W sklepach ponownie zostaną wprowadzone godziny dla seniorów

Decyzją rządu, od czwartku 15 października, w godzinach od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach itp. będą mogły robić zakupy wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia. Jak wyjaśniał premier, obostrzenia mają na celu ustabilizowanie sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca.

W sobotę, po zakończeniu obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, który zebrał się w związku z sytuacją związanej z epidemią COVID-19, premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że wrócą godziny dla seniorów. Jak wyjaśniał, sytuacja stała się na tyle poważna, że od soboty cały kraj został objęty żółtą strefą. To zaś oznacza wprowadzenie obostrzeń, w tym obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

W strefie żółtej obowiązuje również m.in. limit osób, które mogą przebywać na różnego rodzaju wydarzeniach, w siłowniach, kinach czy nawet na uroczystościach rodzinnych. W przypadku imprez takich jak targi, wystawy, kongresy czy konferencje jedna osoba przypada na 4 m kw., w siłowniach na 7 m kw. zaś do kin może wejść maksymalnie 25 proc. osób biorąc pod uwagę liczbę wszystkich miejsc. Z kolei na weselach, chrzcinach i innych tego typu rodzinnych spotkaniach nie może być więcej niż 75 osób. W lokalach gastronomicznych na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m kw.

Dodatkowo, od najbliższego czwartku, wprowadzone zostaną godziny dla seniorów. Tak jak to już było wiosną, w godzinach od 10 do 12 w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach itp. będą mogły robić zakupy wyłącznie osoby powyżej 60 roku życia. Jednocześnie premier zaapelował do osób starszych, aby bez potrzeby nie wychodziły one z domów. Jak tłumaczył, rząd dąży do ustabilizowania sytuacji, aby dynamika wzrostu zachorowań była malejąca, jak również do tego, aby przyjęta strategia nie doprowadziła do zamknięcia gospodarki.

Jak wyjaśniał premier, strategicznymi celami rządu na najbliższe tygodnie jest ograniczenie liczby zgonów oraz zapewnienie wydolności służby zdrowia. Z kolei celem strategicznym ma być „utrzymanie gospodarki w możliwie dużym reżimie sanitarnym, ale na obrotach normalnych. Tak, żeby tam gdzie się da, gospodarka funkcjonowała normalnie”.

(fot. lublin112)

Zobacz również

38 komentarzy

 1. Mpk od 7:30 do 9:30 ,dwie godziny seniora na dojazd?Czemu nie?Państwo ,sorry to już nie państwo,to cyrk zwany Polską z prezesikiem głaszczącego kota ala Ojciec Chrzestny.Takie rzeczy powinno tłumić się w zarodku.

  • gdyby nie cyrki z „nie noszę maseczki bo nie ma o tym w konstytucji”, to by obostrzenia nie były potrzebne.
   ale jak się puściło pół kraju nad morze w tym samym czasie i jeszcze się bon dało na zachętę, to teraz się zbiera żniwo. i te wszystkie chore dzieciaki z rodzicami już dawno pojechały babcię i dziadka odwiedzić po wakacjach, więc na dobrą sprawę kto miał się rozchorować, to już choruje. większość bez objawów i bez badań.
   gdyby dziś zrobić wszystkim Polakom test na covid, to spokojnie 25% dałoby wynik pozytywny. nie znam tylko poziomu dokładności i wiarygodności tych testów, bo słyszałem, że u jednej osoby może dać dwa różne wyniki…

 2. Te godziny powinny być od 7-9 albo 8-10. Starzy ludzie nie śpią już od 5. Nie rozumiem wyboru tych godzin. To chore. A co z godzinami a osób z obniżoną odpornością, astmatyków, kobiet w ciąży? Tylko starych się faworyzuje a tymczasem oni cały dzień latają po sklepach, jeżdżą mpkami i chodzą do pracy jak już dawno powinno być na emeryturze. Żałosne już to wszystkożerne. Sterowanie ilością zakażeń. Jak zaczną się maski to rząd zmniejszy ilość zakazen żeby ludzie myśleli, że to dzięki maskom.

 3. I teraz ja jako kasjerka w sklepie na wsi pytam, jak mam wyprosić w tych godzinach młode osoby? Bo albo burzą się, jak ja tak mogę i więcej się tu nie pojawią na mojej zmianie albo twierdzą, że jedną rzecz kupią i idą szybko..

 4. Szumowski sie wygadal ze cala Polska bedzie w czerwonej strefie…moze za to go wywalili.u mnie cieszyl sie zerowym zaufaniem ale teraz jakos w to wierze ale zeby nie bylo uwazam ze covid 19 to sciema.wprowadzenie czerwonej strafy w calej PL wykorzystam na GPW.wprost nie moge sie doczekac do mega promocji bo kupuje sie jak jest tanio a sprzedaje jak drogo-to proste.oczywiscie spolek przewartosciowanych jak CDR , allegro ,BML itp. nie dotykam.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7288zł -0.23%
  • GBP 5.2602zł 0.06%
  • EUR 4.5298zł -0.04%
  • CHF 4.1347zł -0.16%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Start Moto Sezonu w Lubartowie
  Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
  Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Lublinie
  Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym UMCS
  Noc Muzeów w Muzeum Wsi Lubelskiej