rocznie więcej prądu niż taka cała Polska… ale to ja szary Kowalski mam wyłączać światło i umartwiać się „dla ziemi”.
    O innych marnotrawstwach też warto wspomnieć… już niedługo święta, i tony jedzenia wylądują w śmieciach, pomijając samo zmarnowane jedzenie to ile energii zużyto na ich wyprodukowanie i dostarczenie do sklepów?

Z kraju