Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Polsce te zwierzęta można zobaczyć tylko w zamojskim zoo. Do samicy właśnie dołączył partner

Z Niemiec do zoo w Zamościu trafił samiec guźca. Niebawem dołączy on do mieszkającej tam już od kilku miesięcy samicy.

Ogród zoologiczny w Zamościu ma nowego mieszkańca. Mowa o 2,5-letnim guźcu, który został przywieziony z zoo w Magdeburgu w Niemczech. Obecnie przebywa na kwarantannie, w trakcie której będzie się przyzwyczajał do nowego domu, jak też poznawał opiekunów. Niebawem, gdyż na początku listopada zostanie przeniesiony do wybiegu. Tam czeka na niego już samica, która w Zamościu mieszka od lipca. Pracownicy ogrodu mają nadzieję, że zwierzęta szybko się polubią i stworzą parę.

Zamojskie zoo jest jedynym tego typu miejscem w Polsce, gdzie można podziwiać te zwierzęta. Pod koniec ub. wieku, guźce znajdowały się również w warszawskim ogrodzie zoologicznym, jednego z nich spotkać można było nawet w… Lesie Kabackim. W 1996 roku zwierzęta przekazywano do San Diego w USA. W trakcie przygotowań do transportu, samiec uciekł po czym skierował się właśnie do lasu. Pomimo zakrojonych na szeroką skalę poszukiwań, guźca nie udało się odnaleźć. Przez długi czas natrafiano jedynie na ślady jego bytności na tym terenie. Trwało to do nadejścia zimy. Później zwierzę przepadło.

Guźce są podobne do dzików, osiągają długość 1,5 m i wagę od 50 do 150 kg. Zwierzęta te są niezwykle silne i zwinne, do tego bardzo szybko biegają. W naturze żyją na afrykańskich sawannach oraz stepach. Ich pożywienie stanowią młode pędy roślin, owoce, korzenie, bulwy, grzyby, owady i inne bezkręgowce. Żyją do 18 lat.

(fot. UM Zamość/Jadwiga Kniaź-Rycaj)

13 komentarzy

 1. Sam jesteś guziec

 2. Jeszcze nie wiadomo czy to będzie jej partner, hmm, teraz nie powinno się tak daleko wybiegać w stwierdzeniach. Może nie dojdzie do zbliżenia? Zwierzęta będą obojętne wobec siebie. Zwłaszcza, że był marsz. Dzisiejsza Unia kreuje/narzuca poprawność. A kto widział zdjęcia z przed lat, gdzie z belgijskiego Konga, sprowadzano murzynów do ZOO w Belgii? Czy ktoś wie, że dawni Belgowie odcinali kończyny niewolnikom za brak wydajności? Proszę sobie poszukać. Dziś demokracja pełną parą… słowik czy tam inny ptaszek ma większe prawa niż płód/embrion/człowiek? Pewnie eutanazja starszych też tu trafi…

 3. Guziec, taka świnia z Afryki, jak mawiał filmowy klasyk ☺️

 4. Wypisz wymaluj krzyżówka Jarosława z jego kotem.

 5. Guziec. Od razu poznałam. To taka świnia z Afryki.

 6. Jak odbudujemy w Polsce populację guźca trafi na salony w formie pieczeniowej.

 7. Skąd pewność że guziec nie jest homo. I kto mu narzuca żeby był hetero i krył samicę. Z jednej strony wolność, z drugiej porzeba przetrwania gatunku czego osobniki lgbtusbagd nie rozumieją

 8. Podpis elektroniczny

  Czy policja dzwoni do niego lub go odwiedza w trakcie kwarantanny ? Aplikacja oczywiście zainstalowana ?

 9. Cyrk ,,PANDEMIA'' niebawem powróci ❗❗❗

  GUŹCE PRZENOSZĄ KORONA$WIRUSA❗❗❗
  WYSZCZEPIĆ GO NAJPIERW TRZEBA❗❗❗

Z kraju