690 680 960

W naszym regionie powstają izolatoria. Przebywają w nich zakażeni koronawirusem

Tworzone na terenie województwa lubelskiego izolatoria mają w znaczny sposób ułatwić funkcjonowanie szpitali z oddziałami zakaźnymi. Obecnie przebywa w nich już 16 osób. W środę obiekty te mają już działać w całym regionie. Pacjenci mają zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Za pobyt w izolatorium zapłaci Narodowy Funduszu Zdrowia.

Na początku ubiegłego tygodnia, na terenie województwa lubelskiego, rozpoczęto tworzenie izolatoriów. W piątek 27 marca minister zdrowia wydał rozporządzenie normalizujące funkcjonowanie tego typu podmiotów. W ten sposób rozszerzona została działalność szpitala jednoimiennego w Puławach, jak również szpitali z oddziałami zakaźnymi. Jak wyjaśnia wojewoda lubelski Lech Sprawka, w obiektach tych przebywają pacjenci, u których wynik badań pod kątem koronawirusa dał wynik pozytywny, jednak nie wymagają oni hospitalizacji.

Są dwa rodzaje izolatoriów. Pierwsze, czyli kategorii „A”, przeznaczone są dla osób, u których podejrzewa się zakażenie, od których pobrana została próbka i oczekują one na wynik. Ma to na celu kierowanie do szpitali tylko pacjentów z wynikiem pozytywnym, czyli osób zakażonych koronawirusem. Izolatoria z kategorii „B” to z kolei miejsca, do których kierowani są pacjenci z wynikiem pozytywnym, jednak nie wykazujące oznak choroby, lub z niewielkimi jej objawami, które nie stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia. Chodzi o to, aby osoby te nie zajmowały miejsc w szpitalach, które są przeznaczone dla ratowania pacjentów o silnych objawach.

Do tej pory na terenie województwa lubelskiego utworzono osiem tego typu miejsc. Znajdują się one przy jednoimiennym szpitalu w Puławach, przy szpitalach w Łukowie i Białej Podlaskiej, a także w Chełmie, Lublinie, Tomaszowie Lubelskim oraz Biłgoraju. Aktualnie działają trzy izolatoria: w hotelu Huzar w Lublinie, a także w Tomaszowie Lubelskim i Biłgoraju, przebywa w nich łącznie 16 osób. Jak dodaje wojewoda, prowadzone są działania mające na celu doskonalenie organizacji tych miejsc, a co się z tym wiąże, uruchamianiu kolejnych izolatoriów, głównie kategorii „A”. Ich lokalizacje mają być uzgadniane przy współpracy z samorządami a także dyrektorami szpitali. Na ich lokalizację wybierane są głównie hotele, hostele, akademiki i sanatoria.

(fot. pixabay – zdjęcie ilustracyjne)

18 komentarzy

  1. Proponuję pierwszego zamknąć tam wojewodę, mierny, bierny ale wierny propagandzie to na tyle mojego w ***

  2. Gdzie są władze Lublina, zresztą również powiatowe i wojewódzkie! Nieudolne to pogonić won! Gdzie żuczek?Czas żeby ruszył do roboty w kwestiach od niego zależnych, czyli przeznaczeniu milionów planowanych na niepotrzebne autobusiki, ścieżki rowerowe, przebudowę Racławickich, czy nowy stadion na prawdziwe potrzeby Lublina. Czas przygotować miejsca na kwarantanny i szpitale. Są też firmy, jak TBV czy Interbud, które winny zostać zmuszone do przekazania funduszy. Czas żeby jak w powiecie kraśnickim zapewnić żywność i inne potrzeby dla potrzebujących. Niestety prawda jest smutna: Lublin nie ma prezydenta ani zarządu, za to ma pasożyty.

Kursy walut

  • USD 4.3742zł 1.7%
  • GBP 5.3417zł 0.85%
  • EUR 4.6911zł 0.2%
  • CHF 4.7623zł 1.39%

Polub nas