Czwartek, 30 maja 202430/05/2024
690 680 960
690 680 960

W plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku polski kandydat pokonał całą konkurencję. Łódzki dąb „Fabrykant” zwyciężył

Szypułkowy dąb-olbrzym „Fabrykant” (zwany też „Jagoszem”) – król dębów –  rośnie w Łodzi przy głównej alei w XIX-wiecznym Parku im. ks. bp. Michała Klepacza, należącym kiedyś do fabrykanckiej rodziny Richterów, zaś dziś do Politechniki Łódzkiej. Jest jednym z najbardziej magicznych i oryginalnych drzew w kraju. Jego nietuzinkowa budowa niczym magnes przyciąga uwagę odwiedzających to miejsce

Jeden z konarów drzewa ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, zaś szerokość korony „Fabrykanta” osiągnęła imponującą wartość 33 metrów, obwód przekracza 450 cm, a wysokość wynosi około 22 m. Dokładny wiek dębu szacowany jest na ok. 150-200 lat, ale na podstawie archiwalnych pomiarów wielkość tę zawęża się do ok. 165-170 lat. Nie wiadomo, czy „Fabrykant” wyrósł samoistnie, czy też posadzony został przez łódzkich fabrykantów. Ale z pewnością rósł i rozwijał się wraz z Polskich Manchesterem. W 1990 roku uznany został z pomnik przyrody. Wiosną wokół drzewa rozpościerają się szafirowe łąki pełne śnieżników lśniących oraz cebulic syberyjskich, które podkreślają szlachetny charakter rośliny.

Oficjalne ogłoszenie wyników w konkursie na Europejskie Drzewo 2023 roku odbyło się 21 marca w Brukseli. Celem nieprzerwanie trwającego od 2011 roku konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które wszędzie powinny być cenione i chronione.

Łódzki dąb nie tylko wywalczył dla Polski prestiżowy tytuł, ale sukces ten osiągnął, uzyskując blisko 46 tysięcy głosów internautów. I choć nie jest to wynik rekordowy na przestrzeni kilkunastu już edycji danego konkursu (rekord padł w ubiegłym roku, gdy inny polski dąb „Dunin” – Strażnik Puszczy Białowieskiej – uzyskał aż 179317 głosów), to wystarczyło, aby „Fabrykant”  zagwarantował sobie miano Europejskiego Drzewa Roku 2023!

Drzewo z Łodzi pokonało tym samym 15 pozostałych konkurentów z całego Starego Kontynentu, uzyskując ostatecznie 45 718 głosów. Na drugim miejscu uplasowało się słowackie ponad 700-letnie drzewo – Smoczy Dąb z miejscowości Lozorno z wynikiem o ponad 50% wskazań gorszym – 18 198 głosów. A Kolonia Jabłoni z Królewca na Ukrainie z 14 219 głosami była trzecia. W całym plebiscycie – jak poinformował Klub Gaja, organizator polskiej edycji konkursu Drzewo Roku – internauci oddali 177 486 głosów, czyli o prawie 2 tysiące głosów mniej, niż wysłano ich w ubiegłym roku tylko na jednego polskiego zwycięzcę – na dąb „Dunin”.

Ostateczną kolejność wszystkich drzew biorących udział w konkursie oraz film z ogłoszenia wyników można znaleźć na stronie https://www.treeoftheyear.org/

W 2022 roku dąb „Fabrykant” wygrał krajową edycję konkursu Drzewo Roku zorganizowanego przez Klub Gaja i tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim. Organizatorem zaś konkursu Europejskie Drzewo Roku od lat jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. A jego przebieg w Polsce koordynują ekolodzy z Klubu Gaja. Dziś składają oni podziękowania wszystkim internautom za zaangażowanie i możliwość wspólnego udziału w tym wspaniałym święcie polskiej i europejskiej przyrody!

– Dąb Fabrykant – podkreśla przedstawiciel Klubu Gaja – to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce i wizytówka Łodzi. Zwraca ono uwagę swoim nietypowym pokrojem – jeden z jego konarów ma ponad 20 metrów długości i biegnie niemal równolegle do ziemi. Drzewo szczególnie pięknie prezentuje się wiosną, na tle kwitnącej na niebiesko cebulicy syberyjskiej. To właśnie te cechy sprawiły, że dąb zwyciężył w polskim konkursie Drzewo Roku 2022, organizowanym przez organizację ekologiczną Klub Gaja.

– Niezwykłe drzewo w niezwykłym miejscu otrzymało tytuł Europejskiego Drzewa Roku –  stwierdził po ogłoszeniu wyników Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja. – Ten sukces zawdzięcza wielu ludziom, dla których przyroda ma wielkie znaczenie, także w kontekście kulturowym i historycznym. Budowanie kapitału społecznego wokół drzew jest wyzwaniem dla nas wszystkich. W taki właśnie sposób budujemy wspólnie ten kapitał wokół drzew i przypominamy o wartościach, jakie niosą one ze sobą – o wartościach przyrodniczych, kulturowych czy historycznych. To one, szczególnie te wiekowe, przypominają nam, kim jesteśmy i o co powinniśmy dbać. Nie możemy zostawiać tej pracy tylko instytucjom. Także my, obywatele i obywatelki, powinniśmy robić wszystko, aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać wspaniałości natury. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierali i głosowali na Fabrykanta z Łodzi, a w szczególności Make Life Harder i ich fankom i fanom –  podkreślił założyciel i szef Klubu Gaja.

Nasi polscy pretendenci już zatem pięciokrotnie stawali na podium europejskiego konkursu. Nie licząc tegorocznego triumfatora, w roku ubiegłym zwyciężył dąb szypułkowy „Dunin” z miejscowości Przybudki w gminie Narew na Podlasiu; w 2017 r. tytuł Europejskiego Drzewa Roku zdobył Dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Cztery lata wcześniej platan z Kóz koło Bielska-Białej był drugi, a w roku 2014 na trzecim miejscu uplasował się dąb Wybickiego w Będominie na Pomorzu. Może i za rok podobny sukces padnie łupem kolejnego polskiego drzewa?

Każdy może pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując 1,5% podatku dla Klubu Gaja. Wystarczy w deklaracji podatkowej PIT wpisać KRS: 0000120069.

(fot. Klub Gaja\tekst Leszek Mikrut)

4 komentarze

  1. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chichot Losu

    Łódzki dąb „Fabrykant” zwyciężył – cieszmy się… może z tego powodu chleb będzie tańszy, albo chociaż paliwo…

  2. Wygląda jak świecznik koszerny.

  3. … spoko , pis-owskie rębacze już piły szykują , drewno pójdzie w dobrej cenie , zasili budżet partii