690 680 960

W Lublinie powołano koordynatora ds. bezdomności. Ma podejmować szybkie działania interwencyjne

Przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie powołany został koordynator ds. bezdomności. Będzie on odpowiadał m.in. za współpracę i dynamiczną wymianę informacji między służbami, w zakresie wsparcia osób bezdomnych.

Wraz z początkiem października uruchomiono placówki zapewniające na terenie Lublina schronienie osobom bezdomnym. Chodzi o schroniska, ogrzewalnie i noclegownie. Znajdują się w nich łącznie 262 miejsca, co jak wynika z posiadanych przez miasto danych, powinno w zupełności wystarczyć. Szacunki wskazują bowiem, że w Lublinie przebywa około 300 osób bezdomnych. Część z nich jednak sama zapewnia sobie schronienie na zimę i nie korzysta z oferowanych przez miasto miejsc. Funkcjonuje też prowadzony przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej dzienny ośrodek, w którym osoby bezdomne mogą skorzystać z łaźni i pralni, jak również zjeść posiłek.

Jak wyjaśnia Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych, zwrócenie uwagi i pomoc osobom bezdomnym oraz zagrożonym problemem bezdomności jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w stanie epidemii. W związku ze zbliżającą się zimą, która dla osób dotkniętych bezdomnością jest i tak tym najtrudniejszym czasem w roku, miasto zwróciło się z gorącą prośbą o aktywne włączenie się wszystkich podmiotów publicznych i niepublicznych w prowadzone działania. Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają bowiem, że kluczowe jest współdziałanie wszystkich służb: pracowników socjalnych, policji, placówek opieki zdrowotnej oraz straży miejskiej, powołanych do dbania o bezpieczeństwo, życie i zdrowie wszystkich mieszkańców Lublina.

Aby prowadzone w Lublinie działania na rzecz osób bezdomnych były sprawne i skoordynowane, powołany został przy Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie koordynator ds. bezdomności. Jego zadaniem będzie podejmowanie szybkich działań interwencyjnych, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Będzie też odpowiadał za współpracę i dynamiczną wymianę informacji między służbami, w zakresie wsparcia osób bezdomnych. Koordynator, a także pracownicy MOPR przyjmują informacje o osobach zagrożonych problemem bezdomności, jak również o miejscach pobytu osób bezdomnych, dotychczas nie korzystających z dedykowanej im infrastruktury pomocowej. Odpowiednio wczesne otrzymanie sygnału, pozwoli na podjęcie niezwłocznych działań, jak również pozwoli uniknąć tragicznych w skutkach następstw związanych z epidemią oraz okresem zimowym.

(fot. lublin112)

22 komentarze

  1. Jak sama nazwa wskazuje – „koordynator ds. bezdomności”, on nie ma likwidować bezdomności, on ma ją koordynować…
    Obsada oczywiście czysty przypadek, że z dobrej zmiany?

Kursy walut

  • USD 4.2156zł 0.39%
  • GBP 5.2074zł 0.27%
  • EUR 4.5242zł 0.47%
  • CHF 4.6634zł 0.58%

Polub nas