W pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej powstała „zielona” biblioteka. Już można wypożyczać książki, audiobooki i filmy

Nowa siedziba dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego została otwarta w pomieszczeniach dawnej Karczmy Słupskiej przy Al. Racławickich 22. W „zielonej” bibliotece czytelnicy mogą już wypożyczać książki, filmy, czy audiobooki.

Architektura harmonijnie łącząca nowoczesność z naturalnością materiałów i zielenią, bogaty księgozbiór i zbiory multimedialne, a także znakomita lokalizacja w centrum miasta, to cechy Bioteki, czyli „zielonej” biblioteki.

– Róg Al. Racławickich i ul. Sowińskiego to kiedyś miejsce słynne z racji kultowej Karczmy Słupskiej, w którym dziś otwieramy nową miejską instytucję kultury – łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielonym sercem miasta, pobliskim Ogrodem Saskim. Piękne wnętrza, świetne zbiory i profesjonalna obsługa sprawią, że z pewnością w Biotece nie zabraknie czytelników i szybko stanie się ona ulubionym miejscem mieszkańców – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Niewątpliwym atutem nowej lokalizacji biblioteki jest jej wyjątkowa architektura. Zgodnie z założeniami, projektanci zdecydowali się na naturalność oraz surowość zastosowanych materiałów, takich jak szkło, kamień czy stal charakterystycznych dla industrialnej tkanki miejskiej przy wykorzystaniu drewna oraz dużej ilości zieleni, co nadało wnętrzu indywidualny charakter o wysokim poziomie estetycznym. W całej przestrzeni dominuje chrobotek – zielony porost, który przełamuje surowość wnętrza. Uwagę zwraca efektowne, lecz oszczędne w formie oświetlenie i czarny sufit z widoczną infrastrukturą techniczną. Całość dopełnia podłoga z mikrocementu, którą zdobią malowane ręcznie grafiki.

– To właśnie mieszkańcy naszego miasta mają stać się gospodarzami tego miejsca, które ma służyć ich potrzebom i zainteresowaniom. Wszyscy użytkownicy, również osoby z niepełnosprawnościami, będą mogli nie tylko skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez bibliotekarzy, ale również ją kreować i realizować korzystając z przyjaznych i dostępnych przestrzeni. Z kolei miejscy twórcy, edukatorzy, animatorzy i organizacje znajdą w Biotece partnera do wspólnych działań animacyjnych – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.

Bioteka została zlokalizowana na przestrzeni ponad 400 m2 w budynku przy Al. Racławickich 22. Tutaj znalazły swoje miejsce zbiory Filii nr 6, która przez dziesięciolecia mieściła się na ostatnim piętrze bloku przy ul. Poniatowskiego 4. Bogaty księgozbiór dopełniły multimedia Filii nr 27 przeniesionej z dzielnicy Czechów.

W rezultacie Bioteka posiada obecnie ponad 35 tys. egzemplarzy: książek drukowanych (18 tys.), audiobooków (9 tys.), filmów i muzyki (7 tys.). Część zbiorów Filii dedykowana jest osobom z dysfunkcjami wzroku, oferując m.in. książki pisane alfabetem Braille’a i możliwość nagrania materiałów na specjalne urządzenia, tzw. czytaki (1,5 tys.). Bioteka jest miejscem dostępnym dla wszystkich czytelników, również osób z niepełnosprawnościami ruchowymi.

(fot. UM Lublin)

Zobacz również

7 komentarzy

 1. A taka fajna knajpa była. I zjeść i wypić.

 2. Ale kolejka ludzi,ile tam jest ich??
  Zamiast otwierać bibliotekę,lepiej restaurację powinno się otworzyć na starówce.
  Zadałem kiedyś pytanie w szkole podstawowej uczniom a jestem nauczycielem,kto ostatnio przeczytał książkę i jaką?
  Na 30 dzieci,tylko 2 podniosły ręce do góry…a reszta smartfony i próba wciskania kita mi.
  To jest właśnie dziś,,biblioteka,,w telefonie komórkowym!!

 3. jaki to ma związek ze stroną 112 masakra , co za dno informacyjne się robi….. kiedyś strona o wypadkach pożarach ogólnie ratownictwie teraz jakieś bzdury

  • Od początku istnienia strony informujemy o tym co dzieje się w Lublinie i regionie. Na stronie znajduje się również szeroko pojęta tematyka miejska.
   Pozdrawiamy

 4. Kapitalna inicjatywa. Może podskoczy % czytających w Lublinie? Taki pewnie był też cel.

  • Nie podskoczy.
   Jak ktoś chce czytać – to czyta i biblioteka nie jest mu potrzebna.

   Ja sam czytam na telefonie, mam także kindla, ale wygodniej mi na telefonie i czytam dużo.

 5. szkoda tej knajpy, fajne miejsce było, a teraz pies z kulawą nogą tam nie zajrzy

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dożynki w mieście, czyli Dożynkowe Jarmarki Lubelskie
Startuje Lubelski Festiwal Nauki. Będzie specjalny pokaz na placu Litewskim oraz Piknik Naukowy
Na zamku lubelskim i zamkowych błoniach odbędzie się weekend z archeologią
Jarmark Firlejowski, czyli dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności magnackiego rodu
Malownicza Wąwolnica: Gwiazdą wydarzenia będzie Izabela Trojanowska