W Lublinie powołano koordynatora ds. bezdomności. Ma podejmować szybkie działania interwencyjne

Przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie powołany został koordynator ds. bezdomności. Będzie on odpowiadał m.in. za współpracę i dynamiczną wymianę informacji między służbami, w zakresie wsparcia osób bezdomnych.

Wraz z początkiem października uruchomiono placówki zapewniające na terenie Lublina schronienie osobom bezdomnym. Chodzi o schroniska, ogrzewalnie i noclegownie. Znajdują się w nich łącznie 262 miejsca, co jak wynika z posiadanych przez miasto danych, powinno w zupełności wystarczyć. Szacunki wskazują bowiem, że w Lublinie przebywa około 300 osób bezdomnych. Część z nich jednak sama zapewnia sobie schronienie na zimę i nie korzysta z oferowanych przez miasto miejsc. Funkcjonuje też prowadzony przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej dzienny ośrodek, w którym osoby bezdomne mogą skorzystać z łaźni i pralni, jak również zjeść posiłek.

Jak wyjaśnia Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, zwrócenie uwagi i pomoc osobom bezdomnym oraz zagrożonym problemem bezdomności jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w stanie epidemii. W związku ze zbliżającą się zimą, która dla osób dotkniętych bezdomnością jest i tak tym najtrudniejszym czasem w roku, miasto zwróciło się z gorącą prośbą o aktywne włączenie się wszystkich podmiotów publicznych i niepublicznych w prowadzone działania. Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają bowiem, że kluczowe jest współdziałanie wszystkich służb: pracowników socjalnych, policji, placówek opieki zdrowotnej oraz straży miejskiej, powołanych do dbania o bezpieczeństwo, życie i zdrowie wszystkich mieszkańców Lublina.

Aby prowadzone w Lublinie działania na rzecz osób bezdomnych były sprawne i skoordynowane, powołany został przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie koordynator ds. bezdomności. Jego zadaniem będzie podejmowanie szybkich działań interwencyjnych, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Będzie też odpowiadał za współpracę i dynamiczną wymianę informacji między służbami, w zakresie wsparcia osób bezdomnych. Koordynator, a także pracownicy MOPR przyjmują informacje o osobach zagrożonych problemem bezdomności, jak również o miejscach pobytu osób bezdomnych, dotychczas nie korzystających z dedykowanej im infrastruktury pomocowej. Odpowiednio wczesne otrzymanie sygnału, pozwoli na podjęcie niezwłocznych działań, jak również pozwoli uniknąć tragicznych w skutkach następstw związanych z epidemią oraz okresem zimowym.

(fot. lublin112)

Zobacz również

22 komentarze

 1. Pomoc bezdomnym OK ale tylko trzeźwym. Wybór należy do ciebie albo chcesz żyć albo nie.

  • Warto zwrócić uwagę, że jeżeli jest urząd d/s bezdomnych to jeżeli zlikwidują bezdomność, to ten urząd będzie zbędny. Zatem, w intersie urzędu będzie utrzymywanie bezdomności na odpowiednim, uzasadniającym funkcjonowanie urzędu, jak najdłużej.

  • Nie bądź taki mądry, ciekawy jestem czy ty byłbyś trzeźwy gdybyś na własnej skórze odczuł bezdomność i nagle znalazł się w sytuacji kiedy człowiekowi przestaje na wszystkim zależeć. Wszystkim takim mędrkom się wydaje że kloszardzi piją bo mają siano we łbie a nikt nie zdaje sobie sprawy z tego że jest to dla nich jedyna ucieczka od totalnego braku nadziei na polepszenie sytuacji. Do bezdomności prowadzi ludzi wiele sytuacji, nie zawsze związanych z wlasnym wyborem czy alkoholizmem. Dasz takiemu 5-10 zł i czego oczekujesz że pójdzie do PKO założyć książeczkę mieszkaniową? Nie, pójdzie uciec od ogarniającej go beznadziei najkrótszą drogą. Wyciągnąć proste bezrefleksyjne wnioski każdy idiota potrafi bo nie zastanwi się nigdy nad całokształtem.

   • czyli dając pieniądze… tylko pogłębiasz jego trudną sytuację…

    • Najlepiej niech mu pół Lublina w akcie litości kupi po bułce, pętku kiełbasy i butelce wody mineralnej, chłopina będzie miał zapas na parę lat…. Skrytykowałem jedynie lekkomyślne wyzywanie bezdomnych od pijaków, bo nazbyt łatwo ich ocenić w takiej kategorii bez głębszej refleksji. Z bezdomnością trzeba walczyć poprzez przymusową aktywizację zawodową i budowę ośrodków do wychodzenia z bezdomności. Miliony złotych tymczasem marnują się choćby na zabezpieczenia idiotycznych protestów, przemarszy dewiantów seksualnych czy innych wykolejonych psycholi.

  • Krystian from Dżamajka

   W Rosji nie ma bezdomnych. Tzn są przez cały rok ale tylko do zimy, na wiosnę ten współczynnik wynosi 0 i od nowa

  • Gdyby ktoś obok Ciebie próbował odebrać sobie życie, to nie ratowałbyś go? Zastanów się czasem zanim coś napiszesz!

 2. A tego faceta, którego ludzie przeganiali z klatek bloków na Skarpie (było nim tutaj kilka artykułów) dawno nie widziałem. Pewnie zszedł.

 3. Co trzeźwym każdy by pił w takiej chwili

 4. MOPR powinien zająć się w tej chwili własnymi problemami. Kilka KORONNYCH argumentów za tym przemawia.

 5. Pewnie następna ciepła miejscówka dla rodzinki, a z koroną nie tylko MOPR ma problemy ale pewnie co druga firma lub instytucja w Lublinie,tylko nikt się do tego nie przyzna dopóki go nie „złapią”.

 6. Heh,kiedyś przy pierwszej niby fali zadałem takie(mydło,dezynfekcja,rękawiczki,nie było wtedy nagonki na maseczki)pytanie:ktoś robi statystyki wśród bezdomnych z covidem ,w sumie na pierwszej linii.Nic.W ogóle ktoś robi ,które grupy zawodowe i etc przewyższają normy?

 7. Pawlak sąsiad Kargulów

  Po co koordynator, skoro urzędy pozamykane ruszyć d,,, y urzędasy w miasto. Chyba że koordynator to funkcja społeczna 😜jak Pani sędzi z Krakowa. Jak to się na spokojnie przekarkuluje to całkiem inna karkulacja wychodzi 😁😁😁

 8. Czyli co; policja w nocy znajduje śpiącego na ławeczce i jak w dym do koordynatora? Ciekawe co on skoordynuje. Poda policji telefon do noclegowni, ale tylko do 14. 30? Posada bez odpowiedzialności za nic.

 9. Większość to bezdomni z wyboru…. alkoholicy i nieroby. Niestety taka jest prawda. Wiem co piszę bo bardzo dobrze znam to środowisko.

 10. Czy koordynatorem został jeden z bezdomnych??

  • to doskonałe zajęcie dla kolejnego wyznawcy inspiratora. Robota pod dachem , zero stresu i odpowiedzialności. Zapewne wysokie wynagrodzenie (jako specjalista- koordynator) i kilometrówka.

 11. Jak sama nazwa wskazuje – „koordynator ds. bezdomności”, on nie ma likwidować bezdomności, on ma ją koordynować…
  Obsada oczywiście czysty przypadek, że z dobrej zmiany?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8665zł -0.18%
  • GBP 5.0608zł -0.31%
  • EUR 4.5772zł -0.23%
  • CHF 4.2732zł 0.04%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach