690 680 960

W poniedziałek kolejna szansa na zobaczenie spektakularnego przelotu „kosmicznego pociągu”

W poniedziałek wieczorem będzie kolejna szansa na zobaczenie na polskim niebie przelotu „kosmicznego pociągu”, czyli grupy satelitów Starlink. Gdzie ich szukać na niebie? Podpowiadamy!

Już dzisiaj pojawi się kolejna szansa na zobaczenie przelotu „kosmicznego pociągu” nad Polską. Grupa satelitów Starlink będzie widoczna również z Lublina, a przelot nad krajem rozpocznie się przed godziną 22.

Święcące na niebie punkty widoczne z ziemi, to satelity telekomunikacyjne, z których składa się powstająca na orbicie megakonstelacja firmy SpaceX. Jej zadaniem ma być dostarczenie szybkiego Internetu do dowolnego miejsca na Ziemi. SpaceX powinna być gotowa do użycia na terenie Polski w drugiej połowie 2021 r.

Urządzenia wysyłane są na orbitę Ziemi w paczkach po 60 sztuk i przez pierwsze tygodnie na orbicie poruszają się w niewielkich odstępach od siebie tworząc „kosmiczny pociąg”.

Jak informuje Karol Wójcicki z portalu zglowawgwiazdach.pl, w ciągu najbliższych dni wieczorem będziemy mogli oglądać na niebie nad Polską przelot satelitów z grupy L24 wystrzelonej na orbitę 29 kwietnia. Każdego dnia godzina i trasa przelotu jest trochę inna. Różni się też ona w zależności od miejsca obserwacji. Jak sprawdzić gdzie i kiedy pojawią się „Starlinki” nad Twoim domem? Sprawdź to w tym poradniku.

– Dzisiejszy przelot rozpocznie się tuż przed 22:00 i potrwa ok. 15 minut. Rozpocznie się nad zachodnim horyzontem, satelity przelecę następnie wysoko nad naszymi głowami, a potem pomkną w kierunku wschodniego horyzontu. Na początek zobaczymy dziesięć satelitów, które uciekły głównemu peletonowi. To Starlinki o numerach od 2441 do 2498. Później nastanie 7 minutowa przerwa, po której na tej samej trajektorii pojawi się 50 kolejnych satelitów od numerów 2495 do 2567 – informuje Karol Wójcicki.

(fot. zglowawgwiazdach.pl, pixabay.com)

24 komentarze

 1. Ale my jesteśmy durni pracujemy płacimy podatki na takich cwaniaków co nas trzymają w garści sami zarabiają po 50000miesięcznie stawiają wille kupują domy nad morzem za nasze ciężko zarobione pieniądze jeszcze nas straszą że będzie gorzej .kiedy my się opamiętamy .

 2. To co prawie wszyscy prezentujecie, to urojenia. Macie chociaż jeden dowód, przykład na poparcie swoich wymysłów? Poszukajcie dobrego lekarza psychiatry i porozmawiajcie z nim. Takie stany paranoidalne wskazują na coś poważnego. Schizofrenia to podstępna choroba. Często ludzie całymi latami ją ignorują lecz w końcu dochodzi do tego że albo sami robią sobie krzywdę, albo, co gorsza komuś postronnemu, kto nazwie ich chorymi.

 3. Czekam na Kosmitów, może przylecą po mnie.

 4. wewengosz lublin

  Właśnie przelatują

 5. I poleciały.

Kursy walut

 • USD 4.3011zł -1.05%
 • GBP 5.2966zł -0.78%
 • EUR 4.6817zł -0.15%
 • CHF 4.697zł -0.39%

Polub nas