Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

W naszym regionie ma powstać nowy zalew. Wiadomo już, jak będzie wyglądał (wizualizacje)

Ma być nową atrakcją turystyczną. Będzie służył nie tylko do wypoczynku nad wodą, ma być wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych, czynnej rekreacji, edukacji, a także dzięki zarybieniom zadowoleni powinni być również wędkarze.

Rozpoczął się kolejny etap związany z planami budowy zalewu w Piaskach. Chodzi o konsultacje społeczne, w trakcie których mieszkańcy gminy mają wyrazić swoje opinie na temat koncepcji budowy zbiornika retencyjno-rekreacyjnego. Zalew ma być zlokalizowany na rzece Giełczwi zwanej również Giełczewką, powyżej miejscowości Piaski i lewostronnego dopływu Giełczwi – rzeki Sierotki.

W ramach inwestycji planowane jest wykonanie: zbiornika wodnego wraz z zaporą czołową oraz groblami. Będzie się on składać z dwóch akwenów: filtracyjno i głównego, mających łączną powierzchnię 96,85 ha. Do tego mają powstać również budowle przelewowe, wpustowe, węzeł rozrządowy oraz budowle komunikacyjne związane ze zbiornikiem. Konieczna będzie również przebudowa linii energetycznych wraz z przejściem przez koryto rzeki Giełczwi.

O budowie zalewu w Piaskach mówiło się od ponad ćwierćwiecza. Jednak dopiero kilka lat temu władze gminy zaczęły czynić starania w kierunku realizacji planów. Na początku 2015 roku poinformowano o koncepcji, zaś w połowie 2018 roku wybrana została firma, której celem było wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej. Teraz władze gminy zaprezentowały efekt tych prac jak też wizualizacje przyszłego zalewu. Mieszkańcy mają zaś czas do 1 października aby zgłaszać swoje uwagi i propozycje.

Teren, na którym ma powstać zalew, w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego jest przeznaczony pod retencję. Zbiornik ma mieć około od 1,5 do 3 m głębokości i otwarte lustro wody z pasem roślinności brzegowej po jednej stronie. W planach jest także stworzenie 5 sztucznych wysp o łącznej powierzchni 4,63 ha. W planach zalew w Piaskach ma być nową atrakcją turystyczną regionu. Odwiedzać go mają nie tylko mieszkańcy gminy i powiatu, ale dzięki doskonałemu połączeniu, przyciągać ma również Lublinian.

Projekt przewiduje budowę kąpielisk, plaż, pomostów i wypożyczalni sprzętu pływającego. Zalew ma służyć jednak nie tylko do wypoczynku nad wodą, ma być wykorzystywany do uprawiania sportów wodnych, czynnej rekreacji w postaci wycieczek pieszych i rowerowych oraz spacerów, rekreacji edukacyjnej związanej z poznawaniem przyrody, a także ma być atrakcyjnym miejscem dla wędkarzy.

(fot. UG Piaski)

40 komentarzy

  1. Fajne zdjęcie, to stare Simsy?? 😉

  2. a taki ch….. będziecie się kąpali w tym zalewie znając życie PZW położy na nim swoje łapska ( wydzierżawi obiekt) wpuści rybki, posadzi panów z kijami i po robocie…. Piszecie nie? nie prawda no to proszę sprawdzić stan i status ,,zalewu w Parczewie” lub takiego samego zbiornika w miejscowości Kaleń

  3. a szkoda że w Krępcu zalewu i parku nikt nie chce zrewitalizować kasę w mełgwii to potrafią ściągać w podatkach ale żeby już dla ludzi coś zrobić to ciężko

  4. wizualizacja??? ktos to chyba kartoflem wykonywał

Wiadomości z info112