W Lublinie ma powstać pomnik Lecha Kaczyńskiego. Pieniądze na budowę będą pochodziły ze zbiórki publicznej

Wicepremier Jacak Sasin zapowiedział, że wobec bezczynności władz miasta Lublina w sprawie budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego, powstanie on na terenie PKP. Wskazał również, że nie chce konfliktu z władzami miasta lecz liczy na współpracę.

W sobotę wicepremier Jacak Sasin zapowiedział budowę w Lublinie pomnika Lecha Kaczyńskiego. Na konferencji obecni byli również m.in. poseł PiS Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski Lech Sprawka czy też marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Pomnik ma stanąć na skwerze im. Grażyny Chrostowskiej w Lublinie, czyli pomiędzy ul. Kunickiego a dworcem PKP. Jest to teren należący do kolei, gdyż jak wskazywano, miasto od dwóch lat, od kiedy radni podjęli uchwałę intencyjną związaną z budową pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich, nie zrobiło nic, aby pomnik ten powstał.

Jacek Sasin wyjaśniał, że wraz z posłem, wojewodą i marszałkiem są inicjatorami powstania pomnika, obecnie tworzony jest społeczny komitetu jego budowy. Wicepremier przekonywał, iż śp. prezydent Lech Kaczyński działał i walczył na rzecz odzyskania niepodległości i suwerenności przez Polskę, lecz również chciał, aby Polska była Polską sprawiedliwą, solidarną, czułą na oczekiwania obywateli, oraz Polską, która zapewni swoim obywatelom godne warunki życia. Przekonywał również, że gdyby nie Lech Kaczyński, Polska dzisiaj nie byłaby Polską suwerenną, niepodległą, jak też Polską, która potrafi dbać o własne prawa i która potrafi zapewnić te prawa swoim obywatelom.

Zdaniem inicjatorów, pomnik Lecha Kaczyńskiego ma „utrwalić pamięć o wielkim Polaku, wielkim patriocie, o prezydencie naszego kraju, który poległ na posterunku, który nie obawiał się bronić interesu Polski również w sytuacjach trudnych, w sytuacjach, które nie zapewniały mu poklasku, a wręcz przeciwnie narażały na krytykę”. Jak zapowiedziano, środki na budowę pomnika nie będą pochodziły z budżetu żadnej instytucji, lecz zostanie przeprowadzona wśród obywateli zbiórka na ten cel. Założeniem jest bowiem to, aby pomnik był dziełem mieszkańców Lublina, Lubelszczyzny i całej Polski.

(fot. Jacek Sasin)

Zobacz również

138 komentarzy

 1. A kiedy pomnik sasisna z 70 milionami rozdawanymi dla widzimisie władzy

 2. Głosowałem na PIS i raczej głosować będę (przecież na złodziei z PO nie będę) ale nie podoba mi się to budowanie na siłę pomników Kaczyńskiego.

 3. Ludzie. Litości. Po co tyle tego .

 4. No przecież trzaskowskuemu nie postawią bo i za co.

 5. A mnie ciekawi ,w jakiej formie będzie ten cudowny pomnik ,żywy czy polegnięty?.Za żywego nic nie dam,a za polegnięty buk zapłacz!

 6. Jestem za – tylko proszę Lech Kaczyński taki Wielki, wyższy od Tego w Rio De Janeiro. Ze 60 m co namniej
  WIDZANY Z KOSMOSU !!!

 7. Ludzie opamiętajcie się !!!! Zwierzęta cierpią a taka rozrzutność władz prowadzi do totalitarnego komunizmu!!!!! Lublin = miasto abstrakcji

 8. Sasin bajki dzieciom na dobranoc opowiadaj. Zakładając nawet że chciał takiej Polski jak w artykule, to nie wyszło, Polska nie jest niepodległa, Polska nie jest suwerenna/ wejscie do unii europejskiej i uzależnienie od niemców/ Polską nie jest sprawiedliwa i solidarna, Polską nie zapewnia swoim obywatelom godnych warunków życia. Polska nie potrafi dbać o własne prawa i która nie potrafi zapewnić tych praw swoim obywatelom.

 9. jak by nie bylo innych potrzeb spoleczenstwa w czasie plandemi .. tylko jakies publiczne zbiorki na pomnik za pewnie milliony . Pis jak zwykle sieje swoja propagande.. i tak nadejdzie czas gdzie te wrzystkie pomniki zostana usuniete..

 10. W Radomiu sobie stawiajcie. Już tam jest i lotnisko kosztem Modlina i dowództwo Marynarki Wojennej.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Dzień Dziecka gminy Radzyń Podlaski w Paszkach Dużych
Szlakiem Dobrej Zabawy, czyli impreza z okazji Dnia Dziecka
Kazimierski Dzień Dziecka
Warsztaty, spotkania, zajęcia oraz Dzień Dziecka. Wszystko to w bibliotece w Świdniku
Piknik rodzinny w Księżpolu