Czwartek, 25 kwietnia 202425/04/2024
690 680 960
690 680 960

W Lublinie przybędzie domków dla jeży, hoteli dla owadów oraz schronów dla nietoperzy

Jeszcze w tym miesiącu na terenie Lublina pojawią się kolejne schronienia dla drobnych zwierząt. Trafią one do szkół, przedszkoli oraz na teren osiedli mieszkaniowych.

W ramach projektu VIII edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin „Lublin przyjazny zwierzętom” miasto zakupiło kolejne schronienia dla drobnych zwierząt. Jest to łącznie 80 domków dla jeży, 70 hoteli dla owadów oraz 320 schronów dla nietoperzy. Dodatkowo 200 karmników dla ptaków oraz tabliczki z zasadami ich dokarmiania. Te ostatnie nabyto z myślą o wsparciu ptaków w okresie zimowym.

Liczby te nie są przypadkowe. Chodzi o to, aby wszystkie schronienia zostały wykorzystane. Dlatego też wcześniej szkoły, przedszkola oraz zarządcy i administratorzy lubelskich osiedli mieszkaniowych zgłaszali na nie zapotrzebowanie. Całość ma na celu ochronę zwierząt i zwiększenia bioróżnorodności na terenie miasta.

– Kontynuujemy działania na rzecz zwiększania populacji dzikich zwierząt w naszym mieście. Poprzez zakup kolejnych schronień chcemy stworzyć dla nich nowe miejsca siedliskowe i lęgowe oraz dogodniejsze warunki do życia w miejskim ekosystemie. Naszym celem jest także zbudowanie świadomości mieszkańców Lublina na temat prawidłowego postępowania z dzikimi zwierzętami oraz niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają w mieście – wiele gatunków stanowi ogromne wsparcie w walce ze szkodnikami, takimi jak ślimaki czy uciążliwe owady – mówi Blanka Rdest-Dudak, Dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Jeszcze w tym miesiącu domki dla jeży trafią do kilkudziesięciu przedszkoli i szkół podstawowych, natomiast hotele dla owadów, schrony dla nietoperzy i karmniki dla ptaków pojawią się przy placówkach oświatowych oraz na terenach zarządzanych przez Spółdzielnie Mieszkaniowe.

(fot. UM Lublin)

13 komentarzy

  1. Animals Survival Little Univer-City

    Prowadzę szkolenia z zasad poruszania się po drodze dla jeży.
    Czy mogę liczyć na dofinansowanie ze strony władz miasta?
    Kurs trwa jeden dzień.
    Po kursie jeżyk nabywa praktyczną umiejętność przetrwania w betonowej dżungli.
    Wystawiam certyfikat.

  2. Miasto zakupiło czyli kto to jest ten urzędnik- miasto? Pytanie za co dlaczego i od kogo to jest ważniejsze. Przecież często losem ludzi się nikt nie interesuje bo znieczulica i egoizm weszły na jakieś wyższe poziomy i jest ok. a tu ktoś pierdzieli o empatii bo najpierw truje się wszystko i niszczy przyrodę robi betonozę a potem zleca budowę domków aby pokazać jacy jesteśmy świetni , pro-eko czy aby wszyscy żyjemy w tym samym świecie a może urzędnicy w jakiejś innej rzeczywistości.

Z kraju