690 680 960

W rzece zauważono dziwną substancję. Interweniowały specjalistyczne służby

Strażacy oraz inspektorzy ochrony środowiska oczekują na wyniki badań wody z rzeki Wrzelowianka. Koło Wilkowa w powiecie opolskim zauważono bowiem substancję nieznanego na chwilę obecną pochodzenia.

W poniedziałek po południu pracownicy Wód Polskich dostrzegli, że w rzece Wrzelowianka znajduje się dziwna substancja. Zaniepokojeni poinformowali o wszystkim straż pożarną oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Na miejsce, do gminy Wilków w powiecie opolskim, udała się także specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego i ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP w Lublinie.

Jak nam wyjaśnia st. kpt. Rafał Dobraczyński ze straży pożarnej w Opolu Lubelskim, już wstępna analiza wykazała, iż nie jest to substancja ropopochodna. Nie stwierdzono również obecności kwasów i zasad, zaś w wodzie znajdowała się prawidłowa ilość tlenu.

Zarówno inspektorzy ochrony środowiska jak też strażacy pobrali z rzeki próbki wody do szczegółowych badań. Ich analiza pozwoli na ustalenie, jaka tak naprawdę substancja znajdowała się w wodzie i jakie jest jej pochodzenie. Jednocześnie, aby się ona nie rozprzestrzeniała, na rzece ustawione zostały specjalne zapory sorpcyjne.

(fot. lublin112/zdjęcie ilustracyjne)

5 komentarzy

  1. Warto zbadać sprwę – może to ten sam co zatruł odrę, nagroda za ujawnienie sprawcy chyba dalej aktualna.

  2. Warto może by było i nasz teren obejrzeć. W Pliszczynie powyżej mostu na Ciemiędze prawie z każdego gospodarstwa wyprowadzona jest rura do koryta rzeki. Ciekawe w jakim celu?

  3. Może ta substancja to wydzielina łososi atlantyckich które niepostrzeżenie przedostały sie do tej rzeczki. Aktywiści powinni udać się nad atlantyk i przepytać łososie.

  4. Stawiał bym na opryski z pól. Leją je tam biedni sadownicy na potęgę dla zdrowych i corocznie nieopłacalnych upraw.

Kursy walut

  • USD 4.2803zł -1.04%
  • GBP 5.2838zł -0.83%
  • EUR 4.7079zł -0%
  • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas