Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Białorusin dostrzegł na lubelskim pomniku flagę Wolnej Rosji. Sprawą zajmują się policjanci (zdjęcia)

Wczoraj, na jednym z lubelskich pomników pojawiła się flaga Rosji. Jednak nie w biało-niebiesko-czerwonych barwach, lecz w biało-niebieskich.

W poniedziałek po godzinie 15 policja została zaalarmowana, że na jednym z pomników w centrum Lublina wisi rosyjska flaga. Na miejsce skierowany został patrol. Funkcjonariusze rzeczywiście zastali we wskazanym miejscu powieszone płótno, jednak z nieco innymi barwami. Zamiast kolorów: białego, niebieskiego i czerwonego, znajdowały się tam jedynie biały i niebieski.

Okazało się, iż na zlokalizowanym przy ul. Langiewicza pomniku poświęconemu powstańcom styczniowym 1863 roku, akurat w 160 rocznicę jego wybuchu, umieszczono flagę Wolnej Rosji. Pomimo tego, zgłaszający żażądał ścigania sprawców tego czynu.

Jak wyjaśnia nam nadkom. Kamil Gołębiowski z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie, obywatel Białorusi zgłosił, iż sprawca lub też sprawcy urazili jego odczucia religijne do tego zbezczeszczony miał zostać sam pomnik. Dlatego też funkcjonariusze zabezpieczyli flagę oraz wszczęte zostały czynności w tej sprawie.

Flaga Wolnej Rosji to inicjatywa internautów z tego kraju, którzy sprzeciwiają się zbrojnej agresji na niepodległą Ukrainę. Została stworzona niedługo po rozpoczęciu wojny za naszą wschodnią granicą. Ze względu, iż jakakolwiek działalność piętnująca „operację specjalną” jest tam zakazana, działania prowadzone są właśnie m.in. w sieci.

Jak wskazują pomysłodawcy flagi, kolor czerwony zastąpiono białym, gdyż jest to symbol nadziei, natomiast aktualna flaga Rosji, czyli ta w biało-niebiesko-czerwonych barwach, została splamiona krwią. Flaga Wolnej Rosji stała się również nieodłącznym element antywojennych protestów. Za jej prezentowanie w Rosji grozi kara nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Białorusin dostrzegł na lubelskim pomniku flagę Wolnej Rosji. Sprawą zajmują się policjanci (zdjęcia)

Białorusin dostrzegł na lubelskim pomniku flagę Wolnej Rosji. Sprawą zajmują się policjanci (zdjęcia)

Białorusin dostrzegł na lubelskim pomniku flagę Wolnej Rosji. Sprawą zajmują się policjanci (zdjęcia)

(fot. nadesłane)

37 komentarzy

 1. Miejsce na flagę nieodpowiednie. Ale nasz gość albo presadza albo jest ukrytym kacapem. Faktem jest że podstawa prawna mocno naciągana i pasująca

 2. I to powinien być początek akcji obwieszania pomników i innych miejsc pamięci takimi flagami. A niech się zesr…a kartoflany przybysz.

 3. Stanisław Maria Rochowicz

  Ej studenty, sesja za pasem, za naukę byście się wzięli. ?

 4. W naszym kraju jest dużo cudzoziemców i nikt tak się nie rzucą o wszystko jak Ukraińcy i Białorusini.

 5. Maurycy_spod_picy

  Pomniki Jarosława bez kota należy owinąć w czarne flagi na znak żałoby po polskim, demokratycznym społeczeństwie.

 6. Koleś stracił szansę na siedzenie cicho. Prawie nikt nie wiedziałby co to za flaga i wszyscy przechodzili by obojętnie a tak zostanie to rozgłośnie i znajdą się naśladowcy i ta flaga będzie pojawiała się teraz wszędzie. Nie jest symbolem zakazanym to nikt nie zmusi do jej zdjęcia.

 7. Wolnoć Tomku w swoim domku

  Czy sprawdzono legalność pobytu Białorusina w naszym kraju? Może warto na wszelki wypadek. A jak mu się nie podoba to niech jedzie do siebie.

 8. Oburzony flagą, który złożył zawiadomienie, twierdzi że to bezcześci pamięć Powstańców. Tylko nie doczytał na płycie, że rozstrzelano tam też rosyjskich żołnierzy którzy przeszli na naszą stronę. Nie wiem jaką inną flagą można by ich uhonorować, jak nie Wolnej Rosji…

Z kraju

Polityka i społeczeństwo